Ознака: Јани Макрадули
Македонија 19.09.19 | 11:55

Земи инвертер со субвенција, врати ја печката

Секој граѓанин кој ќе сака да добие стоотстотна субвенција за замена на печката на дрво со високо ефикасен инвертер ќе потпише договор со општината каде живее и ќе се...

Економија 11.09.19 | 22:50

Казни за тие што ќе земат субвенции за инвертер, а пак ќе се греат на дрва

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките...

Економија 28.04.19 | 16:54

Макрадудули: Грејната сезона заврши, повеќе не е загадено

Јани Макрадули, замени-министерот за животна средина, во разговор за Радио Слободна Европа вели дека, со завршувањето на грејната сезона, воздухот повеќе не е загаден...

Скопје 07.03.19 | 18:51

Макрадули и Шилегов ги изиграа невладините организации околу заштитата на Водно

Фан страната „Го сакам Водно“ објави пост на Фејсбук во кој пишуваат дека градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов и заменик министерот за животна средина Јани...

Скопје 07.03.19 | 12:31

Министерството на Командант Вентили подготвува закони за заштита на Водно и Матка

Законот за заштита на пределот на Матка и законот за заштита на Парк шумата Водно се во завршна фаза на изработка и со нив ќе се регулираат зоните на строга заштита во...

Македонија 21.01.19 | 22:51

Не може сам: Макрадули ги повика граѓаните да му помогнат во борбата со загадувањето

Заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули ги повикува граѓаните на мобилизација за справување со загадениот воздух. Според него, кога нашата државата ќе...

Македонија 21.01.19 | 14:16

Фрчко не си даде оставка за атентатот, Спасовски или Макрадули ќе си даеле

Професорот Димитар Апасиев саркастично ги коментира барањата на јавноста неспособните министри од владата на СДСМ да си дадат оставка. Абе Фрчко коа беше министер...

Македонија 20.01.19 | 11:12

Загаденост, каде?! Наместо на воздухот Макрадули му се посвети на фудбалот

Член 43 од Устав на РМ – Јани Макрадули Секој човек има право на здрава животна средина. Секој е должен да ја унапредува и штити животната средина и природата. Републиката...

Македонија 16.01.19 | 13:31

Ова е Програмата за намалување на загадувањето за 2019

Директно справување со изворите на загадување, креирање јавна свест, од предучилишна до пензионерска возраст, промени во законите што се неопходни и имплементација...

Македонија 08.01.19 | 14:40

За скандал ист како оној на Макрадули, хрватски вицепремиер поднесе оставка

За сличен скандал како оној со сопругата на заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, во 2016 си поднесе оставка Вицепремиерот на Владата на Хрватска, Томислав...

Македонија 06.01.19 | 20:05

Ванковска: Ма-краду-ли барем се родово рамноправни, Заев беше полош во интервјуто

Професор Билјана Ванковска реагира на изјавата на заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, кој денеска изјави дека неговата сопруга има право да зема...

Македонија 06.01.19 | 16:48

Макрадули: Мојата сопруга има право да зема тендери

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули во изјава за „Канал 5“ телевизија одговори на информациите дека фирмата во која еден од сопствениците е неговата...

Македонија 05.01.19 | 16:12

Сопругата на Макрадули добила тендери за 90.000 евра

Компанијата „ОПЕН МАЈД СОЛУШНС ДООЕЛ – СКОПЈЕ“ во која еден од сопствениците е Маја Макрадули, сопруга на заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, по...

Здравје 24.12.18 | 13:56

Како досега да не беше загадено: Макрадули најави алармирање, ама ако продолжи загадувањето!

Дефиниран е надминат праг на информирање односно сме во состојба на информирање за загадувањето на воздухот кога важат препораките да не се излегува надвор, јавниот...

Скопје 23.12.18 | 16:23

Славева: Загаденоста во Скопје бележи рекорди, а Владата и Макрадули се кријат

Скопје се гуши. Загаденоста во Скопје бележи рекорди, а Владата и ресорниот заменик министер за животна средина, Јани Макрадули се кријат, иако пред изборите ветуваа...

Македонија 22.12.18 | 11:37

Венко Глигоров до Макрадули: Oсвен кукање дека немаш пари, не видовме ништо конкретно од тебе

Не сум платен да правам план, а го направив утрово, пишува Венко Глигоров под планот против загадувањето кој го изработил, со порака до заменик министерот за животна...

Здравје 10.12.18 | 20:18

Мицковски: А да можеа да ви донираат мозок и малку јавен интерес?

Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули во презентација на својот двегодишен план рече дека подобрување ќе очекуваат дури за две години. За ова Владата...

Македонија 10.12.18 | 12:19

Пред две години рекоа „Имаме план“, денес велат „Малку понезагадено, ама за две години“

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, во презентација на својот двегодишен план рече дека подобрување ќе очекуваат дури за две години. За ова Владата...

Македонија 09.12.18 | 19:56

Фондот за иновации пак испумпува државни пари: Бизнис партнер на Макрадули „лапнал“ тендер во четири очи

Компанијата „БРИГАДА ДИЗАЈН“ од Скопје, без тендер, во четири очи, добила две јавни набавки со вкупна вредност 2.632.815 денари (42.810 евра) за наводно организирање на настани...

Македонија 07.12.18 | 14:52

Макрадули: Македонија бележи напредок во справувањето со климатските промени

Македонија има исклучително добар напредок и според светските критериуми спаѓа во една од 16 држави која е климатски амбициозна. Иако не сме членка на ЕУ, ние ги следиме...