Ознака: Јанез Јанша
Балкан 28.03.21 | 18:28

Јанша реагира на цензурата од ЕУ: Не му го дозволивме тоа на Милошевиќ, нема да им го дозволиме ни на бриселските бирократи

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, порача дека неговата земја не му должи апсолутно ништо на Брисел. Ние се изборивме за нашата слобода и демократија пред 30 години. За...

Балкан 15.02.21 | 23:44

Владата на Јанша преживеа

Словенечкиот Парламент вечерва не и изгласа недоверба на владата на премиерот Јанез Јанша, бидејќи предлогот на опозицијата беше поддржан од само 40 пратеници, што беше...

Балкан 15.02.21 | 18:41

Јанша: Добро се справивме со пандемијата, граѓаните го чувствуваат тоа преку нивниот џеб затоа што спасивме илјадници работни места

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, за време на денешната парламентарна расправа за доверба на владата, „деструктивна фарса“ го нарече обидот на опозицијата да ја собори...

Македонија 22.01.21 | 09:08

Додека Мицкоски ги јакне врските со лидерите на ЕУ, Заев заглавен во афери и дворски игри

За само неколку денови лидерот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Николоски имаа  средби со неколку европски лидери кои јасно ја изразија поддршката за...

Македонија 21.01.21 | 11:39

Мицкоски на средба со Јанша: Поддршка од Словенија во процесот за евроинтеграција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека на средбата со словенечкиот премиер Јанез Јанша била потенцирана недвосмислената поддршка којашто...

Македонија 20.01.21 | 19:22

Средба Мицкоски-Јанша: Поддршка од Словенија за евроинтеграцијата на Македонија, дополнително развивање на сестринските односи со ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на партијата, Александар Николоски, во рамките на својата регионална дипломатска иницијатива...

Балкан 18.01.21 | 21:44

Јанез Јанша ја поддржа идејата за „ковид пасоши“

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша ја поддржа идејата за воведување на „ковид пасоши“, оценувајќи дека тоа ќе се случи порано или подоцна. Јанша рекол дека потврдата...

Македонија 17.01.21 | 15:46

Мицкоски заминува на средби со Виктор Орбан и Јанез Јанша

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и потпретседателот Александар Николоски, од утре па во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети...

Балкан 20.12.20 | 15:56

Јанша: Исклучително тешко ќе се влегува во Словенија за време на празниците

Словенечкиот премиер Јанез Јанша денеска изјави дека ќе биде исклучително тешко да се влезе во Словенија за време на празниците, како и во многу други земји членки на...

Балкан 14.12.20 | 09:11

Јанша со жестока порака до Сорос: Вашите валкани пари се најсилниот генератор на конфликти во Европа

Словенечкиот премиер Јанез Јанша жестоко му одговори на Твитер на Џорџ Сорос, кој го критикуваше договорот на ЕУ со Унгарија и Полска за повеќегодишниот буџет и Пакетот...

Македонија 05.12.20 | 16:56

Јанша на Школата за млади лидери на Иванов: Можете да го издржите предизвикот само ако сте самоуверени

Почна 11. Школа за млади лидери на поранешниот претседател Ѓорге Иванов, која по прв пат се организира онлајн. Школата за млади лидери ќе се одржи во текот на овој и следните...

Балкан 02.12.20 | 07:57

Владата на Јанша го прекина финансирањето на националната новинска агенција СТА

Словенечката влада го прекина финансирањето на националната новинска агенција СТА, чија работа беше многу критикувана од конзервативниот премиер Јанез Јанша, изјави...

Свет 07.11.20 | 22:45

Јанша: Интересно, го слават победникот, а судот сè уште не одлучувал

Премиерот на Словенија Јанез Јанша рече дека е интересно да се слави победникот на претседателските избори во САД, а судовите сè уште не донеле одлука за жалбите. Интересно....

Балкан 04.11.20 | 22:25

Јанша со нова порака за Tpaмп: Ништо нема да го нервира „шлajмот левичарски“ како уште еден ваш четригодишен мандат

Словенечкиот премиер Јанез Јанша утрово, преку порака на Твитер, веќе го прогласи американскиот претседател Доналд Трамп за победник на штотуку одржаните претседателски...

Свет 04.11.20 | 12:35

Јанша му ја честита големата победа на Трамп

Словенечкиот премиер Јанез Јанша му честита на Доналд Трамп за она што го опиша како очигледна победа на претседателските избори во САД, станувајќи прв европски лидер...

Балкан 30.10.20 | 10:52

Словенија останува под строги мерки и следната недела

Ригорозните мерки за запирање на социјалниот живот во Словенија остануваат на сила и следната недела, одлучи синоќа на седница владата на Јанез Јанша, бидејќи епидемиолозите...

Свет 14.10.20 | 17:43

Средба Орбан – Јанша во Словенија: Седиштето на растот на ЕУ се движи на исток, кон средна Европа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денес ја посети Словенија, каде со премиерот и политички сојузник Јанез Јанша го отворија далноводот што ги поврзува двете држави. Проектот...

Македонија 11.07.20 | 14:02

Поддршка за Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ на изборите пристигна и од Јанез Јанша

Премиерот на Република Словенија, Јанез Јанша со поддршка за Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ на претстојните предвремени парламентарни избори на 15 јули. На нашата сестринска...

Балкан 30.06.20 | 13:05

Вучиќ, Орбан и Јанша на видео-самит ќе ги споделат своите мислења за Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Словенија, Јанез Јанша ќе учествуваат во средна на „троен“ видео-самит,...

Балкан 13.06.20 | 17:18

Јанша објави тајна снимка за Сорос како спонзор на паравојна организација

Словенечкиот премиер Јанез Јанша на својот Твитер профил реобјави тајна снимка која се посочува дека Џорџ Сорос и Том Стејер кој се обиде да добие демократска номинација...