Ознака: Ивана Трајчева
Македонија 31.03.23 | 18:02

Дали Советот за Јавни обвинители ќе го послуша Јовески за Русковска да биде разрешена?

Од Советот за јавни обвинители зависи дали Обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска ќе биде разрешена. (фото: МИА) Ова следува откако Комисијата за утврдување...

Македонија 04.03.23 | 11:01

Рашковски нуди идеи како да се лоцираат заканите, но вели џабе со обвинители кои не знаат ни што е PDF

Додека ги чека новите рочишта и пресудата во предметот „Софтвери“ во кој е првообвинет, поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, постојано ѝ се...

Македонија 03.03.23 | 21:29

Сослушани обвинителките Рускоска,Трајчева и Јосифоска

 Обвинителките Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета Јосифоска, денеска биле сослушани во рамки на дисциплинската постапка поведена против нив, а поврзана со...

Македонија 22.02.23 | 09:47

Рашковски за „Латас сениор“ и „Латас јуниор“: Русковска и Трајчева, ве мачи рочиштето на 2 март

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски кој е обвинет во предметот „Софтвери“ во обраќање до јавноста ги нарече обвинителките Вилма Русковска...

Македонија 26.11.22 | 10:07

Рашковски: Јавно ве прашувам Русковска и Трајчева – во кој правен систем го вбројувате нашиот правен систем?

Во своето полноќно беседење, суспендираната обвинителка Вилма Русковска ја повика Амбасадата на САД и Канцеларијата на Европската Комисија „да обрнат посебно внимание...

Македонија 03.08.22 | 23:20

Русковска ги повика амбасадите на САД и ЕУ да стават крај на притисоците врз обвинителите од страна на власта

Македонија ниту е диктатура, ниту е монархија. Во Македонија не смее да владее волјата на некои сегашни и поранешни функционери, порачува шефицата на ОЈОГОКК Вилма Русковска...

Црна хроника 07.04.22 | 15:44

На обвинителката Трајчева не и е јасно зошто Ременски добила ослободителна пресуда

Обвинителката Ивана Трајчева најави жалба за предметот „Меѓународен сојуз“, откако денеска во Кривичниот совет беше соопштена пресудата. Обвинителката истакна дека...

Македонија 25.01.22 | 12:33

Oбвинителката Трајчева: Постапувањето во предметот „Рашковски“ по ништо не се разликува од постапувањето во други предмети за кои веќе има правосилни судски одлуки

Листата на докази која ја поднесовме во случајот „Рашковски“ е огромна вели обвинителката Ивана Трајчева. Таа објаснува дека станува збор за докази со кои ќе се докаже...