Ознака: инвестиција
Македонија 19.05.22 | 16:24

Димитриеска-Кочоска: Инвестиција од околу 3 милиони денари во село Мородвис – изградба на брана зафат и изградба на каптаж

Денеска во Зрновци, заедно со градоначалникот Борчо Коцев и пратениците Миле Лефков и Зоран Коцевски, имавме повеќе теренски активности, напиша на својот фејсбук...

Македонија 13.04.22 | 16:28

Трета голема инвестиција во Кавадарци

Пуштањето во употреба на зелениот пазар, фотоволтаичната централа тука во Кавадарци ова е трета голема инвестиција за многу краток период што е значајна инвестиција,...

Економија 27.11.21 | 12:39

Во Македонија ќе се гради еден од најголемите сончеви паркови во Европа

Во Македонија ќе се гради еден од најголемите сончеви паркови во Европа, со капацитет за производство на електрична енергија од 350-400 MW. 🇲🇰☀️ Соларниот парк „Стипион“...

Свет 24.11.21 | 15:16

Италија блокира нов обид на кинеска компанија за преземање стратешка компанија

Италијанскиот премиер Марио Драги стави вето на трето преземање стратешката компанија од Кина откако неговата влада ја презеде функцијата во февруари, покажа официјалната...

Економија 30.05.21 | 11:49

Ветување, лажно радување: Заев повторно се расфрла со најави на инвестиции, а досега ништо од нив на терен

Странските инвеститори и во услови на пандемија продолжуваат да инвестираат во земјава, се зголемува извозот и се најавени нови големи инвестициски циклуси, најави...

Свет 16.05.21 | 08:37

Бајонтек ќе инвестира во фабрика која ќе прави милијарда вакцини годишно

Германската фармацевтска компанија Бајонтек се искачи на светскиот фармацевтски врв со вакцината против коронавирусот – и научно и финансиски, но веќе размислува...

Економија 04.03.21 | 12:04

Заев најави инвестиција од 10 милиони евра на италијанската индустриска групација „Витило“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од Јован Деспотовски, директор на Дирекцијата за ТИРЗ, се сретна со раководството...

Економија 03.11.20 | 12:12

Останавме слепо црево: Порано крадеа инвестиции од нас, сега гиганти инвестираат во Србија

Јапонската компанија Нидек ќе потроши околу 1,9 милијарди долари за изградба на фабрика за моторни електрични возила во Србија посочи Никеи, бидејќи компанијата се обидува...

Македонија 05.07.20 | 16:44

Сајкоски: Ја повикувам Шеќеринска да се слика пред една инвестиција што ја донесле во изминатиот период во Кичево

Кандидатот за пратеник Ѓорѓија Сајкоски на ВМРО-ДПМНЕ ја повика Шеќеринска да се слика пред една инвестоција која ја донесле во Кичево. Ја повикувам г-ѓа Шеќеринска...

Свет 07.05.20 | 15:58

БМВ го одложи отворањето на новата фабрика во Унгарија за една година

Производителот на автомобили БМВ го одложи отворањето на својата нова фабрика во унгарскот град Дебрецен за една година. Причината е епидемијата на корона вирусот,...

Економија 28.12.19 | 16:11

Премиерот во заминување најави дека „Дура“ отвора две нови фабрики во земјава, а фабриката банкротирала во октомври

Уште 5 дена остануваат премиерот во заминување да ги поместува границите на глупоста, алчноста и манипулативноста. Најнеспособната влада во историјата на повоена Македонија...

Економија 11.12.19 | 17:06

Димитриев: Новата фабрика „Кранфилд фаундри“ во Пробиштип е инвестиција донесена од ВМРО-ДПМНЕ

На огромно задоволство на сите жители од Општина Пробиштип денеска сме сведоци на започнување со работа на новата фабрика Кранфилд фаундри. Оваа инвестиција во Република...

Економија 15.11.19 | 22:57

Анѓушев ќе одговара за судир на интереси за инвестиција која му кидна пред нос: Кој виде ќар од укинувањето на акцизите?

На вицепремиерот Кочо Анѓушев не му успеало во земјава да ја донесе инвестицијата за која ќе одговара за судир на интереси. Имено полската компанија, по чиј налог Полската...

Економија 01.10.19 | 17:37

Британска компанија сака да ги истражи потенцијалите на водните ресурси во Македонија

Британската компанија „Егзагеника рисрч“ има интерес да спроведе истражување за потенцијалите на водните ресурси во Македонија и за можностите за нивно комерцијално...

Свет 20.09.19 | 11:39

Гугл планира да инвестира три милијарди евра во Европа

Компанијата Гугл планира да вложи три милијарди евра за ширење на своите центри за податоци во Европа во следните две години. Генералниот директор на Гугл, Сандар Пичаи...

Економија 28.05.19 | 14:34

Заев и Анѓушев најавија нова инвестиција на Таб Mак

Словенечката компанија Таб мак ќе инвестира 25 милиони евра отворајќи 90 нови работни места во Пробиштип и околината. Новата инвестиција ја најавија премиерот Зоран...

Твитови 03.04.19 | 08:16

Ципрас и неговата инвестиција

Ципрас сликан со најдобрата грчка инвестиција на сите времиња pic.twitter.com/6eiitDx5BM — Игорче Развигорче (@Igor_rujo) April 2, 2019 “Здраво, јас сум Крсто вратарот. Да не ја отворив вратата,...

Економија 07.03.19 | 14:16

Ќе отвори 400 нови работни места: Германски „Герешајмер“ влегува во Македонија

Светскиот бренд во производство на амбалажа за медицинска и фармацевтска индустрија „Герешајмер“ ќе инвестира во погон во Македонија, потврди денеска премиерот,...

Економија 03.03.19 | 11:54

Заев повторно излажа, лобирал кај Меркел, а Германците инвестираат во Србија

Премиерот Зоран Заев пред извесно време најави голема инвестиција на гигантот во автомобилската индустрија Фолксваген. Таа инвестиција требаше во Македонија да донесе...