Ознака: Гугл
Вести 10.07.20 | 20:58

Заев ги ветуваше „Гугл“ и „Фејсбук“ како инвестиции, но веројатно и за тоа зборувал со некој пранкер

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 на гостувањето на телевизија Канал 5 во емисијата „Само вистина“...

Технологија 09.07.20 | 13:03

Гугл ќе инвестира 900 милиони долари за економско закрепнување на Италија

„Алфабет“ и извршен директор на Гугл, Сандар Пичаи, во четвртокот објавија дека технолошкиот гигант ќе инвестира над 900 милиони американски долари во следните пет...

Економија 06.07.20 | 23:44

Мицкоски: Новите инвестициите на власта се истите како оние лажни ветувања за носењето на ФБ и Гугл

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на МТВ зборуваше дека откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта во државата одноsно по 15 јули следува период...

Технологија 03.06.20 | 17:46

Корисници во САД го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Во САД е поднесена колективна тужба против Гугл, во која се тврди дека компанијата незаконски ја нарушува приватноста на корисниците, на тој начин што ја следи активноста...

Свет 16.05.20 | 20:20

Во САД го тужaт „Гугл“ поради монопол

Министерството за правда на САД и јавните обвинителства на неколку американски сојузни држави наскоро може да почнат судски процес против компанијата „Алфабет Инк“...

Двоглед 28.04.20 | 13:35

Гугл и Фејсбук планираат да ја купат Република Македонија

Гигантите Гугл и Фејсбук планираат да ја купат Република Македонија, соопштуваат извори од владата за „Двоглед“. На ваков чекор технолошките гиганти се одлучиле затоа...

Калеидоскоп 03.04.20 | 11:12

„Гугл“ преку мобилните телефони го следи вашето движење: Објавен извештај дали се почитуваат мерките за самоизолација и карантин

Google почна јавно да го следи движењето на луѓето во текот на пандемијата од коронавирус за да можат медицинските работници и останатите да ги користат тие информации...

Свет 17.03.20 | 21:04

Мајкрософт, Фејсбук, Гугл и Твитер објавија заедничко соопштение

Американските технолошки компании Мајкрософт, Фејсбук, Алфабет Гугл и Твитер заедно работат на сузбивање на дезинформациите што се објавуваат на нивните социјални...

Филм 06.02.20 | 23:00

Македонија најпребарувана локација на „Гугл“ поврзана со „Оскарите“

Нашата земја е најпребарувана локација поврзана на наградите „Оскар“ во моментов на „Гугл“, што се должи на „Медена земја“, кој е номиниран во две категории. Татковината...

Технологија 19.12.19 | 10:46

Падна Гугл во целиот свет

На веб сајтот outage.report пријавено е дека во целиот свет утрово Гугл не е во функција. Од утринава од 9 часот невозможно е да се пристапи до Gmail, Youtube iGoogle Talk. Пријавени се проблеми...

Македонија 31.10.19 | 23:21

Излезете надвор да ги пречекате „Фејсбук“ и „Гугл“, гужва е

Излезете надвор да ги пречекате „Фејсбук“ и „Гугл“, гужва е тука не можат да ред да дојдат луѓево тука за да инвестираат. Вака вечерва му порача директорот на Центарот...

Останати спортови 15.10.19 | 13:14

Серена Вилијамс: Oд Гугл дознав дека Алексис има дете

Тенисерката Серена Вилијамс изјави дека не знаела оти нејзиното тогашно момче Алексис Оханијан, а денес сопруг, има дете од претходен брак. Тие биле шест месеци во брак,...

Свет 06.10.19 | 08:58

Зошто Германците не ги сакаат картите на Гугл?

Кога од Гугл се обиделе да ги снимат германските улици, Германците „полудеа“, а имаше и инциденти во кои граѓаните ги кршеа возилата и камерите на интернет-гигантот,...

Свет 20.09.19 | 11:39

Гугл планира да инвестира три милијарди евра во Европа

Компанијата Гугл планира да вложи три милијарди евра за ширење на своите центри за податоци во Европа во следните две години. Генералниот директор на Гугл, Сандар Пичаи...

Свет 08.09.19 | 21:19

Русија ги обвини Фејсбук и Гугл за објавување политички реклами на денот на изборите

Руската државна агенција за надзор над коминикациите Роскомнадзор објави во неделата дека технолошките гиганти Фејсбук и Гугл дозволиле објавување на политички огласи...

Македонија 25.07.19 | 14:28

Лажна вест е кога најавивте дека „Фејсбук“ и „Гугл“ ќе инвестираат во Македонија, а нив ги нема

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски на собраниската седница за пратенички прашања изјави дека власта е најголем произведувач на лажни вести. Милошоски наброи...

Технологија 08.07.19 | 16:13

Лажна апликација на „Самсунг“ измами милиони корисници

Милиони корисници ја инспалираа лажната апликација на „Самсунг“ која ја најдоа на „плеј стор“. Updates for Samsung – Android Update Versions ја превзеле повеќе од 10 милиони корисници...

Технологија 28.06.19 | 10:31

Гугл ќе си плаќа данок во државите кај што прави профит

Технолошкиот гигант, Гугл изрази подготвеност за меѓународен договор со кој ќе се предвиди мултинационални компании да плаќаат повеќе даноци во државите каде прават...

Свет 03.06.19 | 09:17

„Гугл“ нефункционален во поединечни делови од светот

Во делови на Северна Америка и Европа вчера е регистриран пад на многу сервери на „Гугл“. Голем број на корисници пријавиле дека не функционираат „ЈуТјуб“, „Џимејл“,...

Свет 20.05.19 | 10:13

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање...