Ознака: Гугл
Свет 29.07.21 | 08:43

Гугл и Фејсбук само на вакцинираните вработени ќе им дозволат да се вратат во канцеларија

Интернет гигантите Гугл и Фејсбук најавија дека ќе бараат сите вработени кои работат во нивните канцеларии да бидат вакцинирани против Ковид-19. Што се однесува на Гугл,...

Технологија 14.07.21 | 10:30

Веднаш избришете ги: „Гугл“ забрани 25 апликации за „Андроид“

Корисниците на „Андроид“ уште еднаш беа предупредени на низа малициозни и штетни апликации што „Гугл“ ги забрани. Овојпат, забранети се 25 апликации за незаконска...

Технологија 14.07.21 | 09:28

„Гугл“ забрани 25 апликации за „Андроид“ кои вршеле измама на корисниците

Корисниците на „Андроид“ уште еднаш беа предупредени на низа малициозни и штетни апликации што „Гугл“ ги забрани. Овојпат, забранети се 25 апликации за незаконска...

Свет 25.06.21 | 16:26

Амазон и Гугл под истрага во Британија за фалсификуван рејтинг на производи

Британскиот регулатор за конкуренција на пазарот денеска отвори официјална истрага за да утврди дали компаниите „Амазон“ и „Гугл“ презеле доволно мерки за борба...

Свет 25.05.21 | 22:38

Фејсбук и Гугл ќе треба да ѝ платат речиси половина милион долари казна на Русија

Технолошките гиганти Фејсбук и Гугл добија казна од руски суд зашто не ја избришаа содржината што Москва ја смета за нелегална. Фејсбук ќе треба да плати 354.000 долари...

Свет 02.04.21 | 15:40

Компанијата Гугл ќе уплати 25 милиони долари во Фондот на ЕУ за борба со лажните вести

Компанијата „Гугл“ ќе уплати 25 милиони долари во новоформираниот Европски фонд за медиуми и информации за борба против лажните вести, што ќе работи пет години. „Гугл“...

Свет 25.03.21 | 08:46

Гугл ќе им плаќа надомест на медиумите во Италија

Гугл соопшти дека потпишал серија договори за лиценца со италијанските медиуми, со што се отвора патот за плаќање надоместоци за издавачите, согласно законот утврден...

Свет 21.01.21 | 15:14

Гугл ќе плаќа надомест за француските печатени медиуми

Гугл и Општата информативна прес-алијанса (Апиг), која ги претставува француските национални и регионални дневни весници, по бурните преговори објавија потпишување...

Технологија 09.01.21 | 11:21

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“ затоа што дозволила дистрибуција на „екстремно лоша содржина“ што може да предизвика смртоносно насилство како што беше...

Технологија 14.12.20 | 13:23

Падна јутјуб и другите сервиси на гугл

Сервисите на гугл, вклучувајќи го и каналот „јутјуб“ во моментов не работат. Корисниците ширум светот се среќаваат со ист проблем, „јутјуб“ ја исфрла пораката „ооps“,...

Технологија 11.12.20 | 08:41

Што најмногу се пребаруваше на гугл во 2020?

Годинава што изминува е поинаква од останатите, а во време на неизвесност луѓето повеќе од претходно бараат разбирање и значење, сметаат од гугл. Светот повеќе пребаруваше...

Свет 21.10.20 | 09:51

Администрацијата на Трамп го тужи Гугл

Министерството за правда на САД во вторникот поднесоа антимонополска тужба против Гугл тврдејќи дека технолошкиот гигант ја злоупотребил својата доминација при пребарување...

Психологија 05.10.20 | 12:59

Психолозите советуваат да не се користат филтри за селфиња

Сјајни очи, мазна кожа, сјајна коса: секој што сака да го разубави своето селфи со софтвер во иднина мора барем да донесе свесна одлука со смартфонот на Гугл. Компанијата...

Македонија 28.09.20 | 10:38

„Неподобниот“ проф.др. Џемаили денеска е директор на кардиохирургија во Цирих

Зборувајќи за вработувањата по епитичка припадност и најавените субвенции за компаниите кои ќе вработуваат малцинства, министерот за финансии Фатмир Бесими го спореди...

Економија 27.09.20 | 23:15

Бесими за вработувањата по етнички клуч: Ако може во „Гугл“ извршен директор да биде Индиец…

Во програмата на Владата за 2020-2024 година има формулација во однос на тоа дека владата во соработка со приватниот сектор ќе го охрабри и ќе го поттикне со цел за поддршка...

Твитови 27.09.20 | 23:02

Индиецот што го збори Бесими има студирано на Стенфорд, само во Македонија има вакви ретардирани компарации

👉Индиецот што го збори Бесими се вика: Сундар Пихаи. 👉Има студирано на 3 универзитети меѓу кои Стенфорд и Пенсилванија. ⚠️За да стане ЦЕО му требале 15 год и учествувал...

Технологија 25.09.20 | 22:52

Гугл ќе ги блокира изборните реклами по затворањето на гласачките места во САД

Aмериканскиот технолошки гигант Гугл ќе ги блокира сите реклами поврзани со изборите по затворањето на гласачките места на претседателските избори во САД на 3 ноември,...

Технологија 20.08.20 | 15:54

Гугл лансира мапа за следење на шумските пожари во САД

Компанијата Гугл во четвртокот го објави започнувањето на новата мапа за шумите и нивните граници со цел пребарување на шумските пожари, за своите корисници во Соединетите...

Свет 16.07.20 | 23:30

Гугл планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија

Гугл соопшти дека планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија во наредните години, објавија „Волстрит журнал“ и „Фајненшл тајмс“. Гугл има намера...

Вести 10.07.20 | 20:58

Заев ги ветуваше „Гугл“ и „Фејсбук“ како инвестиции, но веројатно и за тоа зборувал со некој пранкер

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 на гостувањето на телевизија Канал 5 во емисијата „Само вистина“...