Ознака: Гугл
Свет 21.01.21 | 15:14

Гугл ќе плаќа надомест за француските печатени медиуми

Гугл и Општата информативна прес-алијанса (Апиг), која ги претставува француските национални и регионални дневни весници, по бурните преговори објавија потпишување...

Технологија 09.01.21 | 11:21

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“ затоа што дозволила дистрибуција на „екстремно лоша содржина“ што може да предизвика смртоносно насилство како што беше...

Технологија 14.12.20 | 13:23

Падна јутјуб и другите сервиси на гугл

Сервисите на гугл, вклучувајќи го и каналот „јутјуб“ во моментов не работат. Корисниците ширум светот се среќаваат со ист проблем, „јутјуб“ ја исфрла пораката „ооps“,...

Технологија 11.12.20 | 08:41

Што најмногу се пребаруваше на гугл во 2020?

Годинава што изминува е поинаква од останатите, а во време на неизвесност луѓето повеќе од претходно бараат разбирање и значење, сметаат од гугл. Светот повеќе пребаруваше...

Свет 21.10.20 | 09:51

Администрацијата на Трамп го тужи Гугл

Министерството за правда на САД во вторникот поднесоа антимонополска тужба против Гугл тврдејќи дека технолошкиот гигант ја злоупотребил својата доминација при пребарување...

Психологија 05.10.20 | 12:59

Психолозите советуваат да не се користат филтри за селфиња

Сјајни очи, мазна кожа, сјајна коса: секој што сака да го разубави своето селфи со софтвер во иднина мора барем да донесе свесна одлука со смартфонот на Гугл. Компанијата...

Македонија 28.09.20 | 10:38

„Неподобниот“ проф.др. Џемаили денеска е директор на кардиохирургија во Цирих

Зборувајќи за вработувањата по епитичка припадност и најавените субвенции за компаниите кои ќе вработуваат малцинства, министерот за финансии Фатмир Бесими го спореди...

Економија 27.09.20 | 23:15

Бесими за вработувањата по етнички клуч: Ако може во „Гугл“ извршен директор да биде Индиец…

Во програмата на Владата за 2020-2024 година има формулација во однос на тоа дека владата во соработка со приватниот сектор ќе го охрабри и ќе го поттикне со цел за поддршка...

Твитови 27.09.20 | 23:02

Индиецот што го збори Бесими има студирано на Стенфорд, само во Македонија има вакви ретардирани компарации

👉Индиецот што го збори Бесими се вика: Сундар Пихаи. 👉Има студирано на 3 универзитети меѓу кои Стенфорд и Пенсилванија. ⚠️За да стане ЦЕО му требале 15 год и учествувал...

Технологија 25.09.20 | 22:52

Гугл ќе ги блокира изборните реклами по затворањето на гласачките места во САД

Aмериканскиот технолошки гигант Гугл ќе ги блокира сите реклами поврзани со изборите по затворањето на гласачките места на претседателските избори во САД на 3 ноември,...

Технологија 20.08.20 | 15:54

Гугл лансира мапа за следење на шумските пожари во САД

Компанијата Гугл во четвртокот го објави започнувањето на новата мапа за шумите и нивните граници со цел пребарување на шумските пожари, за своите корисници во Соединетите...

Свет 16.07.20 | 23:30

Гугл планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија

Гугл соопшти дека планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија во наредните години, објавија „Волстрит журнал“ и „Фајненшл тајмс“. Гугл има намера...

Вести 10.07.20 | 20:58

Заев ги ветуваше „Гугл“ и „Фејсбук“ како инвестиции, но веројатно и за тоа зборувал со некој пранкер

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 на гостувањето на телевизија Канал 5 во емисијата „Само вистина“...

Технологија 09.07.20 | 13:03

Гугл ќе инвестира 900 милиони долари за економско закрепнување на Италија

„Алфабет“ и извршен директор на Гугл, Сандар Пичаи, во четвртокот објавија дека технолошкиот гигант ќе инвестира над 900 милиони американски долари во следните пет...

Економија 06.07.20 | 23:44

Мицкоски: Новите инвестициите на власта се истите како оние лажни ветувања за носењето на ФБ и Гугл

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на МТВ зборуваше дека откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта во државата одноsно по 15 јули следува период...

Технологија 03.06.20 | 17:46

Корисници во САД го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Во САД е поднесена колективна тужба против Гугл, во која се тврди дека компанијата незаконски ја нарушува приватноста на корисниците, на тој начин што ја следи активноста...

Свет 16.05.20 | 20:20

Во САД го тужaт „Гугл“ поради монопол

Министерството за правда на САД и јавните обвинителства на неколку американски сојузни држави наскоро може да почнат судски процес против компанијата „Алфабет Инк“...

Двоглед 28.04.20 | 13:35

Гугл и Фејсбук планираат да ја купат Република Македонија

Гигантите Гугл и Фејсбук планираат да ја купат Република Македонија, соопштуваат извори од владата за „Двоглед“. На ваков чекор технолошките гиганти се одлучиле затоа...

Калеидоскоп 03.04.20 | 11:12

„Гугл“ преку мобилните телефони го следи вашето движење: Објавен извештај дали се почитуваат мерките за самоизолација и карантин

Google почна јавно да го следи движењето на луѓето во текот на пандемијата од коронавирус за да можат медицинските работници и останатите да ги користат тие информации...

Свет 17.03.20 | 21:04

Мајкрософт, Фејсбук, Гугл и Твитер објавија заедничко соопштение

Американските технолошки компании Мајкрософт, Фејсбук, Алфабет Гугл и Твитер заедно работат на сузбивање на дезинформациите што се објавуваат на нивните социјални...