Ознака: греење
Семејство 29.01.23 | 22:38

Мала промена која ќе ви заштеди струја

Ова е многу едноставен совет Ако вашиот дом не е топол колку што би сакале, не треба да вклучувате греалка или клима уред. Една мала промена е доволна за вашиот дом да...

Економија 28.12.22 | 23:22

Ковачевски: Успеавме да обезбедиме гас за греење во Скопје, понудата на опозицијата беше несериозна

Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за МРТ потсети дека уште на првиот ден од мандатот на оваа Влада тие се соочиле со проблем со затоплувањето на Град Скопје,...

Свет 02.11.22 | 14:44

Белата куќа намени 13,5 милијарди долари за трошоци на греење на американските домаќинства со ниски примања

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе обезбеди 13,5 милијарди долари за домаќинствата со ниски приходи како помош за трошоците за греење во текот...

Економија 20.10.22 | 14:23

Скопјани ќе имаат парно, прашање е само дали топланите ќе работат на гас или на дизел, вели Ковачевски

Граѓаните на Скопје ќе имаат парно греење, прашање е само на што ќе работат топланите, дали на гас, што е основното сценарио, или на дизел гориво, за што се прават последните...

Економија 17.10.22 | 15:18

Топланата Скопје -Север има гас само за следните три дена, ЕСМ не му дава пари поради долгови од минатата грејна сезона

ЕСМ нема да му даде пари на претпријатието поради долгови од минатата грејна сезона. Директорот Куштрим Рамадани одново ги повика надлежните да изнајдат начин да помогнат...

Скопје 14.10.22 | 16:42

Исполнети се условите: Од утре топли радијатори во Скопје

Исполнети се сите предуслови за нормално започнување на грејната сезона во Скопје од 15 октомври. Утре ќе бидат топли радијаторите на сите скопјани кои се приклучени...

Македонија 04.10.22 | 08:54

Милошоски: Човек дали да плаче или да се смее кога претседателот дава ваква недоветна „гаранција“

Антонио Милошоски објави коментар за изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека доколку нема парно за скопјани, тогаш тој ќе наредел исклучување на греењето...

Свет 24.08.22 | 16:24

Штедливи Германци: Греењето на работа најмногу до 19 степени

Германската влада усвои пакет мерки за заштеда на енергија, вклучително и ограничување на греењето на работните места на максимални 19 степени. Мерките, кои треба да...

Свет 02.08.22 | 11:38

Шпанија воведе итни мерки: Ладење до 27, греење до 19 степени

Шпанската влада воведува „итни мерки“ за заштеда на енергија поради енергетската криза што ја надвладеа Европа по руската инвазија на Украина, пренесува „24.хр“. Сите...

Економија 25.07.22 | 20:07

Нуредини: Да штедиме, можно е да немаме доволно за греење зимава

Напуштање на РЕК Битола, штедење енергија, вложување во обновливи извори, воведување данок на јаглерод се само дел од потребните промени што ги посочува министерот...

Скопје 21.07.22 | 13:30

Владата го задолжи да формира три трговски друштва: ЕСМ ќе ги грее скопјани?

Со цел поуспешно пребродување на кризата со топлинска енергија, Владата го задолжи АД ЕСМ да основа три трговски друштва за вршење поединечна енергетска дејност производство,...

Економија 17.07.22 | 16:36

Неизвесноста на граѓаните како ќе ја поминат престојната грејна сезона станува се поголема

Изгор скапите дрва и струја ќе ги смрзнат граѓаните назима. Неизвесноста како ќе ја поминат престојната грејна сезона станува се поголема, по најавите дека дрва нема,...

Свет 28.04.22 | 09:53

Греењето со гас ќе биде забрането со закон во Австрија од 1 јануари 2023 година

Австриското Министерство за заштита на животната средина во новиот нацрт закон предвидува забрана за греење на гас за нови градби од 2023 година. Мерката беше планирана...

Свет 03.04.22 | 12:42

Нека си се облечат добро: Холандската Влада апелира до граѓаните да штедат на греење

Владата на Холандија ги повика граѓаните да го намалат греењето на своите домови со цел да се намали зависноста од руските енергенси. Како дел од мерките се намалува...

Свет 10.03.22 | 10:08

Борел ги повика граѓаните да го намалат греењето во нивните домови

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика Жозеп Борел ги повика граѓаните да го намалат греењето во нивните домови како еден од начините за намалување...

Економија 10.01.22 | 21:40

Бектеши: БЕГ има законска обврска да обезбедува парно греење, ако не го прави тоа ќе ја загуби лиценцата

Не само што треба да најдат начин за снабдување, туку БЕГ има и обврска за тоа согласно Законот за енергетика. Носителите на лиценците не може да престанат да ја исполнуваат...

Македонија 16.12.21 | 14:05

Јаневска: Министерката за образование и наука воопшто не се вознемирува што учениците се смрзнуваат во училиштата

Министерката за образование и наука, од Владата во оставка со датум за датум, за датум за заминување, воопшто не се вознемирува што учениците во училиштата се смрзнуваат,...

Економија 13.12.21 | 18:17

Дел од гимназијалците во Тетово следат онлајн настава затоа што немаат греење во училниците

Гимназијалците од наставата на македонски јазик кои имаат училници во објектот познат како „Стара медицина“ следат онлајн часови затоа што втора недела во тие простории...

Економија 15.11.21 | 17:30

Секој трет граѓанин не може да си го грее домот на струја

Секое трето домаќинство неможе да си го загрее домот. Македонија е енегетски најсиромашната држава во Европа. Немањето на финансии за да се платат големите сметки за...

Свет 05.10.21 | 09:09

Франција и Шпанија бараат нови правила за регулација на европските пазари на енергија

Франција и Шпанија побараа измена на правилата што ги регулираат пазарите на енергија на Европската Унија поради скокот на цените на гасот и електричната енергија,...