Ознака: градинка
Живот 15.02.24 | 14:08

Џафери: Градинките значат реални придобивки и поддршка за семејствата, но и траен влог во иднината на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери денеска ја посети Општина Липково. Премиерот Џафери присуствуваше и се обрати на настан по повод...

Македонија 02.02.24 | 18:09

Уште кај три деца од градинката во Берово е потврдено присуство на бактерија салмонела

Центарот за јавно здравје од Кочани попладнево потврди дека уште кај три деца од Берово, кои биле згрижени во градинката „23 Август“, е откриено присуство на бактеријата...

Македонија 31.01.24 | 13:51

Салмонела во градинка во Берово, дечињата со дијареа и температура

Вонреден санитарен инспекциски надзор во текот на денот ќе биде направен во детската градинка „23 Август“ во Берово за да се утврди причината за влошената здравствена...

Црна хроника 02.01.24 | 16:48

Насилно влегол во градинка во Бутел и внатре растурил се

На 02.01.2024 во 06.08 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Бутел за сега непознат сторител насилно ја отворил влезната врата од детска градинка, по што...

Балкан 20.12.23 | 09:37

16-месечно бебе почина во градинка во Белград

Вознемирувачка вест пристигнува од Белград, каде што во градинка починало дете на возраст од една година и четири месеци ! Според медиумите кај северниот сосед детето...

Калеидоскоп 22.11.23 | 15:10

Родители бараат да се постават камери во дебарската градинка, сакале да гледаат како ги воспитуваат

Група родители, чии деца се згрижени во дебарската градинка „Брешија“ повеле иницијатива за поставување камери, односно видеонадзор внатре во просториите на објектот. Дека...

Црна хроника 30.10.23 | 18:55

Кривично ќе одговара воспитувачката од Велес која на деца во градинка и даде електронски цигари

Отсекот за економски криминал при СВР Велес поднесе кривична пријава против В.И.(38) од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно...

Црна хроника 06.10.23 | 13:16

ОЈО со предмет за негувателка во Велес која давала деца да пушат електронска цигара

Основното јавно обвинителство Велес оформи предмет по допрен глас, за да се проверат информациите дека негувателка во велешката детска градинка „Димче Мирчев“, им...

Македонија 03.10.23 | 21:03

Воспитувачка во градинка во Велес им давала на децата да пробуваат електронска цигара, тие се пожалиле на болки во градите

Воспитувачка во градинката „Димче Мирчев“ во Велес им давала на дечињата да консумираат чад од електронски цигари, објави Телма. Според информациите, таквата практика...

Македонија 25.09.23 | 11:45

Вонреден инспекциски надзор во градинката каде е повредено 11-месечното девојче

Извршен е вонреден инспекциски надзор во градинката во Шуто Оризари по случајот со 11-месечното бебе, кое според тврдењето на родителите, било повредено. Задолжена е...

Црна хроника 23.09.23 | 18:33

Девојче добило повреди под окото и по телото и скршена клучната коска додека било во градинка, родителите откриле кога ја земале дома

Родител пријавил во СВР Скопје дека неговата малолетна ќерка се здобила со тешка телесна повреда во градинка на подрачје на Шуто Оризари. Таткото на 11-месечното бебе...

Скопје 23.09.23 | 15:52

Скопјанец обвинува дека неговата 11-месечна ќерка била тешко повредена во градинка во Шуто Оризари

11-месечно бебе наместо да се адаптира во градинка, се здобило со скршеница на десното рамо обвинуваат родителите. Немилиот настан се случил во градинка во Шуто Оризари...

Балкан 19.09.23 | 15:08

Воспитувачки претепале тригодишно дете во градинка во село Фуше

Тригодишно дете било претепано од страна на три воспитувачки во државна градинка во селото Фуше, Косово, Како што пренесува „Алсат“, тепањето заедно со фотографии...

Живот 07.09.23 | 12:25

Делчево добива нова градинка со капацитет за 130 деца, потпишан договорот за нејзина изградба

Во просториите на Општина Делчево, денес се потпиша Договор за изградба на нова детска градинка помеѓу Министерството за труд и социјална политика претставувано од...

Македонија 31.08.23 | 09:49

Ковачевски ќе отвори нова детска градинка во Карпош 3 и ќе изврши увид на градежни работи во Карпош 4

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски заедно со министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска на 31.08.2023 година...

Македонија 24.08.23 | 10:12

Ковачевски ќе пушти во употреба нова градинка во Пробиштип

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски заедно со министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска ќе присуствуваат...

Скопје 21.08.23 | 17:14

Капацитетот зголемен за нови 90 дечиња: Градинката „Кокиче“ во Кисела Вода подготвена за прием на деца

Градинката „Кокиче“ во Кисела Вода е подготвена за прием на нови дечиња, известуваат од Општината. Оттаму нагласуваат дека во целост се завршени повеќемесечните градежни...

Македонија 04.08.23 | 12:02

Поранешниот Дом за доенчиња во Битола станува градинка

Општина Битола почна со адаптација и реконструкција на дел од поранешниот Дом за доенчиња и мали деца, кој ќе биде пренаменет во детска градинка. Од Општина Битола информираа...

Свет 10.07.23 | 11:50

Детали за хоророт во Кина: Во крвав напад на градинка Ву (25) уби 6 лица, меѓу кои и деца

25-годишен маж е осомничен за нападот во детска градинка во јужната кинеска провинција Гуангдонг во понеделникот, во кој загинаа шест лица, а едно беше повредено, што...

Свет 10.07.23 | 09:05

Шестмина загинати во напад на градинка во Кина

Шест лица загинаа, а едно е повредено денеска во напад на градинка во Лианџијанг на југот на Кина, соопштија локалните власти. Меѓу седумте жртви има „наставник, двајца...