Ознака: градба
Црна хроника 25.11.21 | 22:07

Дивоградбата на Стојменов, коj кажа дека дал мито, кај Беко расте, а обвинителство се уште молчи

Дивоградбата на Стојменови кај Беко расте, додека обвинителство се уште молчи. Јавното обвинителство неодамна информираше дека по кривична пријава оформило предмет...

Македонија 24.09.21 | 11:13

Граѓаните пријавуваат, одобрение за градба нема, ама „Радика резорт“ си гради 87 нови вили

Сите знаат дека се дивоградби, на сите сѐ им е јасно, дозвола за градба нема, ама и утрово продолжува изградбата на деветте од 87 планирани куќи под хотелот Радика на Мавровското...

Скопје 06.09.21 | 18:12

Стоилковски: Шилегов потврди дека нема дозвола за надградба

Петре Шилегов потврди бесправно гради семејна зграда. Петре Шилегов нема дозвола за градба. Петре Шилегов излегува од габаритот на претходната градба и излегува од...

Економија 11.06.21 | 13:22

ДИС Енергија: Нема законски пречки за изградба на хидроцентралата на Мала Река, очекуваме издавање на дозволата за градба

Неиздржани се реакциите и противењата за изградба на хидроцентрала на Мала река. По најавите за собирање потписи и организирање локален референдум, концесионерот ДИС...

Скопје 21.04.21 | 14:57

Жители на Ново Маало: Институциите да не помислат да го суспендираат планот за изградба кај „Холидеј ин“

Жителите на Ново Маало, денеска и официјално поднесоа петиција до Владата и до Општина Центар со која бараат итно да постапат согласно законите и да овозможат изградба...

Скопје 01.04.21 | 21:45

Мицковски за градежната инвазија: Во Капиштец во радиус од 200 метри во исто време се градат 7 згради

Во Капиштец во радиус од 200 метри во исто време се градат 7 згради. Само така може да се добие ваква дистописка слика, напиша на Фејсбук, Ивор Мицковски.

Скопје 22.01.21 | 13:49

Повторно ќе се урива објектот пред „Мавровка“ доколку излегува од видот на градба

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу вели дека е подготвен повторно да го урива објектот пред Мавровка, доколку сопственикот не го изгради како што беше претходно, односно...

Скопје 16.12.20 | 15:14

Уставниот суд повторно го укина мораториумот за градба во Општина Центар

Уставниот суд повторно донесе времена мерка за укинување на мораториумот за градба во Општина Центар. Одлуката ќе важи додека Уставниот суд одлучи дали мораториумот...

Економија 11.09.20 | 16:40

Во јули издадени 284 градежни дозволи, предвидена изградба на 747 станови

Во јули годинава се издадени 284 одобренија за градење, што е на исто ниво во споредба со јули минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика. Најголем...

Црна хроника 02.09.20 | 15:18

ЈО: Поведена истрага за бесправно градење пред ТЦ „Мавровка“

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое во текот на месеците јуни и јули, во својство на инвеститор,...

Економија 14.08.20 | 14:07

И во време на корона-криза за една третина се зголемил бројот на издадени одобренија за градба

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во јуни годинава се издадени 273 одобренија за градење што е за 35,1 отсто повеќе во однос на истиот месец лани....

Скопје 23.07.20 | 12:36

Ќе се руши, ама никој не знае што и кој гради кај ТЦ Мавровка, сопственикот се бара преку весник

Има одлука за уривање на објектот што се гради на терасата од кафулето Фонтана кај ТЦ Мавровка, но тоа решение сѐ уште не важи затоа што не се знае кој гради. Вака општина...

Економија 11.06.20 | 13:02

Во април издадени 173 одобренија за градење, ќе се градат нови 835 станови

Во април годинава се издадени 173 одобренија за градење, што е за 27,9 проценти помалку во однос на април лани. Најголем број, 36, има за Скопскиот регион, по што следи Полошкиот...

Македонија 12.02.20 | 18:13

Горан Филипов доби тендери вредни седум милиони евра откога Филипче е министер за здравство

Седум милион евра од сметките на Министерството за здравство и здравствените установи во Македонија завршиле на сметка на „Синерџи“, компанија во сопственост на Горан...

Култура 28.01.20 | 22:16

Со 209,5 милиони денари ќе се градат и санираат 12 културни објекти во Македонија

Владата денеска даде согласност за Програмата за изградба на нови објекти и за реконструкција, санација и адаптација на постојните објекти што ги користат националните...

Калеидоскоп 09.01.20 | 15:01

Базата нападната од Иран е градена и од македонска компанија, чинела дури 280 милиони долари

Во ноќта помеѓу 7-ми и 8-ми јануари, иранската Револуционерна гарда изведе два ракетни напади на ирачки воени бази каде што е стационирана американската армија, во знак...

Македонија 12.11.19 | 20:57

Алфа: Филипче потврди дека „Вамед“ ги исполнува условите за да го гради новиот Клинички

Фирмата „Вамед“ ги исполнува условите за да го гради новиот клинички центар, тврди Филипче. Само според него, компанијата била од Германија, а не од Австрија, објави...

Скопје 08.11.19 | 11:34

Да го спасиме дворот на Училиштето „Блаже Конески!

Во дворот на основното училиште „Блаже Конески“ во скопската населба Мичурин ќе никне и детска градинка, откако таму пред неколку години беше изграден угостителски...

Балкан 24.10.19 | 13:29

Во следните три години новите градежни дозволи во Грција ослободени од ДДВ

Во следните три години сите градежни дозволи во Грција ќе бидат ослободени од ДДВ, а истото ќе важи и за градбите од изминатите 14 години кои не се продадени, е мерката...

Македонија 23.09.19 | 18:23

Нефи Усеини повика да се бранат покривите на неговите браќа

Советникот Нефи Усеини преку Фејсбук статус повика на протест против акцијата за уривање на дивоградбите во Охрид. Во статусот тој алудира на тоа дека не се уриваат...