Ознака: Горјан Тозија
Култура 17.08.22 | 11:56

„Големата ѕвезда на македонскиот филм“ постхумно за Горјан Тозија

„Големата ѕвезда на македонскиот филм“, награда која во рамки на Меѓународниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ традиционално се доделува за исклучителен...

Култура 13.01.22 | 09:00

Почина Горјан Тозија

Утрово на 68-годишна возраст почина Горјан Тозија – Медо, поранешен директор на Агенцијата за филм. Тозија починал од пневмонија. Тозија беше филмски продуцент, поранешен...

Култура 11.12.21 | 11:17

Судот ја одби тужбата за клевета на Горјан Тозија против МКД.мк и уредникот Александар Дамовски

Основниот граѓански суд Скопје донесе пресуда со која тужбата за клевета на тогашниот директор на агенцијата за филм Горјан Тозија против онлајн медиумот МКД.мк и главниот...

Култура 15.12.20 | 19:49

Тозија веќе не е директор на Агенцијата за филм, Владата на негово место го назначи Бојан Лазаревски

Со Агенцијата за филм ќе раководи Бојан Лазаревски, реши Владата на денешната седница. Лазаревски беше член на Управниот одбор на Агенцијата за филм од 2017 до 2020 година,...

Култура 21.10.20 | 15:20

ДКСК бара Владата да го разреши Тозија, а Владата одговорила дека неговата одговрност треба да се бара кај други органи

Поднесовме иницијатива во врска со постапувањето на в.д. директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија, со што побаравме одговорност и да го разреши, истакна денеска...

Македонија 07.09.20 | 11:20

Нова афера со Тозија: Заедно со Шербеџија и Хрибар се подготвувале да пикнат милиони во џеб

Нова афера е на повидок во која е вплеткан директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија и синот на актерот Раде Шербеџија, Данило.Конкретно, првиот човек на хрватскиот...

Македонија 28.07.20 | 17:49

Влада: Не е точно дека Тозија е разрешен

Не е точно дека Владата донела одлука да не се продолжи мандатот на директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, соопштуваат од Влада. Владата не дискутирала и не...

Македонија 28.07.20 | 16:35

„Коха“: Тозија веќе нема да биде директор на Агенцијата за филм

Вчерашниот ден беше последен во кариерата на Горјан Тозија како директор на Агенцијата за филм“, објави порталот на дневниот весник на албански јазик „Коха“. Според...

Балкан 26.07.20 | 20:17

Нова афера на Тозија: Потпишал контроверзен анекс на авторски договор со екс шефот на хрватската агенција за филм

Хрватскиот новинар Иван Бродиќ објавува нов документ за можна малверзација на Директорот на Агенцијата за Филм Горјан Тозија. Од приложеното се  гледа дека тој потпишал ...

Култура 24.07.20 | 15:27

Тозија: ДКСК нема овластување да ме разреши од директорката функција во Агенцијата за филм

По 500.000 евра ќе добијат режисерите Теона Стругар Митевска за проектот „Најсреќниот човек” и Милчо Манчевски за „Кајмак” во категоријата долгометражни играни...

Македонија 23.07.20 | 15:43

ДКСК ќе покрене прекршочен платен налог за Горјан Тозија, бараат и Владата да утврди одговорност за директорот

ДКСК ќе покрене и иницијатива до Владата за поведување и утврдување одговорност и за в.д. директор на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, а во врска со непостапување односно...

Култура 26.06.20 | 15:39

Како се делеле парите: Блиски луѓе околу власта се офајдиле од фондот на Тозија

Се одмотува клопчето со распределбата на парите од Филмскиот фонд на чие чело е Горјан Тозија. Откако продуцентот Роберт Насков преку „Република“ го обвини за бесправна...

Македонија 22.06.20 | 14:00

Антикорупциска отвора случај за Горјан Тозија – делел пари без банкарски гаранции

Aнтикорупциската комисија има отворено предмет за работата на директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК претседателката на Комисијата,...

Македонија 21.06.20 | 13:05

Насков: Се надевам дека во брзо време оценка за работењето на Тозија ќе дадат истражните институции

Се надевам дека во брзо време оценката за работењето на в.д. директорот Горјан Тозија ќе ја дадат надлежните истражни институции. Ова за „Република го вели продуцентот...

Култура 14.06.20 | 20:45

Македонците од Словенија до Тозија: Ќе те пријавиме во неколку европски институции

Македонската влада упорно молчи за навредите на директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија, кој, пак, преку писмо до јавноста се извини на хрватскиот народ , но не...

Македонија 14.06.20 | 15:22

„Случај Тозија“: Димитров и се извинуваше на Грција, за Хрватска не сака ни да чуе

Се обидува ли Владата да го забошоти скандалот со директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија? Откако тој се извини на Хрватска за навредите и кон државата и кон...

Култура 12.06.20 | 17:27

Моите коментари се спинувани, вели Горјан Тозија во отвореното писмо до јавноста

Дозволете ми на самиот почеток да го изразам своето искрено жалење за непријатните медиумски изложувања поттикнати од преписка на социјалните мрежи, која во ниту еден...

Македонија 10.06.20 | 14:31

Македонците од Словенија побараа оставка од Тозија за навредите кон Јанша

Македонците што живеат во Словенија преку „Цивилнодружбената иницијатива за македонско-словенечко пријателство“ објавија отворено писмо до Владата на Словенија...

Македонија 08.06.20 | 16:30

Дали власта поддржува фашизам: Критика за однесувањето на Тозија стигна и од хрватскиот скулптор Kујунџиќ

Една недела Владата и МНР не одговааат на нашите прашања, дали се оградуваат од ставовите на Горјан Тозија, кој на социјалните мрежи ги нарече фашисти и членови на криминален...

Македонија 05.06.20 | 16:12

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме Горјан Тозија веднаш да биде разрешен

Зачудува предолгиот и тежок молк на нашата власт која сѐ уште не се произнела за ставовите на Тозија кој ја нарекува Хрватска „усташка држава“, а на владеачката хрватска...