Ознака: генерално собрание
Свет 16.09.21 | 08:16

Њујорк наложи сите учесници на Генералното Собрание на ОН да мора да бидат вакцинирани

Сите дипломати кои ќе присуствуваат на седницата на Генералното собрание на ОН следната недела ќе треба да покажат доказ за вакцинација против корона вирусот, во согласност...

Свет 15.09.21 | 10:00

Гутереш: Војните на планетата мора да запрат, да се фокусираме на заедничкиот непријател – пандемијата

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги оквалификува климатските промени и корона вирусот како закани кои не познаваат граници, кои претставуваат голем предизвик...

Свет 26.09.20 | 12:11

Папата Франциск: Имаме шанса од кризата да излеземе подобри, да ги исправиме неправдите, да ги заштитиме сиромашните и мигрантите

Папата Франциск ги повика светските лидери да ја искористат кризата предизвикана од пандемијата на корона вирусот како можност да ги поправат неправдите во светската...

Свет 22.09.20 | 22:28

Трамп пред ОН: Кина мора да одговара за своите постапки околу пандемијата на Ковид-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во обраќање пред Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата...