Ознака: генерален секретар на влада
Македонија 12.04.22 | 11:38

Три имиња во шеширот за нов генерален секретар на местото на Зекири

Денеска Владата ќе избира нов генерален секретар откако Мухамед Зеќири се повлече од функцијата по отворената истрага дека незаконски склучил договор без изработка...

Македонија 08.04.22 | 14:17

Koвачевски: Владата во најскоро време ќе започне постапка за избор на нов генерален секретар

Ја почитувам одлуката на Мухамед Зекири да се повлече од функцијата. Тоа е акт на политичка одговорност. Владата во најскоро време ќе започне постапка за избор на нов...

Македонија 08.04.22 | 12:01

Mицковски: Не бе, не се они криминалци, позицијата Генерален секретар е заебана

Активистот Ивор Мицковски реагира на последните вести за истрагата против генералниот секретар на владата Мухамед Зеќири, потсетувајќи дека и поранешниот држител...

Македонија 10.11.20 | 17:38

Контроверзниот Рашковски станува советник на Заев, на Зеќири сè уште му се бара место

Досегашниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски ќе остане на „Илинденска“ како советник на премиерот Зоран Заев, дознава „Фокус“ од извори во СДСМ. Според...

Македонија 04.11.20 | 19:11

Дали Зеќири ќе биде новиот генерален секретар во Владата?

Зоран Заев, претседател на Владата и кум на Мухамед Зеќири му најде функција во извршната власт на потпретседателот на СДСМ. Заев, како што дознава „Република“ Зеќири...