Ознака: Галеб
Балкан 23.07.20 | 09:28

Ќе се чисти бигорот и ќе се заменуваат плочите: Бродот на Тито оди на поправка

Бродот за морнаричка обука „Галеб“ од времето на поранешниот „доживотен претседател“ на СФР Југославија, Јосип Броз Тито, вчера пристигна од хрватското бродоградилиште...

Култура 28.01.20 | 17:17

Актерите на МНТ гостуваа во Пекинг, за среќа се вратија живи и здрави

Актерите на Македонскиот народен театар (МНТ) кои играат во претставата „Галеб“ со која гостуваа во Пекинг, за среќа се вратија живи и здрави, без никакви здравствени...

Култура 17.01.20 | 13:11

МНТ со претставата „Галеб“ на уметничкиот фестивал „Средба во Пекинг“

Македонскиот народен театар претставата „Галеб“ од Антон Павлович Чехов, во режија на Нина Николиќ ќе ја одигра на 21 јануари, на 20. уметнички фестивал „Средба во Пекинг“. Тој...

Култура 10.06.19 | 10:21

МНТ со „Галеб“ ќе гостува во Варна и во Софија

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб“ од А.П. Чехов, во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на 27. издание на Интернационалниот театарски фестивал „Варненско...

Скопје 26.03.19 | 14:19

Средствата од претставата „Галеб“ во МНТ наменети за хуманитарни цели

Во рамките на проектот Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности, со поддршка на Црвен крст на Република Македонија – Општинска организација Центар...

Култура 19.12.18 | 15:20

Премиерно прикажана „Галеб“ на сцената на МНТ

Синоќа, на големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) премиерно беше прикажна „Галеб“ од Антон П. Чехов, а во режија на Нина Николиќ. Ова е трето поставување...

Култура 18.12.18 | 12:18

Нина Николиќ, режисерка на „Галеб“: Ништо не се променило од пред 120 години кога Чехов го напишал текстот

Вечерва на големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) во 20 часот ќе се одржи премиерата на  претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ. Станува...

Култура 14.12.18 | 14:15

Светскиот класик „Галеб“ третпат на сцената на МНТ, овојпат во режија на Нина Николиќ

Македонски народен театар со особено задоволство ја најавува премиерата на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ. Премиерата на претставата ќе...