Ознака: фудбалска репрезентација на македонија
Скопје 12.06.21 | 18:06

Фудбалерите си обезбедија верна публика – Пожарна Скопје ќе навива за Македонија

Денес во БППЗ Скопје Фудбалската репрезентација на Македонија донираше телевизор за пожарникарите на Град Скопје. Еуфоријата расте, сега е наше време. Како и секогаш,...

Фудбал 03.06.21 | 13:14

Ангеловски: Против Казахстан со нешто поразличен состав

Македонската фудбалска репрезентација ја очекува вториот тест-натпревар пред почетокот на Европското првенство. По дуелот со Словенија во вторникот, утре на гости...

Фудбал 01.06.21 | 11:02

Протоколите на УЕФА не дозволуваат средби, велат од ФФМ, но Заев сепак ќе ги собере фудбалерите во Влада

Фудбалската федерација на Македонија денес преку соопштение се заблагодари кон сите кои искажуваат честитки кон репрезентативците пред историскиот настап на Европското...

Фудбал 01.06.21 | 10:11

Сејдини му забранил на Заев да се сретне со фубалерите

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини му забранил на премиерот Зоран Заев да се сретне со репрезентацијата на Македонија во пресрет...

Музика 01.06.21 | 08:38

ДНК ја собра естрадата, заедно пејат „Македонија на Европско“

Музичари, спортисти, јавни личности – скоро цела македонска естрада ја собраа Андреј и Панчо за новата песна посветена на македонските фудбалери и нивниот престоен...

Фудбал 29.05.21 | 09:53

Панчев: Фудбалот веќе не е спорт, туку бизнис и политика

Не сум јас за овие нови времиња, вели македонската фудбалска легенда Дарко Панчев во интервју за српски „Курир“. Српските новинари, кои го посетија во неговото кафуле...

Фудбал 29.05.21 | 09:39

Илиевски за новиот дрес: Ако на Капитенот му беше океј, ќе преќутев

Ако на Капитенот му беше океј, ќе преќутев, но сега на мирна душа можам да кажам дека бордо каканицата е тотално неписмена, блесава и непотребна појава, реагира Богдан...

Фудбал 26.05.21 | 23:15

Комплетирана првата тренинг сесија за ЕУРО 2020 на македонските фудбалери

Македонската фудбалска репрезентација, во некомплетен состав, вечерва ги стартуваше завршните мини-подготовки за настап на претстојното Европско првенство, што од...

Фудбал 22.05.21 | 18:39

Евроспорт: Македонија нема да освои повеќе од еден бод на Европското првенство

Руски Евроспорт не ѝ дава големи шанси на македонската фудбалска репрезентација во дебито на претстојното Европско првенство и прогнозира дека нашите момци нема да...

Фудбал 11.05.21 | 23:17

Шпанска „Марка“: Наследниците на Филип II и Александар Велики се „Пепелашка“ на ЕП

Шпанскиот спортски весник „Марка“ ги претстави најдобрите македонски фудбалери како „наследници на Филип Втори и на Александар Велики“ и како „Пепелашка на Евро“...

Фудбал 11.05.21 | 18:48

Прв состанок на Координативното тело за поддршка на фудбалската репрезентација на ЕП

Настапот на македонската фудбалска репрезентација на претстојното Европско првенство е одлична можност за афирмација на државата и претставува шанса за спортската...

Вести 09.04.21 | 09:05

Претседателот на ФФМ Сејдини барал да се тргне селекторот Мрме од химната за Европско

Фудбалската федерација на Македонија нарачала химна со која ќе се бодрат репрезентативците на претстојното Европско првенство, меѓутоа претседателот на ФФМ Мухамед...

Фудбал 18.03.21 | 23:19

Ангеловски без Стојановски и Зајков, неизвесни и првитимците од Серија А

Во пресрет на трите меча од квалификациите на Светското првенство во фудбал, се појавија првите проблеми за селкторот Игор Ангеловски. Ангеловски нема ад може да смета...

Фудбал 26.01.20 | 23:38

За Македонија единствени: Македонските навивачки групи заедно ќе навиваат против Косово

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе ја има поддршката од здружена навивачка армада на трибините на националната арена „Тоше Проески“ во Скопје за баражот...

Фудбал 20.11.19 | 22:31

Она кога си толку голема ѕверка што сите во ОН „играат“ во твоја чест

Фудбласката репрезентација на Македонија му посвети фејсбук статус на Јане Велковски, кој На Светскиот ден на детето се обрати во ОН. Од репрезентацијата на Јане му...

Фудбал 19.11.19 | 23:41

Николов ѝ донесе победа на Македонија над Израел за историскo трето место во квалификациите

Репрезентацијата на Македонија вечерва триумфираше над Израел со минимален резултат 1-0, со што заврши на третото место во квалификацискиот циклус за ЕП 2020 година. Благодарение...

Фудбал 11.10.19 | 14:16

Секоја чест, Елиф Елмас, мангупиште!

Репрезентацијата на Македонија синоќа забележа важна победа над Словенија со 2:1 (0:0) во квалификациски меч за ЕП 2020 од групата „Г“, кој се одигра на арената „Тодор Проески“...

Фудбал 06.09.19 | 09:52

Ангеловски: Играчите уште еднаш покажаа како се бори за дресот на Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија синоќа одигра нерешено 1-1 на гостувањето против Израел во квалификациски меч за ЕП 2020, а селекторот на „жолто-црвените“, Игор...

Фудбал 10.06.19 | 21:56

Мицкоски ја бодри фудбалската репрезентација на Македонија

Христијан Мицкоски од трибините на градскиот стадион заедно со генералниот секретар на партијата Игро Јанушев, Владимир Неловски и Јохан Тарчуловски навиваат за фудбалската...

Фудбал 04.04.19 | 13:01

Македонските фудбалери со прогрес од три места на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од три места на ФИФА ранг-листата објавена денеска. Прогресот на „црвено-жолтите“ се должи на победата над Летонија...