Ознака: фотоволтаици
Економија 15.06.22 | 17:26

Од 1 јули секое домаќинство ќе може да стави фотоволтаици и да произведува струја

Во екот на енергетската криза и енормниот раст на цените на струјата, се отвара патот за поголемо искористување на сончевата енергија во Македонија. Од 1 јули секое домаќинство...

Економија 14.06.22 | 21:23

Николоски: Нема функционер од оваа власт кој не е вклучен во трговија со струја или фотоволтаици

Заев сакаше да го затвори РЕК, каде работат 7.000 луѓе кои ќе остане без работа и влезе во процедура за затворање во два рока 2025 и 2027 година и струјата во Македонија почна...

Економија 28.05.22 | 10:55

Наскоро законско решение со кое граѓаните ќе може да инсталираат фотоволтаични централи на крововите

Во однос на граѓани кога ќе можат да инсталираат на своите покриви, јас би кажал кога ќе се олеснат условите и поедностават постапките за инсталирање на фотоволтаични...

Скопје 31.03.22 | 18:00

Градот Скопје ќе ги едуцира младите за енергетска ефикасност

Советот на Град Скопје на денешната седница го усвои Планот за енергетска  ефикасност на Градот Скопје за 2022 година. Главна цел на Планот за енергетска ефикасност на...

Економија 11.12.21 | 13:04

Николоски: Бизнис со фотоволтаици добива фирма со управител од Бугарија, која работи со марихуана

Намената на фотоволтаиците е за Источна Македонија, за што има докази дека владата во заминување на Заев ги делела по премиум тарифа или електричната енергија произведена...

Македонија 09.12.21 | 18:48

Дали фотоволтаичните централи на странски инвеститори се грабеж на државата и граѓаните?

Голема прашина се крена околу најавата за изградба на фотоволтаична централа во Штип, проект кој беше промовиран од страна на премиерот Зоран Заев. Се поставува прашањето...

Економија 09.12.21 | 17:54

Стопанската комора за енергетика алармира : Ведаш да се стопира  градбата која ја најави Владата од над 400 MW на аеродромот во Штип

  Стопанската комора за енергетика алармира до МЕПСО ведаш да се стопира  градбата која ја најави Владата од над 400 MW на аеродромот во Штип !!! Дали сте свесни дека...

Економија 26.11.21 | 13:51

Општините се во немилост, плаќаат струја за еден месец колку што плаќале за цела година

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на скопската општина Аеродром. Тој заедно со градоначалникот на општината Тимчо Муцунски извришја...

Македонија 26.11.21 | 13:42

Мицкоски и Муцунски на поставување на фотоволтаици во градинка и основно училиште

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на скопската општина Аеродром. Тој заедно со градоначалникот на општината Тимчо Муцунски извришја...