Ознака: Фатмир Битиќи
Економија 31.01.23 | 08:35

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени какви што спроведува оваа влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економски ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, го отвори третиот панел насловен „Инвестиции...

Економија 29.01.23 | 17:55

Битиќи: На Македонија ѝ е потребна дополнителна работна сила за да има економски раст и развој

Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во интервју на регионалната телевизија Блумберг Адрија порача...

Економија 29.01.23 | 10:52

Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски раст и развој

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, гостуваше во...

Економија 23.01.23 | 17:01

Битиќи од Брисел: Денеска го отвораме билатералниот скрининг за Кластер 2 – Внатрешен пазар, еден од најважните

Во својство на вицепремиер на земја кандидат која веќе ги започна преговорите со Европската Унија, сакам да ве уверам дека правиме се од себе да ги исполниме сите неопходни...

Економија 01.01.23 | 12:33

Развојот не е конечна дестинација, туку процес на постојано подобрување и унапредување, порача Битиќи

Новогодишно обраќање на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. „Драги мои“ Сакам да ви ги честитам празниците и да ви посакам здравје, бистри и мирни глави,...

Економија 29.12.22 | 17:57

Битиќи ја пофали Регулаторна за тоа што од 1 јануари ќе имало поголемо намалување на цените на прехранбените и на други производи

Сметам дека од 1 јануари би требало да очекуваме уште поголемо намалување на малопродажбите цени на основните прехранбени производи, но и на другите производи, затоа...

Македонија 25.12.22 | 22:22

Битиќи: Да ги кажеме со име и презиме оние кои ни го рушат колективното добро

Да престанеме да ја затскриваме личната одговорност зад колективната Со години градиме систем во кој изостанува личниот интегритет и верувања зад колективната маса...

Македонија 23.12.22 | 16:50

Битиќи: Животниот стандард на работниците за нас е на прво место

Ги поддржуваме компаниите за да генерираат нови работни места и подобро платени работни места. Не правиме компромис меѓу бизнисот и работниците. Ние сме социјалдемократска...

Економија 22.12.22 | 08:10

Битиќи: Секое домаќинство годинава доби субвенција од 21.000 денари за електрична енергија

Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи синоќа во емисијата „Економски магазин“ на телевизија Алсат истакна дека во 2022 година сите антикризни мерки се во вредност...

Економија 15.12.22 | 12:12

Битиќи: Му помагаме на приватниот сектор, но и тој да одговори соодветно

Владата прави компромиси и му помага на приватниот сектор, но и тој треба да одговори соодветно, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во...

Македонија 06.12.22 | 12:44

Битиќи: Ќе се повикаат на одговорност сите што се однесувале неодговорно

Директорите на државните институции кои не плаќале сметки за струја ќе бидат повикани на одговорност, потврди денеска и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Имаше...

Македонија 18.11.22 | 19:57

Битиќи од СДСМ: Ветивме и носиме подобар живот за сите

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи се обрати на трибината организирана во Пласница, дел од караванот „Силно и одлучно“. На почетокот на трибината се осврна на...

Економија 18.11.22 | 10:37

Битиќи: РКЕ и ЕВН хоум треба да се занимаваат со оние кои недозволено се префрлиле на регулираниот пазар на електрична енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) и компанијата која ја испорачува електричната енергија – ЕВН хоум треба да се занимаваат со фирмите кои недозволено...

Економија 03.11.22 | 12:43

Mора да има одредено покачување на цената на струјата, најави Битиќи

Можното зголемување на данокот на додадена вредност (ДДВ) за електричната енергија од 5 на 10 отсто од 1 јануари идната година е само една од ставките во конечната цена...

Економија 23.10.22 | 13:29

Битиќи и Ковачевски: РЕК Битола работи со блок 1 и 2, се чека трансформаторот за блок 3

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи беше...

Економија 22.10.22 | 20:05

Битиќи: Размислуваме за воведување на фиксна цена на електрична енергија

Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи во интервју за „24 инфо“ истакна дека Владата предводена од СДСМ успешно менаџира во услови на економска и енергетска криза,...

Економија 21.10.22 | 08:17

На Владата ѝ е приоритет да ги задржи работните места

Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи во дебатната емисија „Клик плус“ на ТВ 21 истакна дека со работењето на сите енергетски капацитети во државата и со мерките за...

Економија 20.10.22 | 22:41

Битиќи: Ако ја задржиме инфлацијата на 18,6% ќе сме среќни

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вели дека доколку ја задржиме инфлацијата на 18,6% ќе сме среќни, но  го...

Скопје 20.10.22 | 22:33

Битиќи: Одговорноста да се побара во управата на ЈСП, а потоа и во Градот Скопје

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи жали за состојбите во ЈСП Скопје и како што вели, неможноста Градот Скопје да одговори на уште една јавна услуга на...

Скопје 20.10.22 | 22:22

Стојановски: По налог на Арсовска 15 автобуси вечерва се паркирани пред Влада

Претседателот на синдикатот на ЈСП Миќо Стојановски информира дека вечерва пред Владата има петнаесетина двокатни автобуси и тие се таму по налог на градоначалничката...