Ознака: Евреи
Македонија 10.03.24 | 08:55

Комеморативни активности во Штип и Битола по повод 81 година од депортацијата на македонските Евреи

Во рамки на Комеморативната програма по повод 81 година од холокаустот на македонските Евреи, во Штип денеска ќе се реализираат повеќе активности. Во Советот на Градот...

Свет 07.11.23 | 09:43

Стотици Евреи се собраа во близина на Статуата на слободата во Њујорк и побараа прекин на огнот

Околу 500 демонстранти, повеќето членови на групата „Еврејски глас за мир“, се собраа вчера кај Статуата на слободата во Њујорк, барајќи прекин на огнот во Појасот Газа,...

Свет 05.11.23 | 17:49

ЕК: Евреите во Европа денес повторно живеат во страв

Европската комисија денеска оцени дека „Евреите од Европа повторно живеат во страв“ и остро го осуди „оживувањето“ на антисемитските инциденти низ Европската унија...

Македонија 12.03.23 | 10:29

Изложба „Македонија памети. Никогаш да не се заборави!“ во Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите

Во Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите денеска ќе биде отворена изложбата „Македонија памети. Никогаш да не се заборави!“. Подготвена е од страна на Државниот...

Македонија 12.03.23 | 10:01

Поворка на живите од Музејот на Град Скопје до Монопол-Империјал Тобако: Одбележување на 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи

Со поворка на живите од Музејот на Град Скопје до Монопол-Империјал Тобако, денеска почна одбележувањето на 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи, што...

Балкан 11.03.23 | 13:59

Евреите бараат Бугарија да не ја искривува историјата, Јотова најави музеј за нивното „спасување“

Македонија денеска го обележува Меѓународниот ден на холокаустот и прогонот на македонските Евери во логорот Треблинка.Токму на овој ден од Бугарија стигнуваат најави...

Македонија 11.03.23 | 09:51

Македонија се сеќава: Осумдесет години од погромот и депортацијата на битолските Евреи од бугарскиот фашистички окупатор

Големиот погром и прогон на битолските Евреи е извршен утрото на 11 март 1943 година кога во Треблинка беа депортирани 3.351 жители на градот. Бугарскиот клуб во Битола е...

Балкан 10.03.23 | 21:11

Бугарија одбележа 80 години од „спасувањето на бугарските Евреи“

На 10 март се навршуваат 80 години од спасувањето на бугарските Евреи. Денот на спасувањето на бугарските Евреи и жртвите на холокаустот и злосторствата против човештвото...

Македонија 10.03.23 | 12:28

И Евреите ќе влезат во Уставот, најави премиерот Ковачевски

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски најави дека и еврејската заедница ќе биде една од заедниците кои што треба да бидат дел од нашиот Устав при уставните измени...

Македонија 09.03.23 | 18:05

Живите потомци на депортираните Евреи не ги забораваат злосторствата

Битола денеска одбележа 80 години без Евреите кои беа културното и трговското јадро во градот. И додека сите си споменуваа за заедничкиот мултиетнички живот, портите...

Македонија 09.03.23 | 16:58

Костадиновска-Стојчевска: Битола 80 години го чува споменот за своите сограѓани, Евреите депротирани во Треблинка

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, се обрати на комеморацијата по повод одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи,...

Балкан 09.03.23 | 12:23

Андреј Ковачев во ЕП тврди дека Бугарија ги спасила Евреите, а не дека ги пратила во Треблинка

Европратеникот Андреј Ковачев во Европскиот парламент организира средби со парламентарци во кои тврди дека Бугарија ги спасила Евреите од Македонија и од Бугарија. Настанот...

Македонија 11.10.22 | 16:37

Д-р Ефраим Зуроф: Сегашната бугарска влада со овие два таканаречени „културни центри“ сака да ги избрише нивните злосторства

Центарот „Симон Визентал“ преку соопштение го поддржа предлог законот на пратеничката Рашела Мизрахи, со кој се предвидува да се забранат сите културни институции...

Македонија 10.08.22 | 11:24

Во државава се глорифицираат нацизмот, фашизмот и се шири говор на омраза: Кој дозволил регистрација на здружение Цар Борис III во Охрид?

Згрозени сме од леснотијата со која во државата се глорифицираат нацизмот, фашизмот и се шири говор на омраза, се вели во соопштението на Еврејската заедница и Фондот...

Скопје 11.03.22 | 18:18

Oдбележани 79 години од депортацијата на македонските Евреи во Tреблинка

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, организираше прием за претставници од Еврејската заедница по повод одбележување 79 години од депортацијата на 7.144...

Балкан 10.03.22 | 16:34

Радев е убеден дека ги спасиле Евреите во Втората светска војна

Цпасувањето на бугарските Евреи во текот на Втората светска војна е резултат на моралниот капитал на цели генерации, вели бугарскиот претседател Румен Радев во пораката...

Естрада 01.02.22 | 12:29

Вупи Голдберг со скандалозна изјава: Холокаустот не е поврзан со расата, вклучени се две групи бели луѓе

Американската глумица и водителка, Вупи Голдберг, предизвика остри критики кон себе откако во своето ток-шоу изјави дека холокаустот „не бил поврзан со расата“ и дека...