Ознака: евија
Калеидоскоп 27.08.19 | 16:52

Илјадници дрва изгорени, а Манастирот остана недопрен

Во последнов време сведоци сме на стравични пожари ширум светов кои изгореа илјадници дрвја. Но, во Евија се случи чудо. Ова е сцена од дел од изгорената шума во Евија. Дрвјата...

Балкан 16.08.19 | 12:07

Се испитува дали пожарот на Евија е подметнат

Четврти ден по ред грчките пожарникари се обидуваат да го изгаснат огнот на островот Евија. Грчкиот дневен весник „Катимерини“ објави дека се истражува дали пожарот...

Балкан 15.08.19 | 11:40

Продолжува гаснењето на пожарот на Евија

Околу 400 пожарникари, војници и доброволци веќе трет ден го гаснат големиот шумски пожар во приватниот резерват на грчкиот остров Евија. Тие успеаја да ја ограничат...

Балкан 13.08.19 | 18:39

Горат Тасос и Евија

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на жителите на три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарот...

Балкан 05.07.19 | 09:08

Евакуирани пет села на грчкиот остров Евија

Цела ноќ противпожарната служба на Грција се бореше со огнените јазици во централниот дел на грчкиот остров Евија, откако кусо по полноќ се појавија две нови жаришта...

Балкан 27.06.19 | 09:32

Голем пожар на грчкиот остров Евија

Противпожарната служба на Грција рано утрово делумно го стави под контрола шумскиот пожар што избувна синоќа во местото Каристос во јужниот дел на грчкиот остров Евија,...