Ознака: евија
Балкан 23.08.21 | 10:55

Нов пожар на Евија, овојпат на југот – меѓу уапсените пиромани и малолетник

Голем шумски пожар избувна во текот на ноќта на грчкиот остров Евија, а превентивно биле евакуирани две села, јави дописничката на МИА од Атина. Пожарот е во општина...

Балкан 10.08.21 | 19:31

Новинарка не издржа и заплака во живо додека разговараше со постар жител на Евија

Дека новинарската работа е тешка и многу стресна, особено кога станува збор за вонредни ситуации, покажува и случајот на младата грчка новинарка Евлампија Реви, која...

Македонија 10.08.21 | 12:08

МНР: Од Евија безбедно заминале 38 македонски туристи

Министерството за надворешни работи соопшти дека грчкиот остров Евија каде беснеат пожари во неделата безбедно го напуштиле 38 од 39-те туристи наши државјани, а еден...

Балкан 09.08.21 | 20:38

Библиско уништување: Снимки од пелосаната Евија

Видеоснимки од дрон објавени на Ап сторис прецизно го прикажуваат размерот на катастрофата што му се случи на островот Евија. Грчките медиуми го опишуваат видеото како...

Балкан 09.08.21 | 20:20

Мицотакис се извини за евентуалните пропусти во справувањето со пожарите

Големината на катастрофата, особено на Евија и во Атика, ги оцрнува срцата на сите нас. И прв јас се извинувам за евентуалните слабости што постоеја, рече грчкиот премиер...

Балкан 09.08.21 | 09:57

Дел од жителите ноќва спиеја на траектот, пожарот уште беснее на Евија

Подобрена е ситуацијата со пожарот во северниот дел на грчкиот остров Евија, меѓутоа огнената стихија сè уште не е ставена под контрола, а дел од жителите ноќта ја поминаа...

Балкан 08.08.21 | 21:40

Жителите се евакуираат со бродови на грчкиот остров Евија

Сериозна и драматична е ситуацијата со пожарот во северниот дел на грчкиот остров Евија, каде што огнената стихија е надвор од контрола, горат куќи, а жителите се евакуираат...

Балкан 05.08.21 | 09:53

Се бориме со титаните: Пепел остана од 150 куќи на островот Евија

Најмалку 150 куќи се уништени во пожарот што окружи манастир и десетина села на грчкиот остров Евија, додека земјата се бори со повеќе од 100 пожари среде најголемиот жежок...

Балкан 04.08.21 | 21:57

Пожарите на грчкиот остров Евија го опколија манастирот: Монаси одбиваат евакуација

Грчките власти наложија нова евакуација на жителите во селата во северниот дел на островот Евија, кои се опкружени со големи пожари, а од вчера се повредени тројца пожарникари. Според...

Балкан 11.08.20 | 10:15

Дивоградби или лоша интервенција: Се испитуваат причините за несреќата на Евија

Со цел да се утврдат причините и евентуалната одговорност за поплавите на Евија во кои животот го загубија осум лица, меѓу кои и едно бебе, грчкото Обвинителство отвори...

Балкан 10.08.20 | 10:03

На Евија загинаа седум лица, едно е исчезнато во поплавите

Бројот на жртви од вчерашните поплави на грчкиот остров Евија се зголеми на седум лица, откако синоќа беа извлечени безживотни тела на уште две лица, а едно се води за...

Балкан 09.08.20 | 16:13

Осуммесечно бебе загина во поплавите во Грција

Се зголемува бројот на загинати во поплавите што го зафатија грчкиот остров Евија, а осум месечно бебе е третата жртва, додека пак Противпожарната служба на Грција интервенирала...

Балкан 09.08.20 | 13:36

Неколку исчезнати во поплавите во Евија

Имаме петмина мртви, од кои тројца се удавија обидувајќи се да се спасат, рече заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас и додаде дека две лица се...

Калеидоскоп 27.08.19 | 16:52

Илјадници дрва изгорени, а Манастирот остана недопрен

Во последнов време сведоци сме на стравични пожари ширум светов кои изгореа илјадници дрвја. Но, во Евија се случи чудо. Ова е сцена од дел од изгорената шума во Евија. Дрвјата...

Балкан 16.08.19 | 12:07

Се испитува дали пожарот на Евија е подметнат

Четврти ден по ред грчките пожарникари се обидуваат да го изгаснат огнот на островот Евија. Грчкиот дневен весник „Катимерини“ објави дека се истражува дали пожарот...

Балкан 15.08.19 | 11:40

Продолжува гаснењето на пожарот на Евија

Околу 400 пожарникари, војници и доброволци веќе трет ден го гаснат големиот шумски пожар во приватниот резерват на грчкиот остров Евија. Тие успеаја да ја ограничат...

Балкан 13.08.19 | 18:39

Горат Тасос и Евија

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на жителите на три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарот...

Балкан 05.07.19 | 09:08

Евакуирани пет села на грчкиот остров Евија

Цела ноќ противпожарната служба на Грција се бореше со огнените јазици во централниот дел на грчкиот остров Евија, откако кусо по полноќ се појавија две нови жаришта...

Балкан 27.06.19 | 09:32

Голем пожар на грчкиот остров Евија

Противпожарната служба на Грција рано утрово делумно го стави под контрола шумскиот пожар што избувна синоќа во местото Каристос во јужниот дел на грчкиот остров Евија,...