Ознака: Ерван Фуере
Македонија 13.08.22 | 15:57

Фуере: Бугарија се однесува како колонијална сила, а не како членка на ЕУ

Охридскиот договор го издржа предизвикот на времето, но неговиот дух мора да се зачува уште повеќе, оценува поранешниот евроамбасадор во Скопје Ерван Фуере. Во интервју...

Македонија 03.07.22 | 15:31

Фуере: Преговарачката рамка е затвор за Македонија, а клучот го има Бугарија

Поранешниот специајлен претставник на Европската унија и шеф на Делегацијата на Европската комисија во Македонија Еврвн Фуере за ТВ 24 изјави дека ЕУ прави неевропски...

Македонија 24.06.22 | 10:54

Фуере: Ставот на Вархеји за прифаќање на „бугарските грижи“ нема логика, тој треба да поднесе оставка

Како можете да ги поддржувате „сите бугарски грижи“ и да ги правите дел од преговарачкиот процес, кога некои од тие грижи се против сето она за што се залага ЕУ, смета...

Македонија 04.07.21 | 19:34

Фуере: ЕУ мора итно да го промени однесувањето, политиката на проширување не функционира

Поранешниот евроамбасадор во земјава Ерван Фуере, смета дека Европската Унија има свои вредности, но за жал не ги почитува во некои конкретни области, а една од тие области,...

Македонија 31.05.21 | 15:56

Фуере бара да не се чепка во македонскиот идентитет

Центарот за европски политички студиите, еден од највлијателните тинк тенкови во Брисел објавува анализа на бугарско-македонскиот спор во контекст на ЕУ интеграцијата...

Македонија 07.10.20 | 15:41

Фуере: ЕУ не треба да ги потценува заканите од Бугарија кон Македонија

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, во изјава за МИА вели дека заканите за блокирање на преговарачкиот процес со ЕУ од страна на Бугарија треба да...

Македонија 12.12.19 | 17:11

Фуере за Законот за јазици: Внимателно да се разгледаат препораките на Венецијанската комисија

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија Ерван Фуере ги поздрави огромните напори што се прават во рамки на ЕУ во насока на отпочнување на претпрестапните преговори. –...

Македонија 11.04.19 | 10:19

Фуере: Загрижен сум од многуте компромиси што се прават за СЈО, нели слоганот беше нема мир без правда?

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, вели дека е разочаран од компромисите што Европската Комисија ги прави со земјите противници на проширувањето...