Поранешниот специајлен претставник на Европската унија и шеф на Делегацијата на Европската комисија во Македонија Еврвн Фуере за ТВ 24 изјави дека ЕУ прави неевропски преседан со Македонија.

Преговарачката рамка е затвор за Македонија, а клучот го има Бугарија, изјави Фуере за ТВ24.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.