Ознака: електрична енергија
Сервиси 01.12.20 | 09:04

Делови од Кисела Вода денеска ќе бидат без струја

Од „ЕВН Македонија“ известуваат дека се планирани следните технички зафати во електросистемот на Град Скопје. Во периодот од 9:00-11:30 часот ќе останат корисниците од...

Сервиси 22.11.20 | 18:56

Без струја утре ќе бидат делови од четири скопски општини

ЕВН Македонија информира дека поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија, утре ќе останат корисниците од следните локации: –...

Сервиси 19.11.20 | 08:41

Без струја делови на пет скопски општини

Од „ЕВН Македонија“ известуваaт дека без електрична енергија ќе останат делови на Карпош, Центар, Студеничани, Аеродром и Гази Баба. Од 9 до 11 часот без струја ќе бидат...

Сервиси 11.11.20 | 08:53

Без струја ќе бидат делови од Ѓорче Петров, Карпош, Чаир, Аеродром и Петровец

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека денеска без електрична енергија ќе бидат делови на Ѓорче Петров, Карпош, Чаир, Аеродром и Петровец. Во периодот од 9.30 до 12 часот...

Сервиси 07.10.20 | 08:15

Без струја ќе бидат делови од Кисела Вода, Чаир, Бутел, Илинден и Студеничани,

Од ЕВН Македонија информираат дека без електрична енергија ќе останат делови на Студеничани, Кисела Вода, Илинден, Чаир и Бутел. Во периодот од 9 до 15 часот без струја...

Економија 07.09.20 | 14:18

Паркот на ветерници „Богданци“ работи турбо: Надминато планираното производство за 37,5 %

Паркот на ветерни електрани „Богданци“ до крајот на август испорачал над 87 гигавати електрична енергија со што го надмина планираното производство за тој период за...

Економија 07.08.20 | 13:27

ССМ бара зголемување на платите и пензиите, ако не се врати цената на струјата

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) бара да се повлече избрзаното покачување на цената на електричната енергија, а доколку тоа не биуде направено, тогаш, како...

Сервиси 04.08.20 | 14:56

Дел од Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево утре без електричната енергија

Од „ЕВН Македонија“ АД информираа дека на 5 август 2020 година се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопје и од таа причина дел од корисниците во општините...

Економија 20.06.20 | 22:45

ЕЛЕМ продаде електрична енергија на слободниот пазар

Акционерското друштво Електрани на Македонија информира дека откако ги задоволило потребите на универзалниот снабдувач за електрична енергија за тарифните...

Економија 26.02.20 | 09:58

Во декември 66,1 отсто од потрошената струја од домашно производство

Во декември лани во земјава вкупно се потрошени 798.920 мегават часови електрична енергија, 32,380 милиони нормални кубни метри природен гас, 593.973 тони јаглен и 95.489 тони нафтени...

Свет 21.01.20 | 13:24

200.000 домаќинства во Шпанија останаа без електрична енергија поради бурата Глорија

Приближно 220.000 домаќинства во Жирона останаа без електрична енергија откако бурата Глорија ја зафати Шпанија. Последните денови поради бурата и снежните врнежи во...

Технологија 09.01.20 | 21:35

Ви стигнаа високи сметки за струја: Исклучете го овој уред и ќе ја видите вистинската потрошувачка

Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата на уреди кои трошат енергија и додека се во состојба на мирување: Полнач за мобилен...

Економија 23.11.19 | 19:55

Регулаторна комисија нуди алатка за намалување на трошоците за струја и за поволен снабдувач

Преку интернет страницата Switch.mk секој може да си најде најповолен снабдувач со струја. Регулаторната комисија за енергетика ја промовираше новата алатка што на потрошувачите...

Калеидоскоп 10.11.19 | 10:28

Во текот на ноќта ви студи? Со фолија загрејте го станот како да имате уште еден радијатор

Овие два евтини и практични совети ќе ви помогнат уште повеќе да го затоплите својот дом, а за тоа да не плаќате дополнителни средства. На ѕидот зад радијаторот залепете...

Економија 27.08.19 | 20:23

Ќе се оградуваат парцелите предвидени за изградба на фотонапонски електроцентрали

Владината прес служба информираше за денешното усвојување на иформацијата во врска со потребата за оградување на парцелите, предвидени за изградба на фотонапонски...