Ознака: електрична енергија
Економија 23.10.21 | 21:36

На Македонија и се заканува исклучување од европската енергетска мрежа поради континуирано влечење големи количини струја

Македонија добива опомени и може да се соочи со санкции од Европа поради тоа што во просек секој ден влече околу 4500 мегават часови електрична енергија од Европската...

Економија 22.10.21 | 15:06

Ковачевски уверува: Eлектрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

АД ЕСМ има стабилно производство на електрична енергија за домаќинствата и цената на струјата за домаќинствата нема да се менува, вели првиот човек на ЕСМ, Васко Ковачевски. АД...

Свет 09.10.21 | 20:45

Катастрофата почна од Либан – Цела земја е без струја

Цел Либан денеска остана без електрична енергија додека земјата се наоѓа среде сериозна економска криза. Извори од владата кажаа дека двете најголеми електрични централи...

Балкан 04.10.21 | 11:08

Вучиќ исплашен за струјата: Ако некој во регионот продава, би купиле 10% во нуклеарна централа

Претседателот на Србија Александар Вучиќ синоќа оцени дека енергетската криза ќе предизвика „цунами“ во светот, и дека е многу загрижен за тоа, но дека граѓаните на...

Економија 21.09.21 | 13:04

Регулаторна ќе објави црна листа на снабдувачи со електрична енергија кои не ги почитуваат договорите

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) се подготвува да објави црна листа на снабдувачи со електрична енергија кои не ги почитуваат договорите со...

Економија 15.07.21 | 21:31

Мицкоски: Првата политика која ВМРО-ДПМНЕ ја презентира пред граѓаните е: Поевтина струја за домаќинствата!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, порачува дека првата политика која ВМРО-ДПМНЕ ја презентира пред граѓаните е: Поевтина струја за домаќинствата! Како...

Економија 01.07.21 | 20:01

Бев во право кога кажав дека струјата ќе поскапи, да се намали ДДВ-то и за индустријата

Во денешното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за актуелната политичка ситуација во државата,...

Економија 20.06.21 | 15:40

Евтината тарифа ќе остане, а новата цена на струјата ќе се знае наскоро, велат од регулаторна

Нема да се укине евтината тарифа на струјата, тврди Регулаторната комисија за енергетика. Од РКЕ велат дека компаниите досега немаат доставено такво барање, но и ако...

Сервиси 08.06.21 | 10:07

Без струја утре делови неколку скопски општини

Без електрична енергија утре ќе бидат корисниците од неколку скопски општини. Во периодот од 09 до 15 часот, корисниците од дел од село Усје (улица 1) , во општина Кисела...

Сервиси 07.06.21 | 08:44

Без струја ќе бидат делови од Чаир, Кисела Вода, Сарај, Ѓорче Петров и Сопиште

Без електрична енергија денеска во периодот од 05:00 до 09:30 часот се корисниците во селата Љубин, Горно и Долно Свиларе, Рашче, Бојане, Радуша, Дворце, Орашје и Кондово (...

Економија 01.06.21 | 16:04

Мицкоски: Македонија бележи неславни рекорди, производството на струја е најмало во историјата

Македонија бележи неславни рекорди, производството на струја е најмало во историјата на постоењето на државата, смета лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Македонија...

Економија 25.05.21 | 13:41

Домашното производство покрило 73,2 отсто од потрошената струја во март

Во март годинава во земјава вкупно се потрошени 789.488 мегават часови електрична енергија, 45,725 милиони нормални кубни метри природен гас, 406.568 тони јаглен и 87.746 тони нафтени...

Сервиси 25.05.21 | 08:38

Делови од Карпош без струја, село Радишани два часа без вода

Без струја денеска од 9 до 13 часот ќе останат корисниците од улицата „Јуриј Гагарин” од бр. 20 до бр. 40, корисниците лоцирани во нивната непосредна околина и објектот...

Економија 25.02.21 | 16:06

Повеќе од половина од потрошената струја во декември била од домашно производство

Во Македонија во декември минатата година се потрошени вкупно 859.827 мегават часови електрична енергија, 46,263 милиони нормални кубни метри природен гас, 468.414 тони јаглен...

Скопје 18.02.21 | 18:48

На минусни температури се греат „на рати“: На жители на Чаир два дена им снемува струја

Жители на улицата „157“ во Чаир, лоцирана во близина поликлиниката „Бит пазар“ два дена, на температури што се симнаа и до -10 степени Целзиусови по неколку часа седеле...

Сервиси 01.12.20 | 09:04

Делови од Кисела Вода денеска ќе бидат без струја

Од „ЕВН Македонија“ известуваат дека се планирани следните технички зафати во електросистемот на Град Скопје. Во периодот од 9:00-11:30 часот ќе останат корисниците од...

Сервиси 22.11.20 | 18:56

Без струја утре ќе бидат делови од четири скопски општини

ЕВН Македонија информира дека поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија, утре ќе останат корисниците од следните локации: –...

Сервиси 19.11.20 | 08:41

Без струја делови на пет скопски општини

Од „ЕВН Македонија“ известуваaт дека без електрична енергија ќе останат делови на Карпош, Центар, Студеничани, Аеродром и Гази Баба. Од 9 до 11 часот без струја ќе бидат...

Сервиси 11.11.20 | 08:53

Без струја ќе бидат делови од Ѓорче Петров, Карпош, Чаир, Аеродром и Петровец

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека денеска без електрична енергија ќе бидат делови на Ѓорче Петров, Карпош, Чаир, Аеродром и Петровец. Во периодот од 9.30 до 12 часот...

Сервиси 07.10.20 | 08:15

Без струја ќе бидат делови од Кисела Вода, Чаир, Бутел, Илинден и Студеничани,

Од ЕВН Македонија информираат дека без електрична енергија ќе останат делови на Студеничани, Кисела Вода, Илинден, Чаир и Бутел. Во периодот од 9 до 15 часот без струја...