Ознака: Џифони Македонија
Култура 10.10.22 | 11:27

Швајцарската актерка со македонско потекло Јана Секуловска гостува на последниот ден на Фестивалот „Џифони Македонија“

Со прикажување на творбите создадени на креативните работилници организирани во изминатите шест дена, вечерва во 19 часот во киното „Милениум“ ќе биде затворено 10....

Култура 06.10.22 | 13:00

На „Џифони Македонија“ младите ја развиваат својата личност, рече на отворањето на Фестивалот италијанскиот амбасадор Силвестри

Ви благодарам за вашето големо присуство на отворањето на 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“. Македонија е дел од големото семејство на „Џифони“. „Џифони...

Култура 06.10.22 | 09:03

Врвни стрип уметници од Италија денеска на „Џифони Македонија“

Алесандро Билота и Серџо Џерази, автори на „Дилан Дог“, Валтер Бујо, Меркурио Лои и други денеска ќе бидат гости на 10. Филмски фестивал на млади „Џифони Македонија“....

Култура 04.10.22 | 12:32

Ден на италијански стрип во рамки на 10. фестивал „Џифони Македонија“

Соработката меѓу Италијанската амбасада во Скопје и Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“, кој годинава го одбележува десетгодишниот јубилеј, ќе биде збогатена...

Култура 14.09.22 | 09:43

Отворен повик за учесници и волонтери на 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ отвори повик за учество и за волонтери за претстојното 10. јубилејно издание на омилениот фестивал на младите, што ќе...

Култура 13.10.21 | 08:28

Рускиот „На работ“ и канадскиот „Врева“ – најдобри според средношколците на „Џифони Македонија“

Рускиот филм „На работ“ (On the edge) во режија на Едуард Бордуков е најдобар филм според жирито на сениорите на 9. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“. Продуцентот...

Култура 12.10.21 | 14:39

Средношколци од Кавадарци, Прилеп, Куманово и од Маврово-Ростуше преку Џифони-хабовите беа дел од фестивалот

Педесетина ученици од Кавадарци, Прилеп, Куманово и од Маврово-Ростуше во изминатите денови учествуваа на 9. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“ од своите...

Култура 11.10.21 | 12:36

Музичка и ликовна работилница на „Џифони Македонија“

Со работилниците на „Џифони Македонија“ ги будиме креативноста и истражувачкиот дух на децата Средношколците учесници на Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ вчера...

Култура 10.10.21 | 14:23

„Џифони Македонија“: Филмот „Тука сум“ на Стефан Божиновски предизвика дискусија против стереотипите во општеството

Филмот „Тука сум“ на младиот автор Стефан Божиновски предизвика големо внимание кај средношколците што учествуваат на „Џифони Македонија“ вчера во киното „Фросина“....

Култура 09.10.21 | 09:59

Италијанскиот амбасор Андреа Силвестри се дружеше со џифонци

Италијанскиот амбасадор во земјава, Андреа Силвестри вчера на голема радост се дружеше со џифонците во киното „Фросина“. Со нив тој ја сподели својата голема страст...

Култура 22.07.21 | 10:51

Петнаесет македонски средношколци и студенти се дел од онлајн-жирито на „Џифони Италија“

Петнаесет македонски средношколци и студенти од денес, па во наредните девет дена, ќе бидат дел од меѓународното жири на најголемиот филмски фестивал за деца на светот...

Култура 30.09.20 | 14:20

Најдобрите филмови и креациите на џифонци вечерва на затворање на „Џифони Македонија“

Шест дена богати со многу филмови, разговори, уметност и креативност оставија зад себе 300-те учесници на 8.Филмскиот фестивал на млади „Џифони Македонија“. Охрабрени...

Култура 29.09.20 | 14:49

Клаудио Губитози: На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку што сакате да бидете

Имав 17 години кога почнав да размислував што сакам да правам, на 18 почнав да ставам сѐ на едно место, а на 19 години веќе го организирав првото издание на „Џифони Италија“....

Култура 24.09.20 | 14:32

300 деца и млади од 13 земји ќе се дружат на „Џифони Македонија“ на онлјан платформа

Актуелни детски и младински филмови, дискусија, креативни работилници, проекции на кратки и анимирани филмови, проекции на нови остварувања од млади автори, средби...

Култура 04.09.20 | 13:07

Отворен повикот за онлајн-учество на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија 2020“

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ го објави повикот со кој ги повикува сите ученици од средните и од основните училишта да се пријават за учество на...

Култура 16.10.19 | 11:57

Ги обожаваме македонските учесници на Џифони, многу се активни и елоквентни!

Екипата на ТВ-серијата „Фамилија Марковски“ предизвика голем интерес вчера кај учесниците на „Џифони Македонија“ во киното „Фросина“. Интересни прашања и коментари...

Култура 14.10.19 | 10:50

На „Џифони Македонија“ овации за филмот „Светлина“ што го снимија средношколци, бендот „Дупер“ денес на гости

Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски, вчера по премиерата на филмот во рамките на „Џифони Македонија“...

Култура 10.10.19 | 15:04

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ќе биде домаќин на патувачка училница

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ја има честа да биде домаќин на патувачката училница Una vita da social – „Живот на социјалните мрежи“, во која ќе се реализираат...