Ознака: Џес Бејли
Македонија 01.03.19 | 17:59

Бејли си замина: „Благодарам, Северна Македонија”

Американскиот амбасадор Џес Бејли си заминува од земјава. Тој спреку Твитер се заблагодари со зборовите: „Благодарам Северна Македонија за вашето гостопримство, пријателство...

Македонија 25.02.19 | 21:56

Проштална средба на Заев и Бејли

Пред заминувањето на Џес Бејли од земјава се одржа поштална  средба на  амбасадорот на САД и премиерот Зоран Заев. На средбата Заев истакнал дека „поддршката на САД,...

Скопје 14.02.19 | 15:31

Бејли на Твитер: Длабоко сме во тага поради трагичната загуба на животи

Амбасадорот Џес Бејли на Твитер објави фотографија од знамето пред Амбасадата на САД кое е на половина копје поради загинатите во вчерашната автобуска несреќа. Длабоко...

Македонија 12.02.19 | 11:58

Османи го испрати Бејли

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со амбасадорот на САД, Џес Бејли, по повод завршувањето на неговиот...

Македонија 09.02.19 | 16:50

Ахмети до Бејли: Пријателе, во мојот дом и семејство секогаш ќе најдеш конак

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети приредил проштален ручек за американскиот амбасадор Џес Бејли, кој од должност заминува во почетокот на месец март. Ахмети и амбасадорот Бејли...

Македонија 31.01.19 | 18:33

Бејли во март го напушта Скопје

Американскиот амбасадор Џес Бејли најави дека ќе го напушти Скопје во март и дека наскоро потоа ќе се пензионира откако 34 години бил дел од Стејт департментот. „Ми беше...

Македонија 11.01.19 | 20:50

Бејли: Едвај чекам да ѝ посакам добредојде на Република Северна Македонија

Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со Грција, рече...

Македонија 28.12.18 | 16:12

Мицковски: Ќе влеземе во НАТО со неспособна власт, срозена правна држава, бандити и криминалци

Ќе влеземе во НАТО, да, но како дебилитиран сојузник ала Јужен Виетнам, смета Ивор Мицковски. Јаоо овој што му кидна Груевски не верувал во СЈО како порано. Ја разбирам...

Македонија 28.12.18 | 11:57

Кривичниот суд го објави писмото на амбасадорот Бејли

Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев го објави писмото кое до нив го испратил амбасадорот Џес Бејли. Писмото е адресирано до судијата Иван Џолев, претседател...

Македонија 28.12.18 | 10:16

Судскиот совет ќе ги истражува тврдењата на Бејли

Ќе се активира Судскиот совет за да го истражи тврдењето на американскиот амбасадор Џес Бејли дека судии се повикувале на него, кога носеле одлуки за притвори или пресуди...

Македонија 28.12.18 | 10:04

Џолев ќе го објави целото писмо од Бејли

Точно е дека амбасадорот Џес Бејли упати писмо и беше побарано да ја споделам содржината со колегите и тоа го направив на колегиум, но ете излезе информацијата и во јавност,...

Македонија 27.12.18 | 15:15

Милошоски: Писмото на Бејли е дипломатски скандал

Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, писмото од американскиот амбасадор Џес Бејли до судиите е дипломатски скандал. Дали се чувствува загрижен премиерот...

Македонија 27.12.18 | 14:33

Заев: Ќе побарам од Дескоска во Судскиот совет да го расчисти тврдењето на амбасадорот Бејли

Министерката за правда Рената Дескоска ќе добие инструкции да го отвори прашањето во Судскиот совет што го покрена американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото пратено...

Македонија 27.12.18 | 13:04

Заев загрижен поради критиките на Бејли: Треба да видиме која е причината да дојде до тоа писмо

Премиерот, Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање, рече денеска дека е длабоко загрижен од писмото што амбасадорот на САД, Џес Бејли, им го испратил на претседателите...

Македонија 26.12.18 | 12:13

Не вадете се на мене кога носите пресуди и одлуки за притвор, им пишал Бејли на судиите

Американскиот амбасадор Џес Бејли му пишал на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев дека е разочаран од секојдневните информации што стигнувале до него...

Македонија 10.12.18 | 13:40

Мрежата на Сорос во Македонија дејствуваше преку Џес Бејли, Џеф Голдстин и Делина Фичо

Врз основа на поголем број тужби и барања за пристап до податоци, американската организација „Џудишал Воч“ објави обемна анализа во која се претставува мрежата која...