Ознака: џамија
Балкан 03.11.20 | 14:05

Отворена првата џамија во Атина

По 14 години и по низа бирократски пречки, првата џамија во Атина, вчера, ги отвори вратите за верниците. Првата молитва се одржа под превентивни мерки за заштита од...

Балкан 21.08.20 | 14:17

Ердоган претвори уште една поранешна истанбулска црква во џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска издаде декрет, со кој историскиот музеј Карије во Истанбул, кој е поранешна православна црква, се пренаменува во џамија,...

Балкан 14.07.20 | 15:28

Аја Софија ќе биде отворена за посетители кога нема молитви, христијанските мозаици остануваат

Истанбулската знаменитост Аја Софија, која од музеј е пренаменета во џамија, ќе биде отворена за посетителите кога во неа нема да се одржуваат молитви, а христијанските...

Балкан 09.07.20 | 11:03

Хуриет: Државниот совет одлучил – „Света Софија“ станува џамија!?

„Света Софија станува џамија – тоа е одлуката, што ја донел Државниот совет на Турција, пишува новинарот на турскиот весник „Хуриет“, Абдулкадир Селви, познат по...

Балкан 02.07.20 | 10:48

Ќе остане музеј или ќе се претвори во џамија-одлука за „Аја Софија“ за 15 дена

Највисокиот турски Управен суд го заврши сослушувањето дали истанбулската „Аја Софија“ треба да остане музеј или да се претвори во џамија, пренесе ДПА. Писмената пресуда...

Македонија 24.05.20 | 18:32

Во Куманово еден до друг на групна молитва за Рамазан Бајрам и без заштитини маски

Муслиманските верници денеска го одбележуваат празникот Рамазан Бајрам. Поради опасност од ковид-19 празнувањето треба да биде со посебни мерки на заштита. Како што...

Здравје 23.05.20 | 18:59

Имамот Максут Абази од Порој одлучи да ги почитува мерките за заштита и да ја држи џамијата затворена

Имамот Максут Абази од Порој одлучи да ги почитува мерките за заштита и да ја држи џамијата затворена и за утрешниот голем муслимански празник Фитр Бајрам, објави Алсат...

Калеидоскоп 22.05.20 | 09:39

Хакиран систем во џамија – наместо повик за молитва ечеше „Бела чао“

Турските власти отвориле истрага откако во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии е пуштена италијанската антифашистичка...

Балкан 19.05.20 | 14:51

Косово не ни размислува за отворање на џамиите

Исламската заедница на Косово (ИЗК), по консултациите со косовските здравствени власти, одлучи, и покрај барањата на верниците, џамиите и натаму да останат затворени,...

Свет 11.05.20 | 08:46

Либан повторно ги отвори џамиите и црквите

Либан, по речиси два месеца карантин, повторно ги отвори џамиите и црквите, под услов верниците да ги почитуваат мерките за физичка дистанца и ограничување на бројот...

Скопје 31.01.20 | 13:35

Марин молчи дека почна со изградба џамијата во Аеродом

Во населбата Лисиче во скопски Аеродром три дена се копаат темелите за новата џамија, пишува „Курир“, додавајќи дека градоначалникот од СДСМ, Златко Марин, кој вообичаено...

Свет 28.10.19 | 17:31

Се стравува дека е терористички напад: Пукање пред џамија во Франција

Пукање пред џамија на југот на Франција се случи предмалку. Нападот се случил во местото Бајон а едно лице е уапсено. Полицијата стравува дека се работи за терористички...

Балкан 24.09.19 | 10:03

Босанец уапсен затоа што извршил голема нужда во џамија

Данел Рајковиќ е уапсен за предизвикување на верска и национална омраза, откако неодамна извршил голема нужда на влезот на Мехмед-агината џамија во Сараево, пишува...

Свет 22.09.19 | 10:39

Маж со автомобил влетал во џамија во Франција

Еден маж синоќа намерно со автомобил удрил во влезот на Големата џамија во Колмар во Франција, а во инцидентот никој не е повреден освен возачот. ⚡🇨🇵FLASH – Un individu...

Црна хроника 13.09.19 | 08:51

Оџата прегласно пеел за христијаните, ќе гори црквата за муслиманите

Во 20:23 часот СВР Струмица заедно со инспекторатот за животна средина имаа заедничко дејствување во турското маало во Струмица откако претходно до Општина Струмица...

Црна хроника 31.08.19 | 20:27

Cyдиja од скопска Апелација нoкаутирал вepник во џамија во кичевско

Кpвaва тeпaчкa се случила во џамија во селото Лисичани во општина Пласница, кичевско, на почетокот на овој месец откако дошло до pacпpaвија помеѓу две групи кои биле свикани...

Свет 24.07.19 | 13:56

Австралиски муслимани добија 22 години затвор за палење џамија во Мелбурн

Тројца австралиски сунитски муслимани се осудени на казни затвор од 16 до 22 години, секој поради напад на шиитска џамија во Мелбурн, инспирирани од исламска држава. Абдула...

Црна хроника 29.06.19 | 19:52

Пожар во џамијата на село Вржале

Откако завршиле со петочната молитва во село Вржале, џамјата ја зафатил пожар. Имамот на џамијата е многу тажен, а денеска повторно излегол кај џамијата за да го собере...

Македонија 15.06.19 | 18:28

Ердоган ќе ја отвори реконструираната џамија во Охрид

Вратите на Али пашината џамија отворени за амбасадорката на Република Турција во нашата држава , нејзиниот тим како и претставници од муфтиството од Охрид.Тие денеска...

Македонија 21.05.19 | 13:25

Заев: Џамијата во Охрид ќе се гради со дијалог

Премиерот Зоран Заев во однос на реакциите околу градежните работи на Алипашината џамија во Охрид денеска изјави дека верува оти низ дијалог ќе се изнајде решение. Ова...