Ознака: Џафери
Македонија 16.05.24 | 13:08

Џафери на Самит на лидери во Котор: Реформите се клучен чекор за доближување на регионот во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, во рамки на учеството на Регионалниот самит на лидери во Котор, под мотото „Еден регион, заедничка...

Култура 04.05.24 | 14:39

Почна со работа НУ Музички ансамбл на Република Македонија – Тетово

Премиерот во техничката Влада Талат Џафери присуствуваше на настан со кој се одбележа отворањето на новата музичка сцена во Тетово, односно основањето на националната...

Македонија 15.04.24 | 13:56

Македонија е пример во регионот за имплементирање на родова рамноправност

Претседателот на Владата на Република Македонија Талат Џафери, денеска учествуваше и се обрати на Меѓународниот форум за жени, мир и безбедност што се одржува...

Македонија 21.03.24 | 19:51

Џафери на Ифтарската вечера упати пораки за взаемна почит, желби за добро здравје, благосостојба и успех

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, по повод светиот месец Рамазан, приреди Ифтарска вечера на која беа поканети и присуствуваа...

Македонија 19.03.24 | 14:06

Џафери-Бомгартнер: Франција е значаен партнер на Македонија на пристапниот пат во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Француската Република во Скопје, Н.Е. Сирил Бомгартнер. На...

Македонија 13.03.24 | 12:14

Џафери – Шљиванчанин: Интеграцијата на Македонија и Црна Гора во ЕУ е значајна за регионот и Европа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со Велимир Шљиванчанин, привремен вршител на работи во Амбасадата на Црна Гора во...

Македонија 08.03.24 | 13:03

Џафери на средба со новиот состав на ДКСК: Поддршка во реализација на надлежностите и изградбата на праведно општество за сите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со новоизбраната претседателка на Државната комисија за спречување на корупција...

Живот 04.03.24 | 19:53

Македонија гради европски вредности на соживот, мултикултурност и мултиетничност

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, денеска за време на работната...

Македонија 04.03.24 | 19:38

Џафери: Придонесуваме во развојот на општеството преку обезбедување европски услови за образование

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, денеска за време на работната посета на Битола, беше во посета на повеќе високообразовни институции....

Економија 01.03.24 | 15:01

Џафери, Бочварски и Рустеми на увид на делницата Гостивар – Букојчани

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, директорот на ЈП за државни патишта,...

Македонија 26.02.24 | 14:05

Џафери од Инвестицискиот самит на ЕБОР: Геополитичката позиција и економските политики нè прават атрактивен избор за инвестиции

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, учествува на Инвестицискиот самит за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој,...

Македонија 16.02.24 | 14:22

Џафери – Стефанишина: Македонија е партнер на Украина и важен фактор во европската стабилност

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, во Минхен се сретна со вицепремиерката на Украина за европска и евроатлантска интеграција,...

Македонија 16.02.24 | 13:30

Џафери од Минхенската безбедносна конференција: Глобалниот мир и обезбедувањето фер и демократски избори за над 2 милијарди граѓани е приоритет на Владите од светот

Денеска, претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери ја започна својата агенда на годинешната Минхенска безбедносна конференција. Пред...

Македонија 15.02.24 | 14:50

Средба Џафери – Тигањ: Хрватска силно ја поддржува европската перспектива на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорката на Република Хрватска во земјава, Н.Е. Нивес Тигањ. На средбата...

Живот 15.02.24 | 14:08

Џафери: Градинките значат реални придобивки и поддршка за семејствата, но и траен влог во иднината на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери денеска ја посети Општина Липково. Премиерот Џафери присуствуваше и се обрати на настан по повод...

Македонија 14.02.24 | 14:01

Османи, Џафери и Маричиќ во посета на мобилната станица за патни исправи во Брисел

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во придружба на Претседателот на Владата, Талат Џафери и Заменик претседателот на Владата за евроинтеграции, Бојан Маричиќ,...

Македонија 14.02.24 | 12:48

Средба Џафери – Мишел: Македонија мора да ја искористи шансата за членство во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, во рамки на посетата на Брисел, оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. На...

Македонија 14.02.24 | 10:59

Џафери во Брисел на средба со европратениците: Евроинтеграциите остануваат во фокусот на Владата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, денеска во Брисел оствари средба со европратениците Илхан Кјучук, Тонино Пицула, Тинеке Стрик...

Економија 13.02.24 | 13:55

Џафери од Тетово: Инвестициите во инфраструктурата се влог за сите нас, за економски развој и просперитет на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери денеска присуствуваше и се обрати на настан со кој се означи почетокот на изградбата на обиколницата...

Македонија 13.02.24 | 09:09

Џафери на поставување на камен-темелник за изградба на обиколница на Тетово

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие...