Ознака: Дурмо турс
Црна хроника 05.09.19 | 12:58

Прашање на ден беше кога ќе се случи несреќа со тој автобус

Неисправни автобуси, несоодветни технички прегледи, манипулации со тахографот, несоодветни стручни лица… ова се само дел од можните заклучоци по денешното судско...

Црна хроника 05.09.19 | 11:29

Почна судењето за сообраќајната несреќа кај Ласкарци

Во Кривичниот суд во Скопје утрово почна судењето за тешката сообраќајна несреќа кај Ласкарци, во која животот го загубја 16 патници. На обвинителна клупа седнаа сопственикот...

Црна хроника 20.08.19 | 16:46

Судењето за случајот „Дурмо турс“ почнува на 5 септември

На 5 септември шест лица ќе седнат на обвинителната клупа во Кривичниот суд во Скопје за предизвикување трагичната автобуска несреќа кај Ласкарци. Возачот, сопственикот...

Македонија 16.07.19 | 08:48

Криминалци се почесни

Усеини, овој на ДУИ со дивоградбата во Охрид, се пријавил на тендер за рушење на дивоградбите. Исто и оној газдата на Дурмо турс имаше и фирма за технички преглед. Исто...

Црна хроника 01.07.19 | 14:05

Притвор за сопственикот на „Дурмо турс“, возачот и тројца вработени во станицата за технички преглед

Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против шест лица осомничени дека сториле тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот...

Црна хроника 10.06.19 | 12:30

Гумата само што не паднала: Вака денес вози автобус на „Дурмо турс“

Со гума која само што не испаднала и задушлив мирис на чад. Вака низ центарот на Скопје, на крстосницата пред зградата на Владата, вози уште еден „исправен“ автобус...

Македонија 22.05.19 | 22:17

Алфа: На повредени во несреќата кај Ласкарци им се наплаќало за операции

Се разгледува можноста на сите повредени во несреќата кај Ласкарци, на кои им е наплатено за лекување во болниците каде што биле третирани, да им се вратат парите, велат...

Црна хроника 24.04.19 | 22:04

Неочекувана судска одлука за случајот „Дурмо Турс“

Од затворски во домашен притвор одат првоосомничениот – сопственик на „Дурмо Турс“ Дурмиш Белули и шестоосомничениот – возач на автобусот. Одлуката е донесена пред...

Економија 02.04.19 | 15:34

„Дурмо турс“ добил тендер за превоз на ученици два дена по несреќата кај Ласкарци

Два дена по автобуската несреќа кај селото Ласкарци во која животот го загубија 16 луѓе, фирмата-превозник „Дурмо турс“ добила тендер за превоз на ученици. Договорот е...

Црна хроника 14.03.19 | 21:49

Притвор и за возачот на „Дурмо Турс“

Судот му одреди притвор и на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ за автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово кај Ласкарци, во која загинаа 15 патници. Претходно...

Црна хроника 14.03.19 | 18:52

Притвор за газдата на Дурмо Турс и раководителот

Судија на претходна постапка изрекол мерка притвор за прво и второосомничените за несреќата кај Ласкарци, односно за Дурмиш Белули, сопственикот на “Дурмо Турс”...

Црна хроника 14.03.19 | 11:10

Неисправните сопирачки и брзото возење главни причини за несреќата кај Ласкарци

Неисправните уреди за сопирање на автобусот и возењето над дозволената брзина, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, поради што ОЈО Скопје поведе постапка...

Црна хроника 14.03.19 | 10:57

Приведени сопственикот на „Дурмо турс” и возачот на автобусот

Шест лица се приведени во врска со истрагата за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, што се случи пред еден месец, на 13 февруари, на автопатот Скопје-Тетово во близина...

Македонија 14.03.19 | 09:37

Денеска ќе се знаат нови детали за истрагата од Ласкарци

авниот обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Сашо Рајчев денеска на прес-конференција ќе презентира информации за текот на постапката во врска со автобуската...

Црна хроника 27.02.19 | 12:04

Спасовски: Возачот од „Дурмо турс“ добива закани по живот

Возачот на автобусот кој  пред две недели се преврте на патот Скопје-Тетово при што загинаа 14 лица, а 37 беа повредени, добива закани по неговиот живот, а Министерството...

Црна хроника 21.02.19 | 18:11

Алијанса за Албанците: Истрагата за несреќата кај Ласкарци затајува, „Дурмо турс“ е финансиер на ДУИ

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија Рашиди...

Македонија 20.02.19 | 14:31

Четворица повредени сè уште во критична состојба

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, сè уште се во критична состојба. Двајца од нив се на Клиниката...

Црна хроника 19.02.19 | 17:45

Возачот од Дурмо турс го напуштил домот во Гостивар

Возачот на автобусот кој заврши во провалија кај автопатот Тетово – Скопје со неговото семејство го напуштил домот во Гостивар веднаш по страотната сообраќајна несреќа,...

Црна хроника 19.02.19 | 15:44

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ денеска на распит во ОЈО

Возачот на црвениот автобус на “Дурмо Турс” Маноил Трифуновски денеска бил на распит во скопското обвинителство кое ја води истрагата за сообраќајката во која...

Македонија 19.02.19 | 08:40

4.500 евра за повредените и по 9.000 за настраданите во сообраќајката со „Дурмо турс“

Директорот на осигурителната компанија Еуросинг, преку која бил осигурен автобусот на „Дурмо турс“ ги повикал семејстватаа на загинатите, но и на повредените што...