Ознака: Дурмо турс
Црна хроника 18.04.22 | 15:36

Не само што не се гледа крајот, туку судењето за „Ласкарци“ ќе треба да се врати на почеток

Не се ни гледа крајот на судскиот процес за утврдување на одговорност за автобуската трагедија кај Лаксарци, во која загинаа 16 патници, а 37 беа повредени од кои дел останаа...

Црна хроника 21.12.21 | 19:46

Со „Беса транс“ го заборавивме „Дурмо турс“: Уште се чека супер вештачење за трагедијата кај Ласкарци

Од Техничкиот факултет во Битола, каде што по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во село Ласкарци, на 17 декември...

Македонија 28.11.21 | 19:13

Мицкоски: Функционерите се корумпирани и не си ја вршат работата – затоа ни се случуваат несреќи како таа во Бугарија, Тетово и Ласкарци

Во посетата на Свети Николе и тековните проекти на Општината, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање во врска со трагичната несреќа...

Црна хроника 23.03.21 | 11:34

Сопственикот на „Дурмо турс“ вината за несреќата кај Ласкарци ја префрла врз возачот, вели не знаел дека има манипулатор во автобусот

Сите поправки на автобусите на „Дурмо турс“ се вршеле во сервисот на станицата, каде за секое возило имало тетратка. Одговорно лице на сервисната гаража бил Ремзи Мифтари,...

Црна хроника 15.03.21 | 15:02

По несреќата дознавме дека возачот има дијабет, сведочеше денеска сопственикот на „Дурмо турс“ за несреќата кај Ласкарци

Со директно испрашување на сопственикот на „Дурмо Турс“, кој е првообвинет во предметот „Ласкарци“ од страна на одбраната, денеска во Основниот кривичен суд Скопје...

Црна хроника 12.05.20 | 13:22

Автобусот на Дурмо Турс не бил технички прегледан според предвидените процедури

Техничкиот преглед на автобусот на компанијата Дурмо Турс, кој беше дел од големата сoобраќајна несреќа во близина на село Ласкарци, не бил реализиран според стандардните...

Црна хроника 12.05.20 | 13:19

ОЈО: Автобусот на Дурмо Турс не бил технички прегледан според предвидените процедури

Техничкиот преглед на автобусот на компанијата Дурмо Турс, кој беше дел од големата сoобраќајна несреќа во близина на село Ласкарци, не бил реализиран според стандардните...

Црна хроника 05.03.20 | 14:04

Ласкарци: Оградата не била договлно цврста, aвтобусот на „Дурмо турс“ удрил со 10 пати поголема силина

Во Кривичниот суд Скопје денешното рочиште за случајот „Ласкарци” започна со вкрстено испитување на градежниот вештак од страна на одбраната на обвинетите. Одбраната...

Црна хроника 06.02.20 | 16:17

Почувствував револт кон мене и кон целиот процес што се води против него

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ немал психичка болест или пореметување во време на настанот, изјави вештак невропсихијатар на денешното рочиште за несреќата...

Црна хроника 06.02.20 | 13:26

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ е дијабетичар, но терапијата не влијаела на способноста за возење

Возачот на автобусот боледува од дијабет 2 од 2010 година, што со терапија добро се регулира и има добра општа здравствена состојба, изјави вешто лице од Институтот за...

Црна хроника 13.11.19 | 13:44

Нови детали за трагедијата кај Ласкарци: Автобусот на „Дурмо“ имал уред за манипулација на брзината

За кобната трагедија кај Ласкарци, денеска нови детали.  Имено денеска беше откриено дека автобусот на смртта на „Дурмо турс“ имал уред со кој се манипулирала брзината...

Црна хроника 11.11.19 | 16:09

Патник во Дурмо турс“: Возачот на автобусот кај Ласкарци ненадејно сврти лево

 Пред да излета од патот автобусот нагло заврте кон лево и мислев дека сака да претекнува, но од прозорецот видов дека нема автомобил на десна страна, изјави сведок што...

Црна хроника 11.11.19 | 14:26

Автобусот на „Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината, тврди сведок што го баждарел тахографот

Тахографот на автобусот на „Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината кога бил баждарен од фирмата „Кинзо”, изјави сведок вработен во компанијата на денешното...

Црна хроника 11.11.19 | 12:17

Возач од „Дурмо турс“ го смени исказот, тврди дека не кажал за уредот за манипулација

Сведок на обвинителството што работел како возач во „Дурмо турс“ на релацијата Гостивар-Скопје, на денешното рочиште за автобуската несреќата кај Ласкарци, беше сослушан...

Црна хроника 11.11.19 | 10:08

За денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи кај селото Ласкарци

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа...

Црна хроника 11.11.19 | 08:59

Ново рочиште за „Ласкарци“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа...

Црна хроника 06.11.19 | 14:14

Автобусот на Дурмо турс имал вграден уред со кој се манипулирала брзината на движење на тахографската лента

Во автобусот на Дурмо турс имаше вградено уред со кој се манипулирала брзината на движење на тахографската лента, изјави на денешното рочиште за автобуската несреќата...

Црна хроника 31.10.19 | 16:16

Факт е дека сите се возевме со „Дурмо турс“ затоа што побрзо стигаше од другите

Сè било како и вообичаено во автобусот на „Дурмо турс“ сè до моментот кога од средната преминал на последната сообраќајна лента, без знаци на запирање ги скршил заштитните...

Црна хроника 15.10.19 | 11:24

Судење за автобуската несреќа кај Ласкарци: Семејствата на жртвите ќе бараат отштета

Со произнесување на оштетените денеска во Основен кривичен суд Скопје продолжи судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци. Случајот го води судијката Диана Груевска...

Црна хроника 05.09.19 | 12:58

Прашање на ден беше кога ќе се случи несреќа со тој автобус

Неисправни автобуси, несоодветни технички прегледи, манипулации со тахографот, несоодветни стручни лица… ова се само дел од можните заклучоци по денешното судско...