Ознака: држава
Економија 03.10.22 | 18:39

Прилепското стопанство не може да издржи со ваква цена на струјата, бара помош од државата

Прилепското стопанство чека државна помош и субвенции за струјата, зашто со моменталната состојба, а допрва е зимата, ситуацијата станува неиздржлива. Најавата за да...

Македонија 26.08.22 | 12:44

Митева: Богата влада – сиромашен народ, бизнисите во Македонија плаќаат и до 100% поскапа струја во однос на земјите од регионот

Власта повторно удри по џебот на граѓаните. Најголемиот број од домаќинствата и бизнис секторот ќе плаќаат поскапа струја од декември. И непобитен факт е дека Македонија...

Ракомет 27.06.22 | 11:41

Михајловски: Државата и Градот цврсто ветија дека нема да ме остават на цедило, а добив помош нула!

Државата и Градот цврсто ветија дека нема да ме остават на цедило, а добив помош еднаква на нула!  изјави денеска на прес-конференција првиот човек на Вардар 1961, Михајло...

Македонија 15.06.22 | 18:09

Шаќири: ФИНКИ е бренд во државата и ќе биде препознатлив меѓу сите нови генерации на студенти

ФИНКИ е бренд во државата и сигурен сум дека и понатаму ќе остане препознатлив по квалитетот на знаењето кое им го нуди на младите и ќе биде избор на многумина од новите...

Балкан 01.06.22 | 16:17

Од денеска 400 илјади млади Срби ќе добијат по 100 евра помош од државата

Денеска во Србија започна исплатата на 100 евра помош за младите. Министерот за финансии Синиша Мали, изјави дека Управата за финансии утрово веќе префрлила средства...

Здравје 23.04.22 | 16:48

Во 2021 година држвата потрошила 35 милиони евра за лекување ковид-пациенти

Во 2021 година државата потрошила 35 милиони евра за лекување на пациенти позитивни на коронавирусот, објави Сител. Во анализата на „Сител“, според податоците од Фондот...

Македонија 09.04.22 | 15:37

Мицкоски: На следниот попис Македонија ќе стане држава на неколку богати семејства, но за жал ќе биде празна

На прашањето „да се тргне онаа формулација од 20% од Уставот, премиерот Ковачевски даде согласност“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели: Навистина...

Економија 12.03.22 | 15:19

Македонија годинава ќе се задолжи за нови 600 милиони евра!

Државата има доспевање од 200 милиони евра долг во текот на оваа година – 100 милиони на домашен и 100 милиони на надворешен пазар. Нето ќе имаме дополнително 600 милиони за...

Економија 25.02.22 | 22:40

Пецаков: Државата не реагираше на време и проблемите со енергетската криза се проширија на ЈП и локалните самоуправи

Општина Охрид ја презедовме со 14 милиони евра долг и 8 милиони евра долг на Јавните Претпријатија што значи вкупно 22 милиони евра долг. Долгот континуирано само растеше...

Здравје 13.01.22 | 13:27

За да се намали смртноста, државата треба да обезбеди скрининг за рак на грлото на матката

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ по направена финансиска анализа апелира државата да обезбеди опфат со скрининг за рак на грлото...

Македонија 28.12.21 | 21:30

Нема да поддржиме и нема да почитуваме договор кој е штетен за нашите интерeси

5+1, 6-2, 12+3 или како сакате наречете ги тие иницијативи, тоа е парадата позади завесата, приличен јасен бев, стои документ кој што тие го нарекуваат Резолуција на бугарскиот...

Македонија 21.12.21 | 11:59

Никовски: Ние како држава молчиме, а штом молчиш ќе те газат

Поранешниот амбасадор и аналитичар Ристо Никовски во синоќеќното гостување во „Што не е јасно“ на Алфа ТВ предупредиа дека Бугарија испрати меморандум кој повторно...

Македонија 16.12.21 | 22:28

Мицкоски: Очекуваме другите партии кои се дел од власта на СДСМ–ДУИ, да излезат од коалицијата која нема план за државата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вечерва во ТВ21 посочи дека очекува сите партии кои се дел од криминалната власт на СДСМ-ДУИ да излезат од коалицијата...

Македонија 04.12.21 | 14:42

Мицкоски: Секогаш кога дуото Заев-Бучковски нешто работи, тоа е на штета на македонскиот народ и држава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на отворањето на реновираниот Спортски центар во Ново Лисиче, кој ќе го носи името на ракометарот...

Македонија 07.11.21 | 16:43

Османи ни порача да бидеме мирни, Али Ахмети ќе ја одржува безбедноста во државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи по средбата со Генералниот совет на партијата, изјави дека граѓаните во Македонија треба да бидат мирни бидејќи лидерот на ДУИ Али Ахмети...

Здравје 26.10.21 | 14:40

Само 35 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 7.739 дози вакцини, од кои 748 се аплицирани како прва доза, 1.629 се ревакцинирани, а 5.362 граѓани примиле трета доза вакцина,...

Здравје 21.10.21 | 10:50

35 отсто од популацијата во државата примиле две дози вакцина против ковид-19

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286 се ревакцинирани, а 1.068 граѓани примиле трета доза вакцина,...

Македонија 28.09.21 | 13:56

Мијалков ја тужи државата во Стразбур за притворот во 2018 и 2019 година

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, ја тужи државата во Судот за човекови права во Стразбур, за мерката притвор која му била одредувана во 2018 и 2019 година, за неколку...

Македонија 18.05.21 | 15:32

Мицковски: Сите од власта се одговорни за труењето

Сите од власта се одговорни за труењето, пишува на Фејсбук политичкиот аналитичар Ивор Мицковски, споделувајќи вести во кои поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев, премиерот...

Економија 20.04.21 | 16:47

И ова лето ќе има ваучери за одмор, туристичките агенции со Б-лиценца ќе добијат до 2.000 евра, а тие со А-лиценца до 4.000 евра

Над 10 милиони евра во шестиот пакет на економски мерки ќе бидат наменети за помош на туристичко угостителскиот сектор, најави денеска министерот за економија Крешник...