Ознака: држава
Македонија 03.07.20 | 23:26

Денес сакаме премиер, утре претседател на државата

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и првиот етнички Албанец – кандидат за премиер Насер Зибери одржаа собир кај Камениот мост во Скопје. Ахмети...

Македонија 29.06.20 | 16:11

Тасевски: Ова е тиња, не држава!

Ова е тиња, не држава, коментира на Фејсбук поранешниот директор на Драмски театар актерот Сашо Тасевски. Опа. Оние што ќе бидат позитивни на вирусот од 8 до 15 јули не...

Економија 24.06.20 | 14:56

Туристичките агенции се заканија со протест ако не добијат помош од државата

И покрај отварањето на границите, туристичките агенции од земјава велат дека за нив оваа сезона ќе биде многу тешка. Со оглед дека од јули треба да почнат со работа, уште...

Економија 21.05.20 | 10:01

Стоматолозите бараат повеќе пари и заштитна опрема од државата

Стоматолозите алармираат за зголемените трошоци за заштитна опрема согласно протоколите за работа, со цел превенција од ризиците од вирусната инфекција Ковид 19. Стоматологијата...

Македонија 14.04.20 | 12:01

Гола вода сте, само си играте држава, вели Тасевски за протестот во Ченто

Актерот Сашо Тасевски и поранешен директор на Драмски театар Скооје гокоментира апсењето, протестот во Ченто среде полициски час и епилогот од настанот. „Попуш(т)ивте...

Економија 23.03.20 | 16:48

Димовски: Мерките кои ги наметнува СДСМ не се во корист на народот, економијата и државата

Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ преку својот Фејсбук профил пишува дека мерките кои ги наметнува СДСМ не само што не се во корист на народот, на економијата и на државата,...

Економија 31.01.20 | 23:40

Економист: Македонија осма во светот по одлив на младите од државата

Еминентниот економски магазин „Еконимист“ објави поразителна статистика која покажува дека Македонија е на осмото место во светот во иселување на младите луѓе од...

Економија 14.01.20 | 17:58

Димитриеска-Кочоска: Власта во заминување и понатаму ја задолжува државатанза 500 милиони денари

Првата аукција на државни записи за 2020 година на износ од 500 милиони денари со рочност од 12 месеци што се одржа денеска во Министерството за финансии е ново зголемување...

Колумни 29.11.19 | 15:01

Зоки, Зоки, ај „не прави глупости“ за 500 денари!?

Предраг Димитровски Се сеќавате ли на стариот виц за дресираниот папагал, што знаел и да зборува, а сопственикот го земал со себе на одмор, зашто дома немало кој да го...

Економија 12.08.19 | 16:07

Се повеќе млади ја напуштаат Македонија

Државата континуирано се празни, се поголем број млади луѓе ја напуштаат во потрага по подобра иднина, а денешниот ден посветен токму на оваа популација повторно ги...

Македонија 29.01.19 | 15:34

Скандал: Државата и Венко Филипче се играат со болно девојче кое има прекин во дишењето и одбива да го прати во странство

Револтирана мајка на болно девојче од ретка болест со денови чека одговор од министерот за здравство Венко Филипче, но и од државата која ја остава на милост и немилост...

Калеидоскоп 04.01.19 | 10:40

Од 1 јануари оваа држава плаќа 10.000 долари за сите што ќе се доселат

Од 1 јануари во американската држава Вермонт стапи на сила законот со кој државата ќе им плаќа на луѓето кои сакаат да се доселат кај нив. Државата ќе дава 10.000 долари...

Калеидоскоп 03.01.19 | 18:57

Оваа земја плаќа 10.000 долари за да се преселите таму

Од 1-ви јануари во американската држава Вермонт на сила стапил законот за државата да почне да им плаќа на луѓето да се преселат таму. Државата им дава 10.000 долари за две...