Ознака: дрвја
Македонија 30.07.21 | 13:15

Ѓубриња во Тетово

Тукушто посадени дрвја во Тетово, а веќе искршени. Тоа е во градот каде што е градоначалник Теута Арифи, од ДУИ, партија која неодамна се ребрендираше во „зелена“. Постот...

Скопје 03.07.21 | 19:04

Куновска: И бетонирањето на дрвјата и кршењето на бетонот чинат пари, кој е казнет и кој ќе ја надокнади штетата?

Софија Куновска, поранешен висок функционер во СДСМ и член на Советот на Град Скопје прашува кој ќе биде казнет за грешката за бетонирањето на дрвјата на Кејот на Вардар. Куновска...

Скопје 03.07.21 | 17:06

Град Скопје ја префрли вината кај изведувачот: По грешка биле бетонирани дрвјата, ќе има казна

Откако граѓаните и невладините организации забележаа дека се бетонирани неколку дрвја на кеј „13 Ноември“, екипите на Град Скопје ги ослободија дрвјата. Дрвјата биле...

Калеидоскоп 02.07.21 | 10:53

На еколошката акција „Генералка викенд“ се собраа 175.181 килограми отпад, ќе се засадат 17.500 дрвја

На еколошката акција „Генералка викенд“ која се реализираше во мај во Македонија се собраа 175.181 килограми разновиден отпад. Како резултат на акцијата во Македонија...

Скопје 14.06.21 | 13:16

Митева: Шилегов ја излажа јавноста, Град Скопје и Општина Центар имале решение за сечење на 3 дрва, а исекоа 10

Приказната на Град Скопје дека дрворедот на улица „Орце Николов“ е исечен согласно Закон е само уште една лага на Шилегов. Ова е решението со кое се одобрува сечење...

Скопје 13.06.21 | 11:06

Почна протестот против сечењето дрвја на „Орце Николов“

Протест под името„Кога пилите ќе стивнат“  се одржува денеска на улицата „Орце Николов“ во Скопје, поради плановите на градските власти да се исечат и преостанатите...

Скопје 13.06.21 | 08:38

Општина Центар: Отстранетите дрва на улицата „Орце Николов“ ќе бидат заменети со нови и ќе се зачува целиот дрворед

Општина Центар ја информира јавноста дека останува посветена на остварување на заложбите за создавање на чиста, уредна и еколошка општина, општина која треба да претставува...

Двоглед 12.06.21 | 11:48

Општина Центар: Дрвјата сами побараа да бидат исечени, кога сфатија дека се без корен

Исечените дрва на ул. „Орце Николов“ во скопската населба Дебар маало самите побарале да бидат исечени, кога сфатиле дека немаат корен, соопштуваат од Општина Центар. Ова...

Скопје 10.06.21 | 12:28

Мицковски: Мамицата ваша полтронска…

Мамицата ваша полтронска, им порача активистот Ивор Мицковски на оние што порано беа најгласни, а сега молчат пред масакрите на дрвјата низ Скопје. Богдановиќ: Исечени...

Скопје 10.06.21 | 11:51

Богдановиќ: Исечени се 13 дрвја на „Орце Николов“

Саша Богдановиќ, градоначалникот на Општина Центар, информира дека екипи на ЈП „Паркови и зеленило“, утринава отстрануваат 13 дрвја при реконструкција на улицата „Орце...

Скопје 10.06.21 | 11:04

Масакр врз дрвјата на „Орце Николов“, улицата за која ветија дека „ниедно дрво нема да се исече“

Центарци утрово се забудија на зелена улица. Зелена од испаднатите лисја на исечените здрави и долгогодишни дрвја на улицата „Орце Николов“. За реконструкцијата која...

Црна хроника 27.05.21 | 15:52

Стружанец и тројца албански државјани незаконски сечеле шума во Дебарца

Полицијата поднела кривични пријави за четири лица, од кои тројца албански државјани, за сторено кривично дело „пустошење шуми“ и „кражба“. Станува збор за С.М. (48)...

Македонија 06.05.21 | 13:19

Барајте си ги одговорите во документите, им одговори битолката градоначалничка на граѓаните кои се бунеа за исечените дрвја пред Пошта

Сè зошто има затоа, „мудро“ им одговори битолската градоначалникчка Наташа Петровска на граѓаните кои реагираа на исечените долгогодишни борови пред битолската Пошта. Битолчани...

Скопје 05.05.21 | 11:49

И дрвјата и последните бараки заминуваат во историјата на Аеродром, ќе никнат нови згради

На улицата „Методија Шаторов Шарло“ во Аеродром се расчистуваат дрвјата и преостанатите двокатни згради-бараки, за да продолжи градењето. Како што наведува „Скопско...

Сервиси 11.02.21 | 09:06

Силен ветер корнеше дрвја низ Битола

Силниот ветер што дуваше во текот на целата ноќ во Битола, корнеше дрвја во Градскиот парк и старата битолска касарна. Низ улиците летаа гранки, искинати кабли, а на булеварите...

Македонија 29.01.21 | 12:08

Дрвјата пред куќата на Тунтев во Охрид се сечат зошто му го попречувале погледот?

Дали дрвјата што се наоѓаат пред куќата на Томислав Тунтев во Охрид се сечат затоа што му го попречувале погледот кон езерото? Фотографиите направени пред семејната...

Скопје 28.12.20 | 17:53

Украдени повеќе од 30 дрвја засадени покрај скопски булевар

Изминативе денови се украдени повеќе од 30 дрвја покрај новоизградениот булевар Христијан Тодоровски Карпош во Бутел. Станува збор за садници кои се засадени во рамки...

Скопје 19.12.20 | 12:35

Mисијата на секој скопски градоначалник е дрво да не останe во Скопје: Денес во Ѓорче пепел се прави

Граѓани на социјалните мрежи продолжуваат со реакции за сечењето дрвја во Ѓорче Петров, каде што градежна механизација сече стари дрвја, но истовремено уништува и новопосаден...

Скопје 18.12.20 | 17:19

На еден куп спонзорирани постови локалните власти садат, само никако да ги кажат сите здрави дрвја паднати под налетот на пилата

Од иницијативата „О2“ која се бори за чиста животна средина реагираат дека додека грижата за животна средина на власта и една од нејзините мерки за справување со загадувањето...

Скопје 18.12.20 | 16:29

Градежни машини сечат и уништуваат дрвореди во Ѓорче Петров

Додека градските и државните власти со соопштенија и јавни настапи ветууваат и најавуваат сериозна борба со згадувањето, на терен, во градот Скопје сликата е сосема...