Ознака: дрон
Свет 22.02.21 | 09:30

Руско беспилотно летало „Орион“ извршило 17 напади со врз терористи во Сирија

Руско беспилотно летало „Орион“ извршило 38 летови во Сирија, од кои 17 пати гаѓало објекти на терористи. Во репортажата за „Орион“, телевизијата „Русија 1“ го покажа...

Балкан 02.01.21 | 18:51

Снимки од дрон по разорниот земјотрес во Петриња

Беспилотни воздушни летала од разузнавачкиот полк беа ангажирани во рамките на посветената организација на вооружените сили на Република Хрватска за да им помогнат...

Калеидоскоп 05.12.20 | 22:11

Дрон ја сними внатрешноста на уништениот реактор во Чернобил

За првпат по нуклеарната кастрофа во Чернобил во април 1986 година, дронот „Елиос 2“ влезе во петтиот реактор од уништениот комплекс за да истражи дали има нуклеарен...

Свет 30.11.20 | 17:57

Компанијата „Калашников“ произведе дрон-камиказе

„Зала аеро груп“, компанија-ќерка на концернот „Калашников“ (дел од државната корпорација „Ростех“) работи на проект на ново беспилотно летало кое ќе спаѓа во категоријата...

Македонија 09.09.20 | 20:38

СНИМКИ ОД ДРОН: Илјадници скопјани се придружија на граѓанскиот протест „Скапа струја – сиромашен народ“

Илјадници скопјани се придружја на граѓанскиот протест кој го организираше ВМРО ДПМНЕ под мотото „Скапа струја – сиромашен народ“, а лидерот на партијата Христијан...

Фудбал 24.08.20 | 13:49

Ова е фудбалерот кој не даваше да му го земат знамето на „Голема Албанија“

Црвена звезда утре од 20 часот ќе игра против домашната Тирана во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите. Во албанскиот шампион настапува Анди Лиља, фудбалер...

Фудбал 17.08.20 | 23:14

Бара прошка: Дронџијата Албанец жали што се качил на српска црква

Се сеќавате ли на Исмаил Морина кој во 2014 година го прекина мечот Србија-Албанија среде Белград откако со дрон покажа транпарент на „Голема Албанија. Шест години подоца...

Фудбал 12.08.20 | 15:50

Ќе има ли пак дрон: Moжен е меч меѓу Црвена Ѕвезда и Тирана

УЕФА повторно направи лоша поценка и се стави во состојба да има меч од висок ризик. Имено, во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите можен е меч помеѓу...

Балкан 31.07.20 | 09:43

Грција нема да купува дронови од Турција

Министерството за национална одбрана на Грција категорично ги демантира шпекулациите и непотврдените информации што доаѓаат од странските медиуми дека грчката армија...

Свет 26.05.20 | 17:55

Полициите во ЕУ ќе користат специјални пушки против дронови

Полициските сили на ЕУ ќе употребат австралиско оружје против беспилотни летала, што ќе им помогне да ги отстранат заканите за националната безбедност. Таквата технологија...

Свет 27.03.20 | 16:00

Од празна Будимпешта, до пусти плажи во Бразил, како изгледа светот снимен со дрон

Од празна Будимпешта до пусти плажи во Бразил, градовите низ светот изгледаат како да се напуштени. Поголемиот дел од населението е повлечено во своите домови, со цел...

Економија 16.02.20 | 20:48

Дроновите на МВР приземјени иако исправни – се плаќаат сметки за нивно одржување

Три дрона на МВР се приземјени со одлука на поранешниот министер Оливер Спасовски откако со реорганизацијата на тајната служба и формирањето на УБК, леталата не се...

Свет 01.02.20 | 22:38

Дронови ги предупредуваат граѓаните за мерките против коронавирусот

Повеќе светски медиуми почнаа да ги споделуваат видеата објавени во текот на вчерашниот ден на кои може да се види дека кинеските власти почнале да употребуваат дронови...

Свет 21.01.20 | 16:54

„Глобал хоук“: НАТО развива дронови што може да летаат на висина од 18 километри а снимаат на растојание од 200 метри

НАТО до 2022 година ќе развива нови стратешки беспилотни летала „глобал хоук“, кои ќе можат да летаат без прекин 30 часа, што ќе овозможи увид во она што се случува во Русија,...

Свет 04.01.20 | 21:53

„US MQ-9 Reaper” е безвучен: Иранскиот генерал е убиен со дрон од 64 милиони долари

Иранскиот генерал Касим Сулејмани е убиен со ласерски наведувачки ракети „Hellfire”  кои се испалени од нечуен дрон “US MQ-9 Reaper”. Ова е дрон за прецизни удари кои...

Македонија 21.12.19 | 15:56

Обновата доаѓа и носи промени: Фотографии од дрон

Обновата доаѓа!Тоа го покажуваат и овие фотографии од дрон, кои го документираат присуството на илјадници граѓани на завршниот митинг од Разговорите за обнова на Македонија...

Балкан 26.11.19 | 14:23

Срушени се цели населби, снимка со дрон ги открива размерите на катастрофата

Разурнати згради и куќи, уништени автомобили, паника и хаос – такви беа сцените во неколку градови во соседна Албанија утринава после 4 часот. Најкритично е во Туман...

Фудбал 14.10.19 | 22:53

Koсовците се плашеле дека Русите ќе им пуштат дрон со натпис „Косово е Србија“

Косовските власти стравувале дека руски служби би можеле да го искористат фудбалскиот натправевар помеѓу Косово и Црна кој се игра вечерва во Приштина за политички...

Здравје 27.08.19 | 22:42

Ништо не остана од белите дробови на Велес

На социјалните мрежи е поставена снимка од дрон. Ништо не остана од Белите Дробови на градот. Снимка со дрон…

Фудбал 22.08.19 | 15:03

Аналитичар од Вердер шпионирал тренинг со дрон

Регионалниот совет на Карлсруе го казни аналитичарот на фудбалскиот клуб Вердер од Бремен со 500 евра за шпионирање на тренингот во Хофенхајм со дрон, пренесува „Билд“. Во...