Ознака: дпа
Македонија 28.08.22 | 16:04

ДПА избра ново претседателство, четворица потпретседатели и генерален секретар

Демократската партија на Албанците (ДПА) на денеска одржаното Централното собрание во Тетово избра ново раководство, четворица потпретседатели и генерален секретар. –...

Македонија 07.07.22 | 21:47

Мендух Тачи реизбран за претседател на ДПА на конгрес во Тетово

Демократската партија на Албанците (ДПА) информираше дека денеска на конгрес на партијата го реизбрала Мендух Тачи за претседател. Осмиот конгрес беше одржан во Тетово. –Воедно,...

Свет 09.03.22 | 23:22

ДПА: Руските трупи напредуваат, а Зеленски сигнализира подготвеност за компромис

Во Украина се зголемува очајот додека руските сили продолжија со напредувањето, а безбедните рути договорени за евакуација на цивилите беа спроведени само со делумен...

Македонија 10.11.21 | 20:41

Тачи тврди БЕСА биле на координација кај Заев, БЕСА демантира

Добра вест, премиерот ќе продолжи, мнозинството е стабилно, го овластивме премиерот да разговара и со други политички групации и пратеници, за уште поголемо мнозинство....

Македонија 05.11.21 | 12:54

Градоначалник на ДПА премина во Алијанса за Албанците

Педесетгодишниот Азем Садики е нов-стар градоначалник на Студеничани. Тој по четврти пат, или во трет мандат во низа ќе ја предводи општината. Прв пат бил избран на локалните...

Македонија 04.10.21 | 22:10

ДПА: ДУИ потрошиле над 2,5 милиони евра за реклами

Пајтим Тачи од Демократската парија на Албанците (ДПА) истакна дека, според официјалните податоци, само последните пет изборни циклуси ДУИ потрошила над 2,5 милиони евра...

Македонија 01.10.21 | 22:04

ДПА во Тетово: Ќе го решиме проблемот со кучињата скитници

Носителот на листа на ДПА во Тетово , Пајтим Тачи заедно со кандидатот за градоначалник на Тетово, Сади Беџети, беа во центарот на градот каде што зборуваа за проблемот...

Македонија 28.07.21 | 10:16

Заев и Тачи ќе соработуваат на локалните избори

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев соопшти дека договорил соработка за локалните избори со претседателот на ДПА, Мендух Тачи. На својот фејсбук-профил Заев објави дека СДСМ...

Македонија 10.04.21 | 14:56

Сади Беџети повторно кандидат на ДПА за градоначалник на Тетово

Демократската партија на Албанците (ДПА) на прес-конференција го претстави Сади Беџети за кандидат за градоначалник на Тетово. Беџети беше градоначалник на Тетово од...

Македонија 18.08.20 | 16:32

Заев: Јас ќе бидам премиер, во Влада покрај ДУИ влегува и ДПА

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска објави дека денеска е постигнат договор за создавање парламентарно мнозинство, формирање нова влада и за поделба на министерствата...

Македонија 04.08.20 | 18:03

Паднал договор: ДПА во коалиција со СДСМ

Демократската Партија на Албанците и официјално објави дека ја  прифатила понудата од Зоран Заев, за да биде дел од новата влада. Азем Садику од ДПА ја потврди информацијата ...

Македонија 25.07.20 | 20:01

Дали ќе се појават: В понеделник ќе се доделат уверенијата на пратениците од ДПА и Левица

Државната изборна комисија Ве информира дека денеска на 25 јули 2020 година, беше одржана свечена седница во која беа поделени уверенијата за избраните пратеници, согласно...

Македонија 15.07.20 | 21:34

Мендух Тачи: Важно е изборите да се фер и демократски

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи гласаше во Тетово. – Многу важност е изборите да бидат фер и демократски, да исполнуваат стандарди....

Македонија 12.07.20 | 21:58

Тачи бара дводомен парламент во Македонија

Демократската партија на Албанците во Тетово одржа завршна предизборна средба со граѓаните на градскиот плоштад. Претседателот на ДПА и воедно носител на кандидатската...

Вести 24.06.20 | 21:10

Дводомен парламент и тој како заменик-премиер, сака Тачи

Демократската партија на Албанците (ДПА) на градскиот плоштад во Тетово ја презентираше платформата за превремените парламентарни избори на 15 јули. „Доаѓа лето низ...

Македонија 18.05.20 | 16:37

За ДПА избори треба да се одржат 22 дена по завршување на вонредната состојба

Демократска партија на Албанците (ДПА) смета дека избори треба да се одржат 22 дена по завршување на вонредната состојба, со почитување на препораките. Нашето мислење...

Македонија 17.03.20 | 14:30

ДПА ја напушти лидерската средба, велат дека биле декор

Орхан Ибраими, кој ја преставуваше ДПА на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски , си излезе пред таа да заврши бидејќи се чувствувале како декор во однос...

Македонија 17.03.20 | 09:22

Цветанова до Спасовски: Почнете од ДПА!

Техничкиот премиер Оливер Спасовски апелираше да се пријават сите случаи на прекршување на препораките од Владата за собири на поголема група на граѓани. Јавната свест...

Македонија 07.03.20 | 18:05

ДПА одржа седница на партиското централно претседателство: Самостојно ќе настапат на изборите

ДПА денеска одржа седница на партиското централно претседателство во Тетово, на која одлучија на претстојнте парламентарни избори да настапат самостојно. На седницата,...

Македонија 06.01.20 | 21:24

Тачи има три услови за коалиција со СДСМ, едниот од нив е да биде вицепремиер

Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, е подготвен да направи предизборна коалиција со СДСМ, но за тоа има три услови. Првиот услов е ДУИ да не биде...