Ознака: Договор од Преспа
Балкан 02.12.19 | 11:27

Пресврт: Неа Демократија сака да се ослободи од Договорот од Преспа без да ја плати цената

Политичкото прашање е како ќе се ослободиме од Договорот од Преспа, без да ја платиме цената, порача поранешниот грчки премиер Андонис Самарас при неговото обраќање...

Македонија 30.10.19 | 13:10

Заев којзнае по кој пат ја смени изјавата: Сега пак вели дека и без датум ќе го спроведува Договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев за само 24 часа повторно го смени ставот за тоа дали Владата ќе продолжи со имплементација на Договорот од Преспа во услови кога Македонија не доби...

Македонија 29.10.19 | 15:01

Заев пак го смени ставот: Договорот од Преспа може да биде под ризик по одбивањето на ЕУ да даде датум

Откако само пред неколку дена изјави дека и покрај тоа што не добивме датум за почеток на преговори со ЕУ ќе продолжи да го спроведува Договорот од Преспа, премиерот...

Македонија 29.10.19 | 13:15

Димитров: Ако сме надвор од ЕУ, Договорот од Преспа не може целосно да се спроведе

Преспанскиот договор не може да се имплементира целосно ако ние сме вон пристапниот процес кон Европската Унија, рече денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров...

Македонија 29.10.19 | 12:55

Само Заев остана да ја брани „Северна“ за по дома

По изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека Договорот од Преспа кој се однесува за внатрешна употреба на новото име ќе биде ставен на „чекање“, со слична изјава...

Македонија 26.10.19 | 18:45

По „корпата“ од ЕУ: Заев и без датум ќе го спроведува Договорот од Преспа, Пендаровски сака да го стави на „стенд бај“

За само неколку дена, претседателот на државата и премиерот излегоа со спротивни изјави како државата треба да се однесува кон Договорот од Преспа во делот што е поврзан...

Македонија 18.10.19 | 11:29

Без датум немаме обврска да менуваме „северни“ документи, институции, униформи и пари

Откако стана јасно дека Македонија нема да добие датум за почеток на преговорите повторно се актуелизира содржината на Договорот од Преспа и обврските кои произлегуваат...

Македонија 14.10.19 | 11:00

Дендијас: Северна Македонија треба правилно да го толкува Договорот од Преспа

Северна Македонија треба да ги почитува обврските и правилно да го толкува Договорот од Преспа, порачува министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас во...