Ознака: динар
Балкан 05.04.24 | 11:58

Харадинај за динарот: Импровизации на владата на Курти, Србија создава предност

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово, поранешниот премиер Рамуш Харадинај, разговорите меѓу Косово и Србија во Брисел за прашањето за српскиот динар...

Балкан 26.03.24 | 14:49

Kурти си легна на брашното: Го враќа динарот веќе следната недела?

Аналитичарот Африм Хоти за Косово онлајн изјави дека очекува решение за српскиот динар да биде постигнато на следната средба, закажана за следниот четврток, меѓу преговарачите...

Балкан 25.03.24 | 17:49

Динарот на Косово далеку од враќање

Вицепремиерот и главен преговарач на Косово во дијалогот со Србија, Бесник Бислими изјави дека смета оти има потреба од дополнителна средба за прашањето за српскиот...

Свет 20.03.24 | 08:55

Стејт департмент: Итно да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина за динарот

Стејт департментот смета дека дијалогот со поддршка на ЕУ е вистинскиот канал за решавање на прашањата поврзани со нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина...

Балкан 19.03.24 | 15:01

Курти не го прифаќа предлогот на Ескобар: Нема да прекине спроведувањето на одлуката на Централната банка за забрана на српската валута во Косово

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за РСЕ изјави дека нема да го прекине спроведувањето на одлуката на Централната банка со која се забранува српската валута...

Балкан 15.03.24 | 21:05

Ескобар: Курти го одби предлогот за динарите

Американскиот заменик-помошник државен секретар Габриел Ескобар изјави дека не успеал да го убеди косовскиот премиер Албин Курти да ја суспендира одлуката за забрана...

Балкан 22.02.24 | 15:28

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека на сите во лице им кажал што нема да исполнат од Охридскиот договор, пишува српска „Политика“. По повод одлуката...

Балкан 22.02.24 | 15:21

Бислими ја одби поканата за средба со српската страна во Брисел за забраната на динарот во Косово: Прашањето на динарот не е дел од дијалогот

Косовскиот вицепремиер и главен преговарач во диајлогот со Србија, Бесник Бислими изјави дека добил покана од Брисел за разговори во врска со новата регулатива на Централната...

Балкан 22.02.24 | 14:33

Лајчак планира идната недела да организира состаноци со претставници на Косово и Србија за одлуката на КЦБ за укинувањето на динарот

Портпаролот на Европската унија (ЕУ), Петер Стано потврди дека специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак планира следната недела...

Балкан 22.02.24 | 08:55

Бислими нема да оди на средба со српската страна во Брисел во врска со забраната на динарот во Косово

Косовскиот вицепремиер и главен преговарач во диајлогот со Србија, Бесник Бислими изјави дека добил покана од Брисел за разговори во врска со новата регулатива на Централната...

Балкан 12.02.24 | 12:35

Курти: Одлуката за забрана на динарот нема да биде поништена

Косовскиот премиер Албин Курти истакна дека неговата влада нема да се меша во одлуката на Централната банка на Косово (ЦБК) за забрана на динарот, но дека одлуката нема...

Балкан 12.02.24 | 09:05

Протест на косовските Срби во Северна Митровица против забраната на динарот

Во Северна Митровица за денеска е најавен протест на косовските Срби против одлуката на властите во Приштина да ја забранат употребата на српскиот динар како готовинско...

Балкан 07.02.24 | 14:58

Косовските Срби останаа без плати и пензии зошто на граница беше сопрено комбето на Народна банка

Властите во Приштина денеска не дозволија организирано на територијата на Косово да влезат пари во динари, наменети за исплата на плати, пензии, социјални и други исплати...

Балкан 02.02.24 | 20:46

Вархеји: ЕК е загрижена поради одлуката на Косово да го укине динарот

Европската комисија жали што Централната банка на Косово одлучи да го укине динарот како платежно средство без претходна консултација и е особено загрижена за влијанието...

Балкан 01.02.24 | 09:01

Косово од денеска целосно го укинува динарот

Косовските власти потврдија дека од денеска ќе почне да се применува регулативата на Централната банка на Косово (ЦБК), која предвидува плаќања во готовина и платежни...

Балкан 29.01.24 | 14:26

Еу бара динарот да остане валута на Косово

Европската Унија бара Косово да ја одложи забраната за употреба на динарот и да се најде решение во рамките на дијалогот, изјави портпаролот на ЕУ, Петер Стано. Загрижува...