Ознака: дезинфекција
Црна хроника 30.01.22 | 14:01

Не се проверувале сертификати, немало дезинфекција, вработените не носеле маски: Серија кривични за локал во Миравци

На 22.01.2022 во времето од 23.00 до 24.00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле контрола во угостителски објект во село Миравци, гевгелиско...

Свет 13.11.21 | 12:27

Во Камбоџа починале од пиење алкохол за дезинфекција, го „сечеле“ со вода и сок

Министерството за здравство на Камбоџа денеска соопшти дека седум работници починале откако испиле алкохол наменет за дезинфекција, кој го помешале со вода и безалкохолни...

Скопје 02.11.21 | 11:10

Дератизирани 630 шахти и дезинфицирани 3.300 метри квадратни јавни објекти во општина Илинден

Стручни екипи дератизираа 630 шахти што се наоѓаат на јавните површини во општина Илинден, а дезинфицираа и 3.300 метри квадратни јавни објекти. Дератизацијата и дезинфекцијата...

Македонија 12.03.21 | 16:14

Центарот за јавно здравје смирува – нема опасност за децата во градинката во Охрид

ЈП Охридски комуналец извршил дезинфекција на градинка и училиште во Охрид, објави на фејсбук охридскиот градоначалник Константин Георгиевски. На фотографиите објавени...

Калеидоскоп 10.02.21 | 19:46

Девојче пркнато во 2020 година мисли дека сè наоколу служи за дезинфекција на рацете

Корисничка на Твитер, извесна Кејти Лајтфур, споделува на социјалната мрежа фотографија на која нејзината едногодишна ќерка се обидува да си ги дезинфицира рацете...

Вести 17.06.20 | 17:33

Тачи го дезинфицираше кабинетот по посетата на Лајчак

Мирослав Лајчак, спрецијалниот претставник на ЕУ за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, од синоќа престојува во Косово каде, меѓу останатото, се сретна со претседателот...

Свет 17.06.20 | 10:32

До Путин не се доаѓа лесно: Еве како изгледа тунелот за дезинфекција кој води до него

Рускиот претседател Владимир Путин е заштитен од новиот коронавирус со посебен тунел за дезинфекција преку кој мора да мине секој кој доаѓа да ја посети неговата резиденција...

Македонија 08.06.20 | 23:02

Охрид се дезинфицира откако си заминаа скопјаните

По гужвата за продолжениот викенд Охрид се дезинфицира. Надлежните служби масовно го чистат градот откако мештаните негодуваа од големиот број туристи, најмногу од...

Македонија 08.06.20 | 09:38

Дезинфекција на Охрид по продолжениот викенд

Кризниот штаб на Општина Охрид за превенција од Корона вирусот „Ковид 19“ екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ утрово извршија дезинфекција на јавните површини во градот. Со...

Македонија 07.06.20 | 13:45

Во Охрид има околу 5.000 гости, по карантинскиот викенд градот ќе се дезинфицира

По завршување на продолжениот карантински викенд заради заштита од ширење на коронавирусот, ќе се врши интензивна дезинфекција на улиците, јавните површини и станбените...

Скопје 19.05.20 | 12:58

Ќе се дезинфицираат 1955 душеци во градинки во О.Центар

Со користење на современа технологија и револуционерен систем за дезинфекција, ќе се санитизираат, чистат, освежат и заштитат површините на душеците во детските градинки...

Македонија 05.05.20 | 13:58

Дезинфекција и чистење пред отворање на угостителските објекти

Пред отворање на угостителските објекти ќе треба повторно да се изврши дезинфекција и чистење на опремата и површините што служат за обработка на храна. Пред отворањето,...

Здравје 08.04.20 | 10:37

Кој го измисли гелот за дезинфекција на раце, кој сега спасува милиони животи?

Поради опасноста од ширење на корона вирусот на уште поголем број луѓе, најголем акцент денес се става на одржувањето хигиена на рацете. Доколку работите од дома или...

Здравје 07.04.20 | 13:28

Колку често треба да го дезинфицирате вашиот дом?

Сигурно се прашувате колку често треба да го дезинфицирате вашиот дом сега кога не излегувате надвор толку често. Прво, важно е да сфатите зошто мора да ги дезинфицирате...

Здравје 07.04.20 | 10:41

Вотката не е доволно силна за дезинфекција, предупредуваат Русите

Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција,...

Македонија 03.04.20 | 16:10

Во Куманово украден и уредот за дезинфекција на возилата на влезот во градот

Несовесни граѓани украле и оштетиле два од трите уреди за автоматска дезинфекција на автомобили, коишто Општина Куманово ги постави на три локации на влезот во градот,...

Македонија 30.03.20 | 16:35

Сите возила кои ќе влезат во Прилеп се дезинфицираат

Автоматски апарати за дезинфекција на возилата кои влегуваат во Прилеп денеска се ставени на влезовите во градот. Ова е за интензивирање на мерките за справување со...

Балкан 30.03.20 | 14:38

Тунел за дезинфекција во Турција

Во Труција е поставен тунел за дезинфекција кој додека се движите по уица мозе да го користите.

Калеидоскоп 30.03.20 | 10:53

Почна длабинско чистење на пирамидите и другите историски знаменитости

Египетските власти започнаа длабинско чистење на пирамидите и другите историски знаменитости, се со цел да ја добијат битката против ширењето на КОВИД-19! Туристичките...

Здравје 28.03.20 | 16:20

Препорака за дезинфекција на заедничките делови во станбените згради

Министеството за транспорт и врски, согласно заклучоците донесени на Единаесеттиот состанок на Главниот координативен штаб за обезбедување на целосна координација...