Ознака: дебар маало
Скопје 21.06.22 | 18:42

Никаде во светот, освен кај нас, нема примери каде децата и количките со бебиња одат по улица за да џиповите се паркираат слободно

Никаде во светот, освен кај нас, нема примери каде децата и количките со бебиња одат по улица за да џиповите се паркираат слободно на тротоари, а угостителите со лента...

Скопје 21.06.22 | 10:38

Од денеска, на „Орце Николов“ во Дебар Mаало ќе се паркираат само резиденти

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи“ на Општина Центар-Скопје воведе резидентно паркирање на ул. „Орце Николов“ во Дебар Маало за да им овозможи...

Скопје 23.05.22 | 09:01

Коњот кој преседе на тераса во зграда во Дебар Маало згрижен во ЗОО Скопје

Необичен настан во Дебар Маало. Непознато лице оставило коњ во објект во текот на целиот ден. Станари кои живеат во околината на објектот го забележале животното и настанот...

Црна хроника 17.03.22 | 09:49

На пешачки премин удрена девојка во Дебар Маало

Утрово малку по 8,30 часот на крстосувањето меѓу улиците „Рузвелтова“ и „Орце Николов“  во скопско Дебар Маало на пешачки премин е соборена девојка, велат очевидци...

Црна хроника 13.03.22 | 14:06

Пожар во Дебар Маало

Избегната трагедија во скопско Дебар маало каде по третпат се палат контејнери. Овојпат палењето се случило среде бел ден, а прво пристигнала полицијата, а потоа и противпожарните...

Црна хроника 16.01.22 | 16:21

Пожар во стан во Дебар маало

На 16.01.2022 во 20.30 часот било пријавено дека на подрачјето на Центар настанал пожар пред влезна врата од стан сопственост на Т.К.(52). Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата...

Сервиси 30.11.21 | 12:40

Дел од Дебар маало без вода

Без вода денеска од 12:05 часот се корисниците од улицата „Орце Николов“ на потегот помеѓу „Ѓорѓи Пулевски“ и „Рузвелтова“ во Дебар Маало во Општина Центар. Како што...

Скопје 17.10.21 | 08:21

Во Центар поради проблеми со ситемот не е почнато гласањето во ОУ „Коле Неделковски“

Во ОУ „Коле Неделковски“ во Центар во Дебар Маало на избирачкото место 2867 се уште не е почнато гласањето поради проблем со ситемот. Избирачките места денеска се отвораат...

Црна хроника 17.07.21 | 13:35

„Тигрите“ во Дебар Маало на „Бомеска“ уапсиле шест лица, пронајдени кокаин и оружје

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција и специјалната единица „Тигар“ синоќа пред полноќ привеле две лица во скопското Дебар Маало, при што кај...

Твитови 09.03.21 | 15:36

Добро бе неиживеани едни, одма у Бардовци сите до еден: Кластер кафана Дебар Маало во најава

Па добро бе неиживеани едни, одма у Бардовци сите до еден.Кластер кафана Дебар Мало во најава.Ало пазарна работете или не сам знајала работава? pic.twitter.com/qF9UgKSJ6p — maru6ka🙎‍♀️...

Црна хроника 25.02.21 | 13:37

Прегазен маж на пешачки премин во Дебар маало

Маж е тешко повреден откако автомобил удрил во него додека преминувал пешачки премин на улицата „Орце Николов“, во близина на Министерството за одбрана, јавува „Макфакс“. Екипа...

Скопје 04.02.21 | 12:51

Во Дебар маало ќе паркираат само жителите, реконструкцијата почнува за 10-тина дена

Основниот буџет на Општина Центар за оваа година изнесува 756 милиони денари и 100 илјади денари, што, според градоначалникот Саша Богдановиќ е рекорден буџет. Новите капитални...

Црна хроника 20.12.20 | 12:30

Петмина приведени поради полноќна дружба во кафеана во Дебар

На полноќ, врз основа на претходно добиени сознанија, полициски службеници од Полициската станица Дебар извршиле контрола во угостителски објект на местото викано...

Црна хроника 02.11.20 | 11:25

Прегазен пешак во Дебар Маало

На 01.11.2020 во 09.20 часот во Скопје на крстосница од ул.„Наум Наумовски Борче“ и ул.„Аминта Трети“, патничко возило „опел“, со гостиварски регистарски ознаки, управувано...

Култура 26.04.20 | 21:29

Пандемијата го одложи поставувањето на клупата на Горан Стефановски во Дебар Маало

Клупата на Горан Стефановски требаше да биде поставена денеска во Дебар Маало, но поради вонредната состојба настаната поради пандемијата на коронавирусот тоа ќе се...

Скопје 09.01.20 | 14:01

Левица: Урбаната мафија со дозвола на Владата повторно го пустоши културното наследство на Скопје

„Левица“ денеска реагираше на уривањето на куќата во Дебар Маало која е објект од културно и историско значење. Додека прославите се во полн ек, урбаната мафија со...

Скопје 12.06.19 | 23:31

Богдановиќ: За време на викенди, Дебар Маало ќе биде претворено во пешачка зона

Гостин во Централниот Дневник на 1ТВ беше Саша Богдановиќ, актуелен градоначалник на општина Центар кој зборуваше за рушењето на дивите тераси во Дебар Маало. Ние веќе...

Скопје 12.06.19 | 11:04

Општина Центар и денеска ги урива терасите во Дебар Маало

И денеска продолжува акцијата на Општина Центар  за уривање на дивите тераси на кафулињата. Во тек се активности за отстранување на терасите на улицата Ленинова. Дел...

Култура 27.04.19 | 15:30

Пишувањето е лесно, само зјапај во празна страница додека не ти прокрвари челото

Пишувањето е лесно, само зјапај во празна страница додека не ти прокрвари челото. Оваа порака напишана рачно, на парче хартија била запишна на работната маса во Кентербери,...

Култура 24.04.19 | 11:22

В сабота во Дебар Маало прослава на животот на Горан Стефановски

Во сабота, 27 април 2019, со почеток во 12.00 часот, во Дебар Маало, во малото паркче спроти Наџак/Идадија ќе се одржи мала церемонија со садење на дрво во чест на Горан Стефановски,...