Ознака: чување
Кујнски тефтер 10.06.22 | 22:06

Осум секојдневни намирници кои може слободно да ги јадете и по истекот на рокот од пакувањето

Никогаш и воопшто не е пријатно ако ви се случи по грешка да испиете расипано млеко, па луѓето се трудат да не консумираат храна со поминат рок напишана на амбалажата....

Свет 06.01.22 | 09:03

Папа Франциск: Чувањето домашни миленици наместо деца ни ја одзема човечноста

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ризикуваше во средата да го предизвика гневот на сопствениците на разни животинки ширум светот, сугерирајќи дека...

Здравје 07.10.21 | 15:12

СЗО во Македонија достави носачи на вакцини и реагенси за секвенционирање на вируси

Канцеларијата на СЗО во Македонија денеска до Министерството за здравство/Институтот за јавно здравје достави пет носачи на вакцини и 1250 тестови и реагенси за секвенционирање...

Црна хроника 06.10.21 | 18:17

Кумановецот кој чувал лавче за милениче доби кривична пријава

Министерството за внатрешни работи вчера го привелo 31-годишниот С.А. од Куманово, поради сомнение за кривично дело „неовластено ловење, чување и отуѓување на диви животни“,...

Свет 20.02.21 | 13:42

„Фајзер“: Проблемот со чување на вакцината на екстремно ниски температури е отстранет

Вакцината на Фајзер/БиоНТек против Ковид 19 е позната како една од најефикасните. Но, со неа постоеше проблем, кој според објавата на компанијата „Фајзер“, е веќе отстранет. Имено,...

Здравје 01.07.20 | 10:41

Високите температури се тука, АХВ советува: За купување храна одберете места кои имаат добра репутација, производите да се чуваат во фрижидер

За да се елиминира можноста од труење со храна поради високите температури неопходно е да се направи правилен избор, набавка и транспорт на продуктите, советува Агенцијата...