Никогаш и воопшто не е пријатно ако ви се случи по грешка да испиете расипано млеко, па луѓето се трудат да не консумираат храна со поминат рок напишана на амбалажата. Сепак, експертите тврдат дека некои намирници не треба строго да се придржуваат до овие датуми бидејќи тие често се само упатства.

Иако постојат исклучоци од ова правило, како што е употребата на формула за доенчиња, која секогаш треба да се фрли ако рокот на траење е истечен, има храна со која можете да бидете пофлексибилни.

Млеко

Млекото обично е безбедно за консумирање и до една недела по истекот на рокот од пакувањето. Сепак, тоа зависи од видот на млекото што го купувате – колку е поголема содржината на маснотии во млекото, толку пократко ќе трае. Ако не сте сигурни, мирисот на млекото може лесно да ви каже во каква состојба е.

Јајца

Честопати можете целосно да го игнорирате датумот на истекување на рокот на кутиите со јајца, бидејќи тие обично се безбедни за јадење неколку недели подоцна. Секако, колку повеќе се оддалечувате од рокот на траење, толку помалку вкусот ќе биде свеж, но не мора да значи дека не се јадат.

Тестенини

Сувите тестенини ќе бидат безбедни за јадење и до две години по истекот на рокот. Доколку сте љубител на свежи тестенини, треба да ги јадете само до пет дена од датумот на пакувањето.

По готвењето на тестенините, можете безбедно да ги јадете до една недела, но може да потраат и до осум месеци ако се замрзнати.

Сирење

Многу тврди сирења се безбедни за јадење долго по истекот на рокот. Дури и ако вашето сирење стане мувлосано, обично можете само да го исчистите мувлосаниот дел и ќе може да се јаде. Сирењата како Камембер или Бри често имаат бел калап кој исто така може да се јаде, само внимавајте на портокаловата, сината или зелената мувла на овој вид сирење бидејќи тоа е знак дека е расипано.

Суви состојки

Солта, биберот, брашното, сода бикарбоната и шеќерот се безбедни долго време, а причината е недостатокот на влага. Меѓутоа, ако некои суви состојки се опкружени со чуден мирис, тоа може да укаже на наезда на штетници во нив.

Сирово месо, живина и риба

Сировото месо и живината ќе траат само неколку дена во фрижидер, но нивното чување во замрзнувач е одличен начин да се продолжи тој рок на траење. Замрзнатото пилешко или мисирка можете да го чувате во замрзнувач повеќе од една година.

Сепак, замрзнатото мелено месо трае само до четири месеци во замрзнувачот. Сировата риба може да издржи до девет месеци во замрзнувач, додека пушената риба може да издржи до шест месеци.

Зеленчук и овошје во ќесички или замрзнати

Салатата во кесички може да почне да скапува по истекот на рокот, но ако не поминало предолго, обично може да биде спасена ако ја потопите во ледена вода неколку минути. Кога станува збор за замрзнатото овошје и зеленчук, тие обично можат да траат и до 10 месеци по испечатениот датум.

Конзервирана храна

Многу видови на конзервирана храна може да траат и до две години по истекот на рокот, особено супите и зеленчукот. Сепак, конзервираните домати и ананас генерално нема да траат толку долго поради високите нивоа на киселост, пишува „Њујорк пост“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.