Ознака: центар жупа
Македонија 20.08.22 | 20:16

СДСМ победи во Општина каде имаше само еден кандидат-нивен

Го повикуваме Ковачевски да каже кого победил во Центар Жупа, кога имаше само еден кандидат?!Изборите успеаја само затоа што сограѓаните од дијаспората се во Македонија...

Македонија 20.08.22 | 13:48

До 13 часот во Центар Жупа излезноста 25 отсто

Изборниот ден во општина Центар Жупа минува тековно, со зголемен процент на излезност. До 13 часот, правото на глас го искористиле 1817 граѓани или 25 отсто од вкупно запишаните...

Македонија 20.08.22 | 12:15

Излезноста во Центар Жупа до 11 часот 14 отсто

Во општина Центар Жупа, каде денеска се спроведуваат втори повторени избори за градоначалник, до 11 часот правото на глас го оствариле 1.035 лица или 14 отсто, од вкупно 7154...

Македонија 20.08.22 | 10:11

Излезноста до 9 часот во Центар Жупа 5,69 отсто

Непречено се одвива изборниот процес во општина Центар Жупа, каде до 9 часот правото на глас го оствариле 407 лица.  Во процент тоа изнесува 5,69 отсто од вкупно запишаните...

Македонија 20.08.22 | 08:41

Во Центар Жупа навреме отворени сите гласачки места

Во општина Центар Жупа денеска се спроведуваат по вторпат повторени избори за градоначалник.  Во 7 часот отворени се сите 16 гласачки места. Во единствениот избирачки...

Македонија 19.08.22 | 17:38

Во Центар Жупа правото на глас го остварија 29 болни и немоќни лица

Во општина Центар Жупа денеска, ден пред утрешното гласање за градоначалник, во домашни услови правото на глас го остварија 29 болни и немоќни лица. Гласаа сите 29 лица...

Македонија 25.07.22 | 13:37

Утврден редоследот на гласачките ливчиња за избор на градоначалници на Центар Жупа и Маврово-Ростуше и за членови на Советот на Тетово

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го утврди распоредот на кандидатите на гласачко ливче за изборот на градоначалници на општините Центар Жупа и...

Македонија 11.06.22 | 22:50

ДИК ги објави роковите за изборите во Маврово и Ростуше и Центар Жупа

Државната изборна комисија ги објави роковите за извршување на изборните дејствија за спроведување на избори за градоначалник на Општина Маврово и Ростуше и градоначалник...

Македонија 20.04.22 | 15:34

ДИК: Не е исполнета излезноста на изборите за градоначалник во Центар Жупа

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница изгласа заклучок за конечните резултати од Локалните избори што се спроведоа на 17 април годинава во Општина Центар...

Македонија 18.04.22 | 09:09

Во Центар Жупа повторно не е избран градоначалник поради необезбеден цензус

Во општина Центар Жупа на повторените избори за градоначалник не е обезбеден потребниот цензус што значи дека не е избран градоначалник. Според првичните резултати...

Македонија 17.04.22 | 22:32

Во Центар Жупа повторно не е обезбеден цензус и не е избран градоначалник

И по денешното повторено гласање, жителите на Општина Центар Жупа не избраа градоначалник. Според изборните штабови на кандидатите, и овој пат не е обезбеден потребниот...

Македонија 17.04.22 | 11:46

Излезност во Центар Жупа до 11 часот е 8,37 отсто

Денеска, на 16 избирачки места во општина Центар Жупа 7077 запишани избирачи имаат право да гласаат на Изборите за градоначалник на општината. Според информациите од општинската...

Македонија 04.02.22 | 19:37

Изборната кампања за градоначалник на Маврово Ростуше и Центар Жупа почнува на 12 март

Државната изборна комисија вечерва усвои Роковник за изборни дејности за изборите за градоначалник на општините Маврово и Ростуше и градоначалник на Центар Жупа. Членот...

Македонија 17.10.21 | 23:27

Во Центар Жупа нема цензус на илезност, ќе има втор круг

Во Општина Центар Жупа, во првиот круг од локалните избори не е избран нов градоначалник, бидејќи не е обезбеден потребниот цензус на излезност од една третина од вкупно...

Македонија 17.10.21 | 09:21

Во општините Дебар и Центар Жупа избирачките места отворени на време

Во најзападниот дел на државава, општините Дебар и Центар Жупа, сите 43 избрачки места се отворени навреме, гласањето е во тек, со одредени мали технички проблеми со апаратите...

Црна хроника 23.08.21 | 12:53

Нерасчистени сметки на иселеници во Италија причина за масовната тепачка во Центар Жупа, четворица тешко повредени

Дебарското одделението за внатрешни работи поднесе кривични пријави против четворица дебрани, кои предизвикале тепачка пред слаткарница во Центар Жупа, седиштето...

Црна хроника 23.08.21 | 08:42

Летаат тyпaници, маси и палки: Масовна тeпачка на гости во слаткарница во Центар Жупа

Две групи на гости учествувале во насилна масовна тепачка во слаткарница во Центар Жупа, а според објавувачот на видеото на социјалните мрежи станува збор за наводно...

Црна хроника 20.08.21 | 12:42

Иселеници од Италија расчистувале сметки пред кафеана во Центар Жупа

Четворица дебрани и исто толку жители од село Голем Папрадник, општина Центар Жупа, синоќа физички се пресметувале пред угостителски објект во Центар Жупа.  Синоќа...

Црна хроника 06.11.20 | 18:57

Испраќал порнографски материјал од малолетничка: Кривична пријава за 35-годишен жител на Центар Жупа

Дебарската полиција поднесе кривична пријава против М.Д.(35) од селото Бајрамовци, општина Центар Жупа, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „прикажување...

Македонија 03.04.20 | 14:26

Стабилно е во Дебар и Центар Жупа, уште девет дебарчани се во самоизолација

Стабилна е безбедносната состојба на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба, соопшти МВР. Во рамките на предвидените мерки во...