Ознака: цена на нафта
Свет 25.08.22 | 23:59

Цената на гасот во Европа надмина 3.300 долари

Цента на терминските договори за испораките на гас во Европа првпат од март се искачија на нивото од над 3.300 долари за илјада метри кубни, што претставува раст од повеќе...

Економија 01.08.22 | 15:43

Нафтата на светските берзи драстично паѓа, дали тоа ќе се одрази и на цената во Македонија?

Цените на нафтата на меѓународните пазари паднаа поради најновите податоци кои укажуваат на забавување на активноста во кинескиот и јапонскиот индустриски сектор,...

Свет 20.07.22 | 18:00

Цените на нафтата паднаа под 106 долари

Цените на нафтата денеска паднаа под нивото од 106 долари на меѓународните пазари, бидејќи фокусот повторно е ставен на знаците за слабеење на побарувачката поради напорите...

Свет 10.06.22 | 21:10

Карантинот во еден кварт во Шангај го запре растот на цените на нафтата

На лондонскиот пазар цената на барел падна за 57 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 123,01 долар. Вчера ја затвори трговијата со плус од 3,01 долари. На американскиот...

Свет 01.04.22 | 23:29

Цените на нафтата забележаа најголем неделен пад во последните две години

Цените на нафтата денеска осцилираат меѓу загуби и добивки, еден ден по вчерашниот остар пад по веста дека САД од мај ќе лансираат најголема количина досега од стратешките...

Свет 17.03.22 | 23:26

Цените на нафтата повторно паѓаат

Цената на нафтата денеска повторно паѓа. Вредноста на барел нафта на лондонскиот пазар утринава изнесува 100 долари, што е пад на цените во однос на вчера кога изнесуваше...

Свет 04.03.22 | 12:13

Хаос на светските берзи: Пченицата поскапе за 40 отсто, растат цените и на другите суровини

Цените на суровините, од нафта до алуминиум, но и на пченицата, го доживеаја најголемиот неделен скок од 1974 година и од денот на нафтената криза. Пченицата скокна за 40...

Свет 24.02.22 | 17:19

Цената на нафтата скокна на 105 долари за барел

Цената на нафтата на меѓународните пазари денеска скокна на 105 долари по рускиот напад врз Украина, што предизвика загриженост за снабдувањето со овој енергенс поради...

Свет 18.02.22 | 08:48

САД и Саудиска Арабија прават план за стабилизирање на пазарот на горивата во случај на ескалација во Украина

Претставници на САД и Саудиска Арабија одржале консултации за стабилизирање на пазарот на горивата во случај на можно влошување на ситуацијата околу Украина, изјави...