Ознака: бугарски клуб цар борис
Македонија 24.11.22 | 11:10

Бугарија: Нападот врз клубот не е вандалски чин, туку кривично дело

Бугарското Министерство за надворешни работи категорично го осуди, како што се наведува, сериозното кривично дело во кое беше употребено огнено оружје врз Клубот на...

Македонија 24.11.22 | 10:41

Димитров: Ваквите инциденти од Охрид не влијаат врз работата на Комисијата

Инцидентите како последниот со кршењето на стаклото на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид влијаат на билатералните односи, но не и на работата на...

Црна хроника 24.11.22 | 10:31

МНР потресено од вчерашното оштетување на бугарскиот клуб во Охрид

Министерството за надворешни работи најстрого го осудува вандалскиот чин што се случил вечерва, 23 ноември, при што меѓу другото со употреба на оружје се оштетени надворешните...

Македонија 23.11.22 | 22:49

На клубот било пукано со оружје

Оштетувањето на бугарскиот клуб во Охрид вечерва било направено од огнено оружје, потврди охридската полиција. Вечерва во 19.12 часот во СВР Охрид пријавено е оштетување...

Црна хроника 23.11.22 | 22:17

Oхриѓани не ги оставаат на мира: Повторно оштетен бугарскиот клуб „Цар Борис“

Повторно е извршен напад врз бугарскиот клуб „Цар Борис“ во Охрид. Овојпат, оштетена е поставената табла на клубот и нападнати се просториите на клубот. Полицијата...

Црна хроника 22.11.22 | 12:36

Димоски: МВР е фокусирано на пронаоѓање на одговорните за оштетување на излогот на бугарскиот клуб во Охрид

Полицијата е фокусирана на пронаоѓање на сторителите, кои го извршиле оштетувањето на стаклото од излогот на седиштето на Здружението на граѓани „Цар Борис Трети“...

Црна хроника 21.11.22 | 19:18

„Цар Борис“ го нападнале во два изутрина, скршeно е стаклото

На 21.11.2022 во 02.05 часот во СВР Охрид било пријавено оштетување на стакло од излог на „Здружение на граѓани Цар Борис III“ лоцирано на булеварот „Македонски просветители“...

Македонија 10.11.22 | 09:38

Законот е изгласан, власта да почне да го применува и да го затвори „Цар Борис“

Власта да почне да го применува Законот за здруженија и партии и да се затвори клубот „Цар Борис“, кој носи име на нацистички соработник, велат од ВМРО-ДПМНЕ потсетувајќи...

Македонија 02.11.22 | 21:50

„Ванчо Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ имаат три месеци да си ги сменат имињата

Собранието ги донесе измените на Законот за здруженија и фондации и Законот за политички партии, со кои се осудува промовирањето на фашизам и нацизам. И двата закони...

Македонија 08.10.22 | 20:58

Ковачевски за „Цар Борис“: Провокација на мала група луѓе, македонски граѓани

Го осудувам отворањето на клубот со такво име, но тој клуб го имаат отворено македонски граѓани, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. -Така да ако треба да реагираме,...