Ознака: Бугари во Устав
Македонија 20.03.23 | 17:46

Уште еден Германец дојде во Македонија за да инсистира на уставни измени во корист на Бугарите

Треба да ги отстраниме бариерите на патот кон ЕУ, бидејќи Македонија треба да го заземе заслуженото место во Европската Унија, порача денеска од Скопје Натанаел...

Македонија 03.03.23 | 08:31

Богоев: Уставот ќе се отвора во мај

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев, најавува дека при крајот на пролетта ќе започне собраниската процедура за уставни измени, со која парламентот би се произнел...

Македонија 22.02.23 | 10:08

Taравари се закани: Ако не се внесат Бугарите во преамбулата на Уставот, тогаш Македонија ќе влезе во криза, што ќе биде подлабока од оваа криза, во која се наоѓа сега

Ако не се внесат Бугарите во преамбулата на уставот, тогаш Македонија ќе влезе во криза, што ќе биде подлабока од оваа криза, во која се наоѓа сега. Алијансата за Албанците...

Македонија 16.02.23 | 11:37

И Чернева потврди дека Македонија не почна преговори со ЕУ, како што ни тврдат дома

Секое влошување на билатералните односи меѓу Софија и Скопје не само што го оневозможува вклучувањето на Бугарите во уставот, туку е во интерес на руските цели на Балканот,...

Македонија 09.02.23 | 21:53

Стоилковиќ: ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата со сигурност нема да гласаат за уставни измени, а има и неколку пратеника од владејачкото мнозинство што нема да гласаат

Од владејачкото мнозинство да имаат 80 пратеника тие ќе ја достават до Собранието иницијативата за промена на Уставот. Но, немаат, значи далеку се од 80 пратеника“, истакна...

Балкан 09.02.23 | 19:19

Радев до Макрон: Внесувањето на Бугарите во Уставот на Македонија е задолжителен чекор пред почетокот на преговорите за влез во ЕУ

Бугарскиот претседател Румен Радев на средба со францускиот претседател Емануел Макрон разговарал за Македонија. Бугарски „Труд“ објави текст со наслов Радев пред...

Македонија 08.02.23 | 09:13

Создадоа власт со повеќе министри Албанци од Македонци, за утре да нè дејтонизираат со Бугари во Устав

Создадоа власт со повеќе министри Албанци од Македонци, за утре да нè дејтонизираат со Бугари во Устав, алармира активистот Ивор Мицковски. Сè обратно направивте, наместо...

Македонија 04.02.23 | 09:00

Тодор Петров: Ова сценарио со ордите од Бугарија ќе го гледаме 365 дена на сите гробишта и сите споменици во државата

Ова сценарио ќе го гледаме 365 дена во годината, на сите гробишта и сите споменици во државата визави ордите коишто ќе доаѓаат од Бугарија од инсталации кои сакаат да...

Македонија 03.02.23 | 20:24

Бугарите не ги интересираат правата, во голема заблуда сме ако мислиме дека ќе заврши со тоа, вели Клековски

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори бидејќи има национален интерес, а тоа е дека 80 проценти од граѓаните мислат дека Македонија оди во погрешна насока и во таква ситуација...

Балкан 02.02.23 | 10:37

Стравуваат дека е можно Бугарите да не влезат во нашиот Устав: Бугарскиот парламент усвои нова резолуција за Македонија

Народното собрание на Бугарија денеска без дискусија усвои декларација во која „се осудуваат антибугарските пројави во Р.Македонија“. Декларацијата беше поддржана...

Македонија 01.02.23 | 20:34

Гир убедува: Не се допира во идентитетот ако уште и Бугарите се вметнат во Уставот

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир вели дека сите земји кои сакаат да се придружат на ЕУ, треба да ги применуваат стандардите за човекови права. Тоа се очекувањата, нагласува...

Македонија 30.01.23 | 08:24

Милков: Враќање на ситуацијата од пред десет дена не нѐ задоволува, сакаме Бугарите да влезат во Уставот

Сакаме да бидат заштитени правата на Бугарите таму. Се стремиме кон таква деескалација која ќе донесе подобра заштита на правата на Бугарите. Очекуваме конкретни чекори,...

Македонија 27.01.23 | 12:23

Силјановска: Во Договорот со Бугарија нема барање за внесување на Бугарите во Уставот

Во ниту еден ЕК извештај не е забележан, бидејќи се однесува на почитување на права на малцинства, не е посочен проблем со Бугарија. Во Договорот со Бугарија нема барање...

Македонија 27.01.23 | 08:35

Уцени и притисок за уставни измени

Македонија ги почна пристапните преговори со ЕУ лани на 19 јули, но за нивно продолжување во втората фаза, по завршување на билатералниот скрининг кој успешно се одвива,...

Македонија 24.01.23 | 16:53

Агелер: Уставните измени треба да бидат усвоени

Амбасадорката на САД во Македонија, Анџела Прајс Агелер, од Гостивар порача дека уставните измени треба да бидат усвоени за земјава да се придвижи напред. Според неа,...

Македонија 23.01.23 | 17:58

Секој да си го каже своето мислење за уставните измени, но ако го каже опозицијата, тогаш е ситнопартиски интерес, смета Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски денеска најави дека Владата, во однос на уставите измени, планира да почне консултативен процес со кој, конкретно, ќе биде опфатена содржината...

Македонија 20.01.23 | 14:45

Мицкоски: Минатиот пат киднапираа пратеник за да имаат 61, овојпат ќе им простуваат криминали на истите криминалци

Минатиот пат требаше да киднапираат пратеник за да имаат 61. Сега овој пат треба да им простат уште едно чудо криминали на истите криминалци кои им прават притисоци на...

Македонија 19.01.23 | 17:15

СДСМ до Мицкоски: Ниту има притисоци врз пратеници, ниту ќе има распуштање на Собранието

Ниту ќе има распуштање на Собранието, ниту пак има притисоци врз пратеници, се наведува во писменото соопштението со кое владејачката СДСМ реагира на денешната изјава...

Македонија 16.01.23 | 21:50

Спасовски призна: Уставните измени теоретски може да се завршат, а практично не

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата 24 анализа на ТВ 24,истакна дека уставните измени теоретски може да се завршат, а практично не можат. Теоретски...

Македонија 28.12.22 | 23:29

Ковачевски: Уставните измени ѝ се потребни на државата, а не на Владата, сите пратеници да гласаат!

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во интервју за јавниот сервис ги повика пратениците во Собранието да покажат одговорност и да го поддржат пристапувањето...