Ознака: Бугари во Македонија
Македонија 02.05.23 | 20:40

Ниедна пресуда на Судот и на Советот на Европа не е во корист на Бугарија, потсети потпретседаелот на ВМРО-ДПМНЕ

„Самиот факт што нема ниедна пресуда која е во корист на Бугарија, а сите се во корист на Македонците од Бугарија доволно говори која е позицијата и на Судот и на Советот...

Македонија 23.03.23 | 10:26

Од толку „многу“ Бугари во Македонија само 169 се пријавиле да гласаат на изборите

Само 169 лица од Македонија се пријавиле да гласаат на парламентарните избори во Бугарија што ќе се одржат на 2 април, објави бугарското Министерство за надворешни...

Македонија 14.02.23 | 16:12

Oсмани најавува средба со Бугарите од Македонија, со Македонците од Бугарија не е планиран

Очекував таа средба да биде со мене, а не во Софија или во Брисел, рече денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи во врска со средбата со претставници на македонските...

Македонија 06.02.23 | 13:09

Пендаровски за Бугарите од Македонија: Тие избраа погрешен пат

Претседателот Пендаровски нагласи  дека според билатералниот договор со Бугарија и според сите меѓународни норми, правила и прописи, државјаните на нашата треба да...

Македонија 02.02.23 | 08:20

Ван ден Берг: ЕУ го губи кредибилитетот со двојните аршини кон Бугарите во Македонија и кон Македонците во Бугарија

Случајот „Пендиков“ ја тресе и Европската Унија и е тест за преиспитување на европските вредности на самата Европа. Холандскиот експерт за Балканот Ханс ван дер Берг...

Македонија 30.01.23 | 08:24

Милков: Враќање на ситуацијата од пред десет дена не нѐ задоволува, сакаме Бугарите да влезат во Уставот

Сакаме да бидат заштитени правата на Бугарите таму. Се стремиме кон таква деескалација која ќе донесе подобра заштита на правата на Бугарите. Очекуваме конкретни чекори,...

Колумни 28.01.23 | 10:04

Бугарски Минхаузен синдром

Атанас Кирјаковски Си бил еднаш еден барон, Хиеронимус Карл Фридрих вон Минхаузен кој си живеел во Хановер, Германија во 18-тиот век. Својата професионална кариера ја...

Балкан 26.01.23 | 11:30

Виктор Стојанов, претседателот на Фондацијата „Македонија“ ги повика Бугарите масовно да дојдат на 4 февруари во Скопје

Виктор Стојанов, претседателот на Фондацијата „Македонија“, на Фејсбук објави фотографија со бугарско знаме пред гробот на Гоце Делчев и повика Бугарите масовно...

Македонија 21.10.22 | 11:58

По здруженија, Бугарите во Македонија формираат и партија

По неколку здруженија, Бугарите во Македонија најавуваат и формирање на политичка партија. Ќе се вика „Алијанса за македонските Бугари-движење за национално единство...

Македонија 03.10.22 | 09:42

Само 461 Бугари гласале на изборите во Македонија за Бугарија

Мал број на Бугари во Македонија вчера изглегоа на избирачките места за да го остварат своето право на глас. Според податоците на 4NEWS.mk само 461 гласач отишле до избирачките...

Македонија 23.05.22 | 18:59

Ново барање од Петков: Народниот правобранител во Македонија да формира комисија за следење на говорот на омраза кон Бугарите

Бугарскиот премиер Кирил Петков од Рим испрати порака дека нема самостојно да носи одлука за Македонија туку тоа мора да биде со широк консензус.Истовремено тој побара...

Балкан 31.03.22 | 20:44

И Борисов побарал од Вархеји да се почитуваат правата на Бугарите во Македонија

Бугарија ќе го поддржи почетокот на преговорите за членство во ЕУ на Македонија само откако категорично ќе се гарантираат правата на граѓаните со бугарски...

Македонија 02.03.22 | 23:11

Џафери: Пописот ќе покаже дали Бугарите се трет народ по бројност во Македонија

Планирано е со врзан потпис претседателот и потпретседателот на Заводот за статистика на 31 mарт да ги верифицираат и објават резултатите од пописот, посочи претседателот...

Македонија 31.01.22 | 11:20

Велат дека Бугарите биле дискриминирани, а само еден досега се пожалил на Комисијата за дискриминација

Минатата година до Државната комисија за спречување и заштита од дискриминација бил доставен само еден поднесок за дискриминација поради бугарско самочувство. Претседателката...