Ознака: бубрези
Здравје 19.06.22 | 13:01

Прехранбен производ кој ги уништува бубрезите и црниот дроб:

Ако го јадете често, може да го наруши здравјето на овој орган Омилено јадење за појадок на многумина им е сендвичот, во кој покрај салата, задолжително се става и малку...

Здравје 08.06.22 | 14:38

Истрага за сомнителни трансплантации на бубрези во Клиничкиот болнички центар во Загреб

Хрватското Министерство за здравство привремено ја забрани програмата за трансплантација на бубрези меѓу живи и несродни лица во Клиничкиот болнички центар во Загреб,...

Здравје 08.05.22 | 17:40

Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор

Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор чие семејство вчера попладне даде согласност за да ги донира органите. Дополнително, во наредните...

Здравје 08.05.22 | 13:53

Двајца пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор

Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор чие семејство вчера попладне даде согласност за да ги донира органите. Дополнително, во наредните...

Здравје 28.03.22 | 10:32

Двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива

Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива. На Клиниката за урологија, во раните утрински часови...

Здравје 04.01.22 | 09:09

Aлкохолот, месото и кафето може да бидат штетни за бубрезите

Бубрезите се витален дел од човечкото тело бидејќи тие се одговорни за чистење на токсините во него. Затоа, стручњаците препорачуваат да се избегнуваат четири специфични...

Вести 31.05.21 | 15:12

44-годишник и 30-годишна жена, двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро. Трансплантацијата беше извршена кај 44 годишен маж кој беше на хемодијализа...

Здравје 31.05.21 | 15:03

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро. Трансплантацијата беше извршена кај 44 годишен маж кој беше на хемодијализа...

Македонија 15.05.21 | 11:59

Од денеска вакцинација на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Денеска ќе почне вакцинацијата на пациенти со трансплантирани бубрези и кои се на дијализа, а по нивната имунизација следуваат оние со потешка форма на хронични болести...

Здравје 09.10.20 | 21:52

Расте бројот на пациенти со ковид-19 на кои им откажуваат бубрезите

Во последните дваесетина дена во земјава расте бројот на пациенти со ковид-19 на кои им откажуваат бубрезите и мора да бидат ставени на дијализа, објави „Плусинфо“. Ова...

Здравје 19.08.20 | 16:02

Германските лекари со ново откритие: Короната ги напаѓа бубрезите

Корона вирусот ги напаѓа бубрезите и со тоа се зголемува ризикот од смртност, е заклучокот од студијата на лекарите од германската клиника Епендорф. Доколку се заболат...

Здравје 07.08.20 | 18:27

Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот

Деветнаесетгодишниот Христијан Брњарчевски  наКлиниката за нефрологија преку трансплантација доби нов бубрег, дониран од неговиот татко. Министерот за здравство,...

Здравје 31.07.20 | 10:46

Семејството на 46-годишен пациент кај кого беше потврдена мозочна смрт ги донираше двата бубрега, во тек е првата трансплантација кај 35-годишна девојка

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за Урологија беа експлантирани два бубрега од 46 годишен пациент кај кој вчера беше потврдена мозочна...

Здравје 23.07.20 | 18:54

Доколку ги имате овие симптоми веднаш одете на лекар, значи дека имате сериозни проблеми со бубрезите

Откријте ги најраните симптоми на оштетени бубрези и што може да направите за да ги подобрите нивните функции. Болка во долниот дел од грбот – тоа се смета за еден од...

Здравје 23.05.20 | 14:20

Солзи, ракоплескање…докторите кажаа што случувало вчера при трансплатацијата на срце, исповед на лекарите

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во Скопје за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно пресадување на овој орган од починат донор....

Здравје 03.11.19 | 13:24

Обдукциите откриле нешто многу чудно за Јапонците

Јапонците се една од најздравите нации во светот, а нивната земја е прва во светот по бројот на стогодишници – имаат рекордни 67.482 во 2017 година, а нивната бројка веќе...

Здравје 05.07.19 | 13:42

Клиника за нефрологија: Пациентите со трансплантиран бубрег редовно примаат имуносупресивна терапија

Пациентите со трансплантиран бубрег примаат редовна имуносупресивна терапија со цел да се задржи трансплантираниот орган. Лековите се подигаат со конзилијарно мислење...

Здравје 17.12.18 | 23:10

Загадениот воздух штетно влијае и на бубрезите

Загадувањето на воздухот, според последните истражувања во САД, може да го зголеми ризикот од хронични болести на човечките органи, меѓу кои и бубрезите. Тимот од научници...