Ознака: Брнз
Македонија 08.05.22 | 15:31

Најавениот стратешки дијалог со САД е процес и не претставува никаква замена за членството во ЕУ

Македонија ја одработи својата задача во однос на зачленувањето во Европската Унија и сметам дека процесот треба да продолжи што е можно поскоро, а најавениот...

Македонија 07.04.22 | 12:01

Брнз: Македонија напредна во борбата против корупцијата, но претстои уште многу работа

Корупција, толку често го слушаме зборот што веќе стравувам дека ќе го загуби и значењето. Има долгорочни последици што ги ограничуваат шансите за успех на една земја,...

Македонија 04.04.22 | 12:50

Брнз: Горди сме што стоиме обединети со Македонија

НАТО е група од 30 суверени, независни земји кои споделуваат заеднички идеали за заштита на своите граѓани, почитување на нивните соседи и обезбедување посигурна, стабилна...

Кариера 24.03.22 | 12:27

Брнз: Не е тајна дека јавноста не верува во судството

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз денеска на конференција пред судиите кажа македонските граѓани немаат доверба во судството. Таа се повика на неодамнешна...

Македонија 07.03.22 | 17:19

Тренчевска – Мари Брнз: Ќе ја продлабочиме воспоставената меѓусебна соработка

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска оствари протоколарна средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Мари Брнс....

Македонија 11.02.22 | 12:11

Петровска – Брнз: Македонија и САД се пример за стратешка, сојузничка одбранбена соработка

Македонија и Соединетите Американски Држави имаат одбранбена соработка која може да послужи за пример како соработуваат две сојузнички земји, но и земји кои...

Македонија 21.01.22 | 14:38

Маричиќ-Брнз: САД остануваат силен поддржувач на европската интеграција на Македонија

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ денес се сретна со амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Мери Брнз. На средбата се разговараше...

Македонија 17.01.22 | 13:46

Ковачевски – Брнз: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз. Амбасадорката...

Економија 06.09.21 | 17:48

Брнз: Македонската економија покажа дека може да се адаптира и да успее

Големите компании маневрираат низ лавиринтите на бирократијата и инвестираат во Македонија, но малите се соочуваат со предизвици на пазарот. Треба да се обезбедат...

Македонија 13.08.21 | 12:44

Заев на средба со амбасадорката на САД Брнз: САД е нашиот најголем стратешки партнер

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска се сретна со американската амбасадорка Кејт Брнз, која му го претстави новиот заменик-амбасадор...

Македонија 05.08.21 | 13:56

Aмериканската амбасадорка Кејт Брнз денеска ја посети Галичица

Амбасадорката на САД, Кејт Брнз, денеска имаше работна посета на Јавната установа „Национален парк Галичица“, при што се запозна со работата на Националниот парк,...

Македонија 09.05.21 | 14:05

Заев: Вечна слава на сите кои ги дадоа своите животи во борбата против фашизмот

По повод 9-ти Мај, Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна, претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со амбасадорката на САД...

Економија 30.01.21 | 11:19

Средба Бесими-Брнз: Претставена реформската агенда на Министерството за финанисии

Министерот за финансии Фатмир Бесими оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз, која беше придружувана од директорот на УСАИД...

Економија 30.01.20 | 19:57

Амбасадорката на САД, Брнз: Корупцијата е главна пречка за напредок на земјава

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Мари Брнз гостуваше во вестите на Сител каде во интервју, меѓу другото подвлече дека корупцијата е главна пречка за напредок...

Македонија 14.01.20 | 18:54

Спасовски на состанок со американската амбасадорка

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, се сретна со амбасадорката на САД во земјава, Кејт Брнз. На средбата, како што информираат од владината прес-служба, била изразена...