Ознака: божиќ
Балкан 06.01.21 | 12:29

Вучиќ му испрати порака на Путин

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по повод Божиќ, испрати писмо до претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. Ви упатувам срдечни честитки Вам и на сите...

Фудбал 25.12.20 | 14:05

Фудбалерите во Божиќно расположение: Погледнете како фудбалските ѕвезди го поминуваат празникот

Божиќ е време кога фудбалскиот свет вообичаено прави кратка пауза од натпреварувањата, а фудбалерите вообичаено го користа ова слободно време за да поминат повеќе...

Свет 25.12.20 | 12:08

Австријците за Божик повеќе си давале пари од подароци

Парите беа најчестиот подарок за Божик во Австрија оваа година, а според најновото истражување, под елката имало многу повеќе пари отколку минатата година. Според истражувањето...

Калеидоскоп 24.12.20 | 08:09

Денеска е Бадник за католичките и дел од православните верници во светот

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на раѓањето на Исус Христос...

Калеидоскоп 22.12.20 | 14:28

Меган на танц со првото момче: Се појави ретка фотографија од средношколските денови на британската принцеза

На социјалната мрежа Инстаграм деновиве се појави нова стара фотографија од Меган Маркл на која позира со своето прво момче Луис Сегура. Фотографијата е направена за...

Балкан 14.11.20 | 14:45

Мицотакис: Во наши раце е да ги почитуваме мерките и да славиме Божик со отворени цркви

Оптимизам дека почитувањето на здравствените правила и подобрувањето на епидемиолошката слика во земјата ќе дозволат прослава на Божик во поинаква средина, му изрази...

Македонија 06.01.20 | 12:44

Спасовски со празнична честитка: Да го понесеме доброто како чест и да продолжиме заедно по патот на мирот и спокојот

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, упати честитка до г.г. Стефан, архиепископот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, до претставниците...

Македонија 06.01.20 | 10:17

Мицкоски го честита Божиќ: Нека ни е вековит и честит овој голем христијански празник Рожденство Христово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка по повод еден од најголемите христијански празници, Божиќ. Дозволете ми од мое и од име на ВМРО-ДПМНЕ,...

Сервиси 18.12.19 | 10:53

Божиќ, 25 декември, неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

Првиот ден на Божиќ 25 декември (среда) е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството...

Македонија 07.01.19 | 14:40

Пратеникот Ѓорчев во Бигорскиот манастир, Струмица, Тетово и Скопје: Честит Божиќ, Христос се роди!

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев по повод Бадник и Божиќ беше во Бигорскиот манастир, Струмица, Тетово и Скопје. Во Бигорскиот манастир Св. Јован Крстител,...

Естрада 07.01.19 | 10:16

Се причести облечена во бело: Цеца го дочека Божик во храм

Светлана Цеца Ражнатовиќ се причести за најголемиот христијански празник во Храмот Свети Сава синоќа околу полноќ. Цеца во црква дошла облечена во бело и после литургијата...

Калеидоскоп 07.01.19 | 09:28

Во Грузија на Божик се шета низ улиците, во Русија се јаде леќа

Најрадосниот христијански празник се одбележува по грегоријанскиот и јулијанскиот календар, односно на 25 декември и на 7 јануари. Бројот на земјите во кои Божиќ се слави...

Сервиси 07.01.19 | 09:24

Бигорскиот манастир преполн со верници

Манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир, беше претесен да ги прими сите верници кои сакаа во ова македонско древно светилиште да бидат во...

Македонија 07.01.19 | 09:21

Заев: Од срцата да извадиме сѐ што е непотребно, сѐ што е пречка за личен мир, за спокоен дух

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во писмото со честитки по повод празникот Божик – Христово раѓање упатено до сите припадници на православната...

Сервиси 07.01.19 | 08:28

Божик е – Празник на радоста и надежта

(Именден празнуваат: Христо, Христина, Божин, Ристо, Христина, Ристана, Ристовка…) Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето...

Македонија 06.01.19 | 11:58

Мицкоски: Овој голем ден нека ви донесе здравје, радост, светлина, љубов, среќа и топлина во вашите домови

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на членовите на Синодот на Македонската православна Црква и на сите православни верници им го честита христијанскиот празник...

Сервиси 05.01.19 | 13:13

Македонија ќе биде домаќин на најголемиот божикен настан во регионот

Во недела 6 јануари од 11 часот, Македонија ќе биде домаќин на најголемиот Божикен настан во регионот, на кој се очекува учество на околу 10 илјади деца од целата земја. Во...

Калеидоскоп 05.01.19 | 12:02

Божиќ низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божиќ – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит...

Скопје 05.01.19 | 11:46

Утре посебен сообраќаен режим околу Соборниот храм поради Бадникова поворка

Утре, 6 јануари, со почеток во 11.00 часот во организација на Здружение за возобновување на православните традиции „Бадникови поворки“ ќе се одржи манифестација во рамките...

Сервиси 05.01.19 | 09:31

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Бадник традиционално ќе биде одбележан...