Ознака: Борис Трајковски
Македонија 27.09.21 | 12:17

Владо Поповски: Борис Трајковски како претседател успеа да седне и да разговара и со македонската и со албанска страна

Претседателот Борис Трајковски е првиот кој сите граѓани и сите политички партии, верски, традиционални старешини го признаа за свој претседател, за претседател на...

Македонија 08.09.21 | 10:08

Претседателот Пендаровски им оддаде почит на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември – Денот на независноста, денеска положи свежо цвеќе на вечните почивалишта на покојните претседатели Киро Глигоров...

Скопје 23.08.21 | 15:05

Андоновски: Зошто се рушат спортските терени во СЦ Борис Трајковски?

Соочени со реакциите на граѓаните – Петре Шилегов и Стефан Богоев се служеа со лаги, манипулации, навреди и клевети само вистината да не излезе на виделина. Но, џабе...

Македонија 15.07.21 | 14:19

На 30 јули се затвора вакциналниот пункт во салата „Борис Трајковски“

Се затвора вакциналниот пункт во салата „Борис Трајковски“ на 30 јули, објави весникот „Вечер“. Салата која од 1 април годинава ги отвори вратите за потребите на вакцинацијата...

Семејство 25.06.21 | 22:48

Ќерката на Борис Трајковски објави досега невидена фотографија од вториот претседател на Македонија

Сара, ќерката на Борис Трајковски, вториот претседател на Македонија денеска на денот на неговиот роденден 25 јуни објави досега невидена фотографија од својот татко....

Македонија 06.05.21 | 13:40

Сертификат за вакцинираните граѓани можат да издадат матичните лекари, но тие не се известени

Сертификат за завршена имунизација против ковид-19 граѓаните можат да добијат кај својот матичен лекар. Но, матичните лекари не се официјално известени од Министерството...

Здравје 26.04.21 | 12:02

Со песна на вакцина: Се пее и се игра во салата „Борис Трајковски“

Во најголемиот вакцинален пункт во земјава, салата „Борис Трајковски“ во Скопје, се игра, се пее на целиот глас на песната „Вакцина“ од Александар Митевски и Драган...

Македонија 15.04.21 | 11:01

ВО ЖИВО: Изјава на министерот за здравство Венко Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во 11:00 часот ќе даде изјава за медиумите пред Арената „Борис Трајковски“.

Здравје 14.04.21 | 14:03

Од утре во „Борис Трајковски“ 5.000 граѓани на возраст од 73 и 74 години ќе се вакцинираат со Астра Зенека, Спутник В и Синофарм

Од утре се очекува да продолжи процесот на имунизација со трите типа на вакцини – Астра Зенека, Спутник В и кинеските од производителот Синофарм со вакцинација на...

Македонија 14.04.21 | 12:24

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“, најави денеска Венко Филипче, министерот за...

Здравје 10.04.21 | 15:26

Следната недела ќе се вакцинираат вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува да заврши...

Здравје 31.03.21 | 08:24

Салата „Борис Трајковски“ уште не е готова за вакцинација, процесот ќе почне во здравствените домови

Министерот за здравство Венко Филипче при синоќешното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 изјави дека од денеска почнува вакцинацијата во пунктовите во здравствените...

Македонија 25.03.21 | 13:53

Вакцини уште нема, ама спортската арена „Борис Трајковски“ е резервирана за имунизација на населението

Спортската арена „Борис Трајковски“ е веќе резервирана за имунизација против ковид – 19, а од понеделник ќе почне и да се подготвува просторот за таа намена, објави...

Македонија 26.02.21 | 11:21

Мицкоски: Борис Трајковски веруваше во Македонија, 17 години подоцна оваа реченица има уште посилно значење

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, испрати порака по повод 17 годишнината од загинувањето на поранешниот претседател на Република Маедонија, Борис Трајковски. „Верувам...

Македонија 26.02.21 | 08:44

Седумнаесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Со положување цвеќе на гробот и на спомен-обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 17-годишнината од неговата смрт...

Скопје 23.02.21 | 13:52

Булеварот „Борис Трајковски“ ќе се продолжи до Драчево

Советот на Град Скопје денеска донесе Одлука за изменување и дополнување на Програмата за уредување на градежното земјиште на подрачјето на градот Скопје за 2021 година,...

Скопје 13.02.21 | 18:55

Снегот на скопскиот булевар „Борис Трајковски“ направи хаос

Снегот на скопскиот булевар „Борис Трајковски“ направи хаос во сообраќајкот. Коловозот е замрзнат, снегот не е исчистен, така што движењето е отежнато. Шилегов и Богдановиќ...

Калеидоскоп 12.08.20 | 09:17

Како изгледа денеска Вилма Трајковска, сопругата на поранешниот претседател

Иако е повлечена од јавноста, Вилма Трајковска, сопругата на починатиот претседател на Македонија, Борис Трајковски е доста активана. Таа е основач на ВИТРА, непрофитна...

Скопје 21.07.20 | 15:19

Аква паркот во „Борис Трајковски“ нема да се отвори оваа сезона

Аква паркот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје оваа сезона нема да се отвори, соопштија оттаму. Ве известуваме дека и покрај нашата голема желба и разгледување...

Македонија 26.02.20 | 11:57

Пендаровски: Претседателот Трајковски секогаш ќе го паметиме по визијата за успешна Македонија

Претседателот Трајковски секогаш ќе го паметиме по неговата визија за успешна Македонија, порача денеска преку фејсбук-статус претседателот Стево Пендаровски, на...