Ознака: Борис Трајковски
Македонија 26.02.24 | 14:27

Пендаровски положи венец со свежо цвеќе на гробот на претседателот Борис Трајковски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската...

Македонија 26.02.24 | 14:19

Владина делегација положи цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски по повод 20 годишнината од неговата смрт

Делегација на Владата на Република Македонија, составена од заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска,...

Македонија 26.02.24 | 13:42

Во Ротимље одбележана 20-годишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски, членовите на делегацијата и екипажот на авионот

Со положување свежо цвеќе на спомен-обележјето во Ротимље, близу Мостар, Босна и Херцеговина, денеска беше одбележана 20-годишнината од трагичната смрт на поранешниот...

Македонија 26.02.24 | 11:55

Во Струмица одбележана 20-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

Пред споменикот „Македонија“, подигнат во чест на трагично загинатиот македонски претседател, Борис Трајковски, родната Струмица ја одбележа 20-годишнината од неговата...

Македонија 26.02.24 | 09:53

Комеморативен концерт по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и неговите соработници во национала опера и балет

На 26.2.2024 година (понеделник) со почеток во 20:30 часот, во Националната опера и балет ќе се одржи Комеморативен концерт по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот...

Македонија 26.02.24 | 09:14

„Еве ти ја вратата, излези“: Кога претседателот Трајковски му го покажа местото на Солана

Денеска се одбележуваат 20 години од авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател, Борис Трајковски, членовите на неговиот кабинет и екипажот...

Македонија 26.02.24 | 09:04

„Многу убаво вие од Шведска ги следите настаните, ама јас ќе ви предложам нешто конкретно…“

Денеска се навршуваат 20 години од трагичната авионска несреќа во близина на Мостар, БиХ во која загина македонскиот претседател Борис Трајковски со членови на екипажот. Трајковски...

Македонија 20.02.24 | 11:29

Комеморативен концерт по повод 20-годишнината од загинувањето на Претседателот Борис Трајковски со соработниците во Национална опера и балет

На 26 февруари со почеток во 20.30 часот во Националната опера и балет ќе се одржи Комеморативен концерт по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски...

Македонија 31.10.23 | 12:16

Самитот на ОБСЕ скапо ќе нѐ чини: МНР ќе изнајмува возила за речиси милион евра со 200.000 поминати километри

Македонија во декември ќе биде домаќин за завршниот Самит на ОБСЕ како земја претседавач. Во салата „Борис Трајковски“ ќе дојдат високи гости, а таа цел во арената...

Македонија 29.08.23 | 20:43

Антикорупциска ќе отвори предмет за фирмата блиска до ДУИ која за 1,8 милиони евра ќе го адаптира „Борис Трајковски“

Поради ризици од политичка поврзаност, Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) одлучи да отвори предмет во врска со градежната фирма „Еуровиа“ која...

Македонија 26.02.23 | 16:06

Спасовски од Мостар: И по 19 години претседателот Трајковски останува запаметен како неприкосновен лидер и мудар државник кој го сочува мирот во државата и регионот

Денеска во Мостар, Босна и Херцеговина, во име на Владата на Република Македонија, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски положи цвеќе на спомен обележјето...

Вести 26.02.23 | 15:32

Мицкоски за Трајковски: Тој беше човек со визија и замисла за тоа каква Македонија треба да имаме

19 годишнината од трагичната смрт на Претседателот Трајковски. Да си спомнеме за човекот кој и се посвети на нашата држава. Човек со визија и замисла за тоа каква Македонија...

Македонија 26.02.23 | 13:38

Државата му оддаде почит на загинатиот претседател Борис Трајковски

Владино-државни делегации, претставници од државни институции и организации, претставници од меѓународната заедница во земјава, денеска оддаваат почит кон загинатиот...

Вести 26.02.23 | 12:18

Пред 19 години во авионска несреќа загина претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата ја одбележува 19-годишнината од авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател, Борис Трајковски, членовите...

Македонија 25.02.23 | 20:43

Утре се одбележува 19-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата утре ја одбележува 19 годишнината од авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател, Борис Трајковски, членовите...

Македонија 25.02.23 | 18:08

Државниот врв ќе ја одбележи 19-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Македонија на 26.02.2023 година (недела) ја одбележува 19 годишнината од авионската несреќа во која животот го загуби...

Македонија 22.02.23 | 11:32

Почна традиционалниот планинарски марш во чест на Борис Трајковски

Петнаесет планинари од Струмица, Валандово, Радовиш и Гевгелија 18 пат маршираат во чест на трагично загинатиот македонски претседател, Борис Трајковски. Маршрутата...

Музика 24.05.22 | 11:14

Концертот на „Дип парпл“ се сели во арена „Борис Трајковски“

Поради најавеното дождливо време на 27. и 28.  мај, а во консултација со менаџментот на „Дип Парпл“ се одлучивме  да го префрлиме концертот во арена „Борис Трајковски”,...

Македонија 26.02.22 | 14:42

Државниот врв ја одбележа годишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Делегација на Република Македонија во која како претставничка на Владата беше Славица Грковска, заменичка на претседателка задолжена за добро владеење, независниот...

Македонија 26.02.22 | 08:57

Осумнаесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Во Скопје и во Ротимље во БиХ, денеска ќе биде одбележана 18-годишнината од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски кој заедно со членови од неговиот...