Ознака: благој бочварски
Македонија 14.01.21 | 10:31

Андовска: Лихвари, со една вињета од 9.5 евра може да се вози десет дена кај сака и колку сака во Австрија

Не престануваат реакциите на јавноста по арогнатната изјава на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, кој на граѓаните им порача дека доколку им се скапи...

Македонија 13.01.21 | 18:00

Бочварски утре може ќе им порача на граѓаните: Ако немате за леб, копајте во контејнери!

Неспособниот министер за транспорт и врски Благој Бочварски денес го навреди сопствениот народ. Тој без срам им порача на граѓаните доколку им е скапо да патуваат и...

Економија 13.01.21 | 16:25

Годинава ќе се градат пет нови згради со над 200 социјални стана

За оваа година во соработка со АД за стопанисување со станбен и деловен простор планираме изградба на 5 нови згради со над 200 станови наменети за ранливи категории на...

Економија 13.01.21 | 16:08

Бочварски: Ако ви е скапо по автопат до Штип – одете по локални патишта или преку Велес!

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска изјави дека во нашава земја патарините се со ниски цени и порача дека кога ќе се воведат двете нови патарини...

Економија 08.12.20 | 17:16

Нов министер, стари ветувања: Бочварски најави реконструкција на патот Струга-Ќафасан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, го следи примерот на својот претходник, Горан Сугарески и најави дека наскоро ќе почнат градежни активности за рехабилитација...

Економија 06.12.20 | 15:15

За ДКСК има, за Бочварски нема судир на интереси што Рамадани е избран за директор на МЕПСО

Управниот одбор на МЕПСО има дадено предлог и го има изгласано Куштрим Рамадани за директор на компанијата. Колку што сум информиран правните тимови на Владата го имаат...

Македонија 01.12.20 | 13:14

Додека состанчат кризата ќе заврши: Надлежните министерства и општините дискутираат за градежните дозволи за монтажни ковид болници

Работни тимови од министерствата за транспорт и врски, и за здравство, како и од неколку општини, денеска имаат состанок во однос на прашањето за издавање градежни дозволи...

Економија 01.12.20 | 12:30

Власта е сериозна во намерите да ја изгради пругата кон Бугарија

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски очекува  во првиот квартал следната година да биде избран изведувач за првите две делници од пругата кон Бугарија. Тој...

Македонија 24.11.20 | 11:46

Бочварски: Инвестираме во добрососедство, 50 милиони евра за патно поврзување со Бугарија

Инвестираме 50 милиони евра во патната инфраструктура за поврзување со Бугарија, изјави денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, при увидот на активностите...

Македонија 11.11.20 | 23:32

Јорданов: Во корона криза има и корона профитери, а тоа се луѓе на поранешниот градоначалник на Штип

ВМРО-ДПМНЕ води непосредна кампања, а во вакви услови на корона криза нема никакви услови за избори, рече Иван Јорданов, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното гостување...

Македонија 04.11.20 | 13:24

Арсовски: Семејните фирми на Бочварски добивале тендери и во 2018-та година

Системот на Зоран Заев за црпење на народни пари во семејни и фирми блиски до партијата на големо бил инсталиран и во општина Штип. Благој Бочварски и СДСМ тоа го правеле...

Македонија 02.11.20 | 17:55

Арсовски: Бочварски делел буџетски милиони на семејната фирма, надлежните молчат

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, истакна дека по молкот на надлежните институции за скандалот во кој што Општина Штип доделува милионски тендер на семејната...

Македонија 01.11.20 | 12:32

Бочварски им го доделил тендерот на татка си и чичко си

Три дена молк од страна на власта за скандалот во кој општина Штип и доделува тендер на семејната фирма на Бочварски. Никој од власта, ниту Бочварски, ниту Владата, ниту...

Македонија 31.10.20 | 12:48

Арсовски: Општина Штип доделила скандалозен тендер на семејната фирма на Бочварски, еден ден откако ја напуштил градоначалничката функција

Ако с еуште не ви беше јасно зошто најнеуспешниот градоначалник Благој Бочварски од редовите на СДСМ стана министер за транспорт и врски, после оваа прес конференција...

Македонија 30.10.20 | 22:05

На првиот ден како министер роднини на Бочварски добиле тендер во општина Штип

На Твитер профилот „Рајна Бурева“ се појави статус во кој се тврди дека на првиот ден како министер во владата блиски роднини на министерот за транспорт и врски Благој...

Македонија 17.10.20 | 14:02

Стоилковски: Наместо брана и жичара, Бочварски во Штип изгради приватна зграда

Зад мене е препораката за Благој Бочварски да стане нов министер за транспорт и врски во Македонија. Во тригодишниот мандат оваа приватна зграда зад мене е единствениот...

Македонија 15.10.20 | 10:11

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ убедливо ќе победи во Штип и во декември и следната година

Јасно ми е зошто избега градоначалникот на Штип. Тоа беше најеспособниот градоначалник, а од друга страна тој и неговото семејство имаат концесии кон одредени луѓе...

Македонија 30.09.20 | 12:42

Разговори за воведување авиолинија Скопје-Москва

Mинистерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, се сретна со амбасадорот на Русија во Македонија, Сергеј Баздникин, на која разгоарале за изградбата и модернизацијата...

Економија 17.09.20 | 15:13

Поинтензивна изградба на автопатот Кичево-Охрид и проширување на делницата Тетово-Гостивар

Претставувајќи ги приоритетите во работата и насоките и проектите од мандатното писмо од премиерот, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски најави дека ќе...

Македонија 03.09.20 | 13:58

Бочварски бара општините сами да ги урнат дивоградбите за да не се случи како во „Мавровка“

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски  апелира до сите градоначалници да спроведат постапки за избор на фирми што ќе ги урнат дивоградбите во општините...