Министерот за здравство Фатмир Меџити кажа дека не потпишал вработување во болницата во Штип на сопругата и балдазата на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

Бочварски од Државната комисија за спречување на корупција (ДКСМ) е казнет со 150 евра затоа што не пријавил дека за време на неговиот мандат во болницата во Штип се вработиле неговата сопруга и нејзината сестра. Бочварски веќе ги платил 150-те евра. Претходно опозицијата тврдеше дека двете сестри се вработени без јавен пглас. Тие биле преземени од приватна болница со работен стаж од само три месеци. Иако штотуку биле дипломирани, Фондот за здравствено осигурување и Министерството за здравство експресно се согласиле за нивното вработување во штипската болница.

Немам информации за вработувањето на сопругата и балдазата на министерот Благој Бочварски. Јас не сум потишал такви вработувања. Ќе проверам, рече Маџити денеска, одговарајќи на новинарско прашање дали е тоа непотизам.

Меџити беше во поликлиниката Чаир, во Скопје каде што се одржа промоција на е-услугата за регистрација на новороденче.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.