Ознака: Бесими
Економија 09.10.23 | 13:16

Бесими: Нивото на инфлација продолжува да се намалува, наскоро и нов пакет антикризни мерки

Нивото на инфлација во септември 2023 продолжува да се намалува на 6,6 проценти, (од 8,3 проценти август) и е намалена трикратно во споредба со пикот на кризата во октомври...

Македонија 15.09.23 | 10:10

Бесими: Земјите од Западен Балкан да се стават на брзиот пат кон ЕУ

Денеска, на Меѓународниот ден на демократијата, се фокусираме на ЕУ интеграцијата, на итноста земјите од Западен Балкан да се стават на брзиот пат кон ЕУ. Во изминатите...

Економија 30.06.23 | 11:28

Од утре поскапо ДДВ на сметките за електрична енергија

Министерот за финансии Фатми Бесими денеска, како одговор на новинарско прашање, рече дека нема да има легислативни интервенции и дека ДДВ-то на сметките за електрична...

Економија 15.05.23 | 22:26

ССМ: Изјавата на Бесими дека зголемувањето на платите на работниците сега ќе влијае врз инфлацијата е неразумна

Сојузот на синдикати на Македонија денеска излезе со соопштение во кое реагира на изјавата на министерот за финансии, Фатмир Бесими, вработените да почекаат на зголемување...

Економија 15.05.23 | 21:43

Откако 1.060 функционери добија покачување на платите од 78%, Бесими вели не е најповолно време за зголемување на платите за работниците

За повисоки плати за 1.060 фунцкионери се најдоа пари во буџетот. За вработени во јавниот сектор,  Бесими предлага зголемувањето да биде од следната година. На денешниот...

Економија 25.01.23 | 17:59

Бесими вели морал да ги зголеми платите на вработените за да не си заминат

Бројот на вработените во Министерството за финансии (МФ) е речиси преполовен. Раководители на сектори даваат откази, едноставно си одат. На друго место добиваат повеќе...

Економија 15.11.22 | 20:14

Бесими: Средствата од ПЛЛ инструментот на ММФ стануваат достапни за справување со кризата

Министерот за финансии Фатмир Бесими, во образложение на Предлог-законот пред матичната собраниска Комисија рече дека обезбедувањето средства преку овој Инструмент...

Македонија 18.10.22 | 22:30

Не е крај на светот ако се разрешат Бујар, Артан или Фатмир Бесими, смета Муса Џафери

Не е крај на светот ако си заминат актуелните министри од ДУИ и им отворат пат нови кадри, изјави во „Емисијата 200“ Муса Џафери, член на претседателството на ДУИ. Зошто...

Економија 08.08.22 | 17:53

Бесими: Дали ќе има прогресивен данок или не – ќе се одлучи низ јавна дебата

Основата на Концептот за даночната реформа е проширување на даночната основа преку повеќе измени во даноците на добивка, личен доход и додадена вредност, како и зелено...

Македонија 28.07.22 | 14:28

Грковска: Средствата од продажбата на конфискуваниот имот мора да се искористат на одговорен и транспарентен начин

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска организираше состанок на Националната комисија за следење...

Економија 26.07.22 | 19:46

Бесими: Ребалансот на Буџетот обезбедува справување со кризата

Ребалансот на Буџетот за 2022 година, што го усвои Собранието, ги има предвид реалните економски состојби, содржи средства за амортизирање на ефектите од кризата, за одржување...

Економија 30.05.22 | 20:45

Стабилни цени во втората половина од годината? – Бесими: Пандемијата и војната донесоа криза

Заштитата на животниот стандард на социјалните категории, зачувувањето на ликвидноста на компаниите, мерките за зголемување на економската стабилност се некои од...

Економија 21.05.22 | 17:44

Со ребалансот на буџетот Владата крати 200 милиони евра, инфлацијата ќе биде 7,2 проценти

Со ребалансот на буџетот ќе се скратат 200 милиони евра непродуктивни трошоци, расходите поради кризата и поради потребата да се заштити стандардот на граѓаните ќе мора...

Економија 23.04.22 | 10:46

Министерот Бесими на средби во Светска банка – Oдговор на влијанието од енергетската и ценовната криза, но и фокус кон натамошен долгорочен развој

На средбите со извршниот директор на Светска банка Кун Давидсе, потпретседателот на Светска банка Ана Бјерде, регионалниот директор за Западен Балкан Линда Ван Гелдер...

Македонија 22.04.22 | 09:10

Задолжувањето кое го најавува Бесими е резултат на неспособноста и криминогеноста на владата

Задолжувањето кое го најавува Бесими е резултат на неспособноста и криминогеноста на владата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Фатмир Бесими најави ново задолжување, под превезот...

Економија 08.04.22 | 18:04

Бесими на Делфи форумот во Грција: Владата досега реализираше мерки во вредност од 615 милиони евра за амортизирање на ценовниот шок

Околу 615 милиони евра се издвоени досега за амортизирање на ценовните шокови. Владата минатата година презеде мерки за амортизирање на порастот на цените, а годинава...

Економија 22.03.22 | 13:44

Стратешките проекти и влез на инвестиции од ОАЕ теми на дводневните состаноци на Бесими со Фондот за развој на Абу Даби

Проекти кои се приоритетни за Владата на РС Македонија и кои имаат придонес во економскиот развој и можностите за нивно финансирање и унапредување на соработката со...

Економија 07.03.22 | 21:26

Бесими: Подготвуваме мерки како да се балансира поскапувањето на основните производи

Министерот за финансии Фатмир Бесими во ексклузивно интервју за indeks.mk зборува за поскапувањето на нафтените деривати и струјата. Тој рече дека растот на цените на европските...

Економија 17.02.22 | 14:38

Бесими: Минималната плата е предвидена и во администрацијата, а растот на другите плати и пензиите ќе се бара преку дијалог

Финансиите се стабилни и во наредниот период се земаат предвид сите ризици за тие да останат на стабилно ниво. Во Буџетот има доволна ликвидност и реализацијата на...

Црна хроника 07.02.22 | 23:12

Возачот на министерот Бесими повреден во сообраќајката кај Влада

Министрите Фатмир Бесими и Крешник Бектеши биле во службената шкода (сопственост на СОЗР на владата) која учествуваше во сообраќајната незгода на три возила пред владата...