Ознака: Белане
Економија 23.11.20 | 21:57

Македонија се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене, ќе инвестира во грчката гасна електрана во Александропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се...

Економија 10.09.19 | 15:18

Македонија има намера да вложува во нуклеарката „Белене“

АД Електрани на Македонија испрати писмо со намери за вложување во изградбата на бугарската нуклеарна електрана „Белене“, потврди денеска генералниот директор...

Економија 29.06.19 | 16:37

Владата размислува за учество во изградбата на нуклеарната електрана во Белане

Македонија има интерес да се приклучи на проектот за изградба на бугарската нуклеарна централа Белане, која е единствена во Југоисточна Европа, објави „Телма“. Но,...