Ознака: банско
Црна хроника 11.04.20 | 10:37

Прегазени четири малолетници, на лице место почина 4-годишно дете

Четиригодишно дете им подлегна на тешките повреди предизвикани во сообраќајната незгода што се случи вчера околу 14.10 часот пред здравствена амбуланта во с.Банско, струмичко. Како...

Македонија 18.03.20 | 17:17

Сите што биле во Банско да се пријават кај надлежните

Откако заради коронавирусот Бугарија го стави Банско под карантин, началникот на Регионалниот центар за гранични работи Исток со седиште во Делчево, Марјанчо Шумански...

Балкан 17.03.20 | 23:58

Банско во карантин

Бугарскиот зимски центар Банско е под карантин и блокада, јави Бгнес. Тоа се случува по одлуката на Оперативниот штаб за борба со новиот коронавирус. На вонредниот брифинг...

Останати спортови 25.01.20 | 18:18

Во Банско се возеше светски куп за жени

Италијанската скијачка Елена Куртони триумфира на спуст трката што се возеше во Банско, Бугарија, во рамки на Светскиот куп во алпско скијање. До првиот триумф во кариерата,...

Македонија 11.05.19 | 20:28

Заев блокира автопат кај Благоевград, со свитата запоседнаа и бензиска

Поради македонскиот премиер се зaтвopeни неколку патни правци и една бензинска пумпа, се жалат бугарските медиуми кои пишуваат дека Зоран Заев заедно со неговата моторџиска...

Балкан 15.02.19 | 17:55

Д-р Кунчев: Деца во Банско добиле морбили од вирус увезен од Македонија

Главниот здравствен инспектор на Бугарија Ангел Кунчев во интрвју за бугарското радио „Дарик“ рече има податоци дека три деца во Банско заболеле од морбили веројатно...

Црна хроника 16.01.19 | 10:19

Македонец почина во близината на Банско

54-годишниот Македонец, Панче Костов, вчера починал на паркинг на ски-патеката Кулиното, која се наоѓа во близината на Банско и Разлог, пренесува порталот „Струма”. Медицинска...

Балкан 12.01.19 | 22:37

Спасени пет деца во Банско, возеле надвор од стазите

Во Бугарија во зимското одморалиште Банско, спасени се пет деца од Србија, на возраст од 12 до 15 години, пренесоа „Вечерње новости“. Како што се наведува, станува збор...

Естрада 12.01.19 | 14:13

Лила спие гола

Со златни хеланки и крзнена качулка како лавица секси Лила праќа жешки бакнежи од Бугарија. Очигледно Лила не скија, но затоа добро позира на скијачките патеки. (фото:...

Балкан 11.01.19 | 14:15

Под лавината кај Банско, загинаа девојка и момче

Девојка и момче загинале денес по паѓање на лавина во Пирин, во регионот на Банско. Наводно, жртвите сами ја предизвикале лавината. Прво било откриено едно од телата,...

Балкан 11.01.19 | 13:29

Загинати грчки скијачи во Банско, по две лица се трага

Двајца туристи загинале од лавина во Банско, објавија бугарските медиуми. Според првичните информации инцидентот се случил околу 12 часот. Лавината била предизвикана...

Балкан 11.01.19 | 13:23

Трагедија во Банско: Двајца сноубордисти загинаа во лавина

Две лица загинаа во снежна лавина која денеска околу 11 часот се случи над Банско, Бугарија. Според бугарските медиуми, едниот сноубордист загинал на лице место, додека...